Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Wojciech Maciejewski, reżyser, dziennikarz i animator kultury

Marek Zaradniak
Wojciech Mciejewski lubił przyjeżdżać do Poznania. Wspominał młodość i popularyzował twórczość brata
Wojciech Mciejewski lubił przyjeżdżać do Poznania. Wspominał młodość i popularyzował twórczość brata Paweł Miecznik
W wieku 94 lat zmarł Wojciech Maciejewski, reżyser radiowy, dziennikarz, popularyzator twórczości brata kompozytora Romana Maciejewskiego. Był najstarszym żyjącym współpracownikiem "Głosu Wielkopolskiego".

W wieku 94 lat zmarł Wojciech Maciejewski, reżyser radiowy, dziennikarz, były kierownik artystyczny Polskiego Radia Poznań, popularyzator twórczości swego brata kompozytora Romana Maciejewskiego. Był najstarszym żyjącym współpracownikiem „Głosu Wielkopolskiego”.

Urodził się w Lesznie 30 marca 1923. We wczesnej młodości recytował wiersze. Najpierw w szkole, a potem na uroczystościach państwowych. Jego recytacji słuchał m. in. ówczesny komendant garnizonu Leszno pułkownik Stefan Rowecki, późniejszy generał Grot. Zaprosił Maciejewskiego, aby wystąpił podczas święta pułkowego. Jesienią 1939 roku Maciejewski musiał uciekać z Leszna. Razem ze starszym bratem Zygmuntem przedostał się do Częstochowy. Występowali na tajnych wieczorach poezji polskiej. Wojciech Maciejewski podjął też studia polonistyczne na Tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich.

Po wojnie przeniósł się do Poznania. Ukończył studia i rozpoczął współpracę z redakcją literacką Polskiego Radia Poznań zostając w 1947 roku jej kierownikiem, a w roku 1949 szefem artystycznym Polskiego Radia Poznań. W latach 1945/46 współpracował z „Głosem Wielkopolskim”.

W tamtym czasach działali w Poznaniu tak znani aktorzy jak Adam Hanuszkiewicz, Mieczysława Ćwiklińska czy Kazimierz Wichniarz. Przez pierwsze trzy lata słuchowiska nadawano na żywo. Gdy aktorzy zaczęli przenosić się do Warszawy w 1952 roku Wojciech Maciejewski przeniósł się do Teatru Polskiego Radia w Warszawie. Wśród scenariuszy jego autorstwa były również dokumenty oddające hołd żołnierzom wielkopolskim: „Powstanie Wielkopolskie”, „Bitwa nad Bzurą” i „Cytadela”. Do 1981 roku zrealizował około 600 słuchowisk. W 1981 roku nawiązał współpracę z Polskimi Nagraniami. Reżyserował płyty z bajkami dla dzieci i z poezją polską w interpretacji lubianych aktorów.

Na początku lat 90. zajął się twórczością przebywającego na emigracji od 1934 roku brata Romana Maciejewskiego. Sprowadził około 100 jego utworów, które znajdują się w Bibliotece Narodowej. Popularyzował twórczość brata m.in. przez wykonywanie jego utworów. 5 września 2014 Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza wykonała w Berlinie jego najsłynniejsze dzieło „Requiem”. Utwór ten stał się też inspiracją dla wystawy „Hommage to Requiem” Czesława Dżwigaja jaką dwa lata temu oglądaliśmy w Auli Nova. Od roku 2011 obszar pomiędzy ulicami Towarową, Królowej Jadwigi i Składową to nosi nazwę parku Romana Maciejewskiego.

- Odszedł niezwykły człowiek, który pozostanie w naszej pamięci - mówią jego współpracownicy i przyjaciele.

Wojciech Maciejewski lubił przyjeżdżać do Poznania. Wspominał młodość i popularyzował twórczość brata.

Co nowego w kinach, teatrach i klubach? Zobacz wideo:

POLECAMY:

Oni są w rejestrze przestępców

Gdzie są najlepsze burgery i pizza w Poznaniu?

Stary Poznań na zdjęciach!

Sprawdź, czy jesteś bystry [QUIZ]

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski