Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje światowej sławy skrzypaczka Marina Jaszwili. W 1952 była laureatką Konkursu Wieniawskiego

Marek Zaradniak
Ida Haendel, Wanda Wiłkomirska i Marina Jaszwili podczas nadania imienia Henryka Wieniawskiego Portowi Lotniczemu Ławica w Poznaniu
Ida Haendel, Wanda Wiłkomirska i Marina Jaszwili podczas nadania imienia Henryka Wieniawskiego Portowi Lotniczemu Ławica w Poznaniu Piotr Jasiczek
W wieku 80 lat w Moskwie zmarła słynna gruzińska skrzypaczka Marina Jaszwili, laureatka Konkursu Wieniawskiego w Poznaniu w roku 1952.

W minioną niedzielę w Moskwie zmarła światowej sławy skrzypaczka gruzińska Marina Jaszwili.Miała 80 lat. Była zdobywczynią ex aequo z Blanche Tarjus i Olgą Parchomienko III nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w roku 1952.

Urodziła się w Tbilisi w rodzinie muzycznej. Uważano ją za cudowne dziecko. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku sześciu lat u swojego ojca profesora Luearsaba Jaszwili. Kontynuowała ją w Konserwatorium w Moskwie u profesora K.G.Mostrasa.

Gdy miała lat 9 zadebiutowała na koncercie z orkiestrą symfoniczną, a od 11 roku życia regularnie koncertowała. Mając 17 lat wygrała Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Jana Kubelika w Pradze, a konsekwencją tego było tournee po byłym Związku Radzieckim, a także koncerty poza jego granicami. Nie kto inny jak Dawid Ojstrach powiedział o niej: "Ta młoda skrzypaczka posiada wirtuozowskie uzdolnienia i barwny, artystyczny temperament".

W trzy lata po sukcesie w poznaniu triumfowała na Konkursie im. Królowej Elżbiety w Brukseli.

Potem słuchano jej m.in. w Czechach, Francji, Izraelu, w Niemczech, Szwecji, Turcji, a także w krajach Ameryki Południowej. Przez pięć lat Marina Jaszwili była dyrektorem artystycznym Orkiestry Kameralnej Gruzji, koncertowała też z Orkiestrą Concertgebouw w Amsterdamie.

Artystka prowadziła również ożywioną działalność pedagogiczną. Przez ponad trzy dekady była profesorem Konserwatorium Moskiewskiego im. Piotra Czajkowskiego. Prowadziła też warsztaty w Francji, Hiszpanii, Niemczech, Polsce i w Szwajcarii. W Poznaniu była częstym gościem. Trzykrotnie w latach 1986, 1996 i w roku 2006 była jurorką Konkursu Wieniawskiego.

Podczas tego ostatniego pobytu razem z Idą Haendel i Wandą Wiłkomirską była matką chrzestną nadania Portowi Lotniczemu Ławica imienia Henryka Wieniawskiego. Natomiast po raz ostatni słuchaliśmy jej 15 października 2008 roku gry w Sali Białej Urzędu Miejskiego wystąpiła w duecie z pianistą Tadeuszem Domanowskim podczas koncertu "Solidarni z Gruzją".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski