Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Szymon Rogalski, muzyk związany z Kabaretem Tey i Estradą Poznańską

Marek Zaradniak
Szymon Rogalski zmarł w czwartek 11 czerwca w wieku 68 lat.
Szymon Rogalski zmarł w czwartek 11 czerwca w wieku 68 lat. Archiwum rodzinne
W czwartek 11 czerwca w wieku 68 lat zmarł w Poznaniu Szymon Rogalski, ceniony muzyk, były kierownik muzyczny Kabaretu Tey i były kierownik muzyczny Estrady Poznańskiej.

Na początku był flet

Urodził się 21 stycznia 1952 roku w Poznaniu. W roku 1970 rozpoczął naukę w klasie fletu w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu. Rok później z zespołem Wędrowcy zdobył Brązowego Kameleona na Wielkopolskich Rytmach Młodych w Jarocinie. W roku 1975 kontynuował naukę gry na flecie na ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. W tym też czasie założył duet Rogalski-Sarbak (flet i gitara), który działał pod skrzydłami Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w Warszawie.

Czytaj też: Poznań: Nie żyje Aleksander Gołębiowski z kabaretu Tey. Tworzył razem z Zenonem Laskowikiem i Bohdanem Smoleniem

Od Teatru Wielkiego po kabarety

Po studiach Szymon Rogalski przez pewien czas grał w orkiestrze Teatru Wielkiego w Poznaniu. W 1982 roku został zaangażowany do zespołu muzycznego Kabaretu Tey. Po kilku miesiącach został kierownikiem muzycznym Tey'a, a także kierownikiem muzycznym Estrady Poznańskiej. Uczestniczył w realizacji spektakli Teyatru "Przedszkole", "Szkoła" i "Uniwersytey". Komponował muzykę do tych spektakli, występował też w epizodach na scenie.

Czytaj też: Aleksander Gołębiowski - od robotnika do kierownika

Podczas wakacji był opiekunem muzycznym warsztatów organizowanych przez Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi odbywających się w Łazach koło Koszalina. W warsztatach tych zdobywali szlify tacy znani dziś aktorzy jak Zbigniew Zamachowski, Cezary Pazura, Adriana Biedrzyńska czy Mirosław Baka. Rezultatem warsztatów były m.in. spektakle "Mistrzostwa dobrej Dolly" czy "Festiwal Piosenki Umundurowanej". Szefem artystycznym warsztatów był Zenon Laskowik. Po wycofaniu się Laskowika z aktywnego życia artystycznego Szymon Rogalski rozpoczął współpracę z ZAKR-em realizując od strony muzycznej imprezy masowe czyli kabaretony. Współpracował także z kabaretem Koń Polski.

Sprawdź też: Kabaret Tey wraca po latach

Pod koniec lat 80. razem z aktorem Wojciechem Walasikiem brał udział w finałowych koncertach Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Czas projektów solowych

W latach 90. Rogalski nie udzielał się artystycznie. Dopiero w roku 2002 odbył się w klubie Blue Note w Poznaniu koncert z jego udziałem jako wokalistą. Projekt przyjął nazwę Kakapo. Jego zwieńczeniem była płyta zatytułowana także "Kakapo". W jej nagraniu uczestniczyli pianista Piotr Kałużny, perkusista Krzysztof Przybyłowicz, Andrzej Kubiak i basista Eugeniusz Orlicki. W roku 2009 w klubie Pod Pretekstem Rogalski zaprezentował kolejną własną próbę artystyczną. Wsparli go wtedy basista Eugeniusz Orlicki i perkusista Piotr Trojanowski.

Zobacz też: Aleksander Gołębiowski - tak wyglądał w Tey'u
Odszedł niezwykły, skromny człowiek, który na zawsze pozostanie w pamięci tych, którzy go znali.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski