Nie żyje światowej sławy skrzypaczka Marina Jaszwili. W 1952...

  Nie żyje światowej sławy skrzypaczka Marina Jaszwili. W 1952 była laureatką Konkursu Wieniawskiego

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Ida Haendel, Wanda Wiłkomirska i Marina Jaszwili podczas nadania imienia Henryka Wieniawskiego Portowi Lotniczemu Ławica w Poznaniu

  Ida Haendel, Wanda Wiłkomirska i Marina Jaszwili podczas nadania imienia Henryka Wieniawskiego Portowi Lotniczemu Ławica w Poznaniu ©Piotr Jasiczek

  W wieku 80 lat w Moskwie zmarła słynna gruzińska skrzypaczka Marina Jaszwili, laureatka Konkursu Wieniawskiego w Poznaniu w roku 1952.
  Ida Haendel, Wanda Wiłkomirska i Marina Jaszwili podczas nadania imienia Henryka Wieniawskiego Portowi Lotniczemu Ławica w Poznaniu

  Ida Haendel, Wanda Wiłkomirska i Marina Jaszwili podczas nadania imienia Henryka Wieniawskiego Portowi Lotniczemu Ławica w Poznaniu ©Piotr Jasiczek

  W minioną niedzielę w Moskwie zmarła światowej sławy skrzypaczka gruzińska Marina Jaszwili.Miała 80 lat. Była zdobywczynią ex aequo z Blanche Tarjus i Olgą Parchomienko III nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w roku 1952.

  Urodziła się w Tbilisi w rodzinie muzycznej. Uważano ją za cudowne dziecko. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku sześciu lat u swojego ojca profesora Luearsaba Jaszwili. Kontynuowała ją w Konserwatorium w Moskwie u profesora K.G.Mostrasa.

  Gdy miała lat 9 zadebiutowała na koncercie z orkiestrą symfoniczną, a od 11 roku życia regularnie koncertowała. Mając 17 lat wygrała Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Jana Kubelika w Pradze, a konsekwencją tego było tournee po byłym Związku Radzieckim, a także koncerty poza jego granicami. Nie kto inny jak Dawid Ojstrach powiedział o niej: "Ta młoda skrzypaczka posiada wirtuozowskie uzdolnienia i barwny, artystyczny temperament".

  W trzy lata po sukcesie w poznaniu triumfowała na Konkursie im. Królowej Elżbiety w Brukseli.

  Potem słuchano jej m.in. w Czechach, Francji, Izraelu, w Niemczech, Szwecji, Turcji, a także w krajach Ameryki Południowej. Przez pięć lat Marina Jaszwili była dyrektorem artystycznym Orkiestry Kameralnej Gruzji, koncertowała też z Orkiestrą Concertgebouw w Amsterdamie.

  Artystka prowadziła również ożywioną działalność pedagogiczną. Przez ponad trzy dekady była profesorem Konserwatorium Moskiewskiego im. Piotra Czajkowskiego. Prowadziła też warsztaty w Francji, Hiszpanii, Niemczech, Polsce i w Szwajcarii. W Poznaniu była częstym gościem. Trzykrotnie w latach 1986, 1996 i w roku 2006 była jurorką Konkursu Wieniawskiego.

  Podczas tego ostatniego pobytu razem z Idą Haendel i Wandą Wiłkomirską była matką chrzestną nadania Portowi Lotniczemu Ławica imienia Henryka Wieniawskiego. Natomiast po raz ostatni słuchaliśmy jej 15 października 2008 roku gry w Sali Białej Urzędu Miejskiego wystąpiła w duecie z pianistą Tadeuszem Domanowskim podczas koncertu "Solidarni z Gruzją".


  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo