Nie żyje Tadeusz Szantruczek

  Nie żyje Tadeusz Szantruczek

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W poniedziałek zmarł ceniony poznański animator życia artystycznego i krytyk muzyczny Tadeusz Szantruczek. Miał 85 lat.
  W poniedziałek zmarł Tadeusz Szantruczek. Miał 85 lat.

  W poniedziałek zmarł Tadeusz Szantruczek. Miał 85 lat. ©Waldemar Wylegalski

  W wieku 85 lat w poniedziałek zmarł Tadeusz Szantruczek, krytyk i animator życia artystycznego. Z pochodzenia był Galicjaninem, z wyboru Wielkopolaninem. Urodził się 7 lipca 1931 roku w Brodach koło Tarnopola. Potem jego droga życiowa wiodła przez Nowy Targ, Rzeszów , Międzyrzecz Wielkopolski i Poznań.

  Studiował fortepian na ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu i muzykologię na UAM. Niestety karierę pianistyczną przerwała kontuzja ręki. Wydział Instrumentalny zamienił wówczas na Wydział Teorii, Kompozycji i Dyrygentury. W latach 1973-78 był wicedyrektorem Filharmonii Poznańskiej, a w roku 1992 r był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii.

  W latach 1979-82 pracował jako wicedyrektor Opery Wrocławskiej ki i kierownik muzyczny Opery Poznańskiej. Przez wiele lat Tadeusz Szantruczek prowadził swój Salon Muzyczny. Spotkania w ramach , którego odbywały się m.in. w EMPiK-u oraz w Naszym Klubie.

  Ale Tadeusz Szantruczek był cceniony także jako krytyk muzyczny. Przez wiele lat jego recenzje ukazywały się na łamach „Głosu Wielkopolskiego” jak i w „Gazecie Poznańskiej’. Był też autorem poświęconej Tadeuszowi Szeligowskiemu (z którym był spokrewniony) książki „Komponować... i umrzeć. Rzecz o Tadeuszu Szeligowskim”.
  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo