Niebieskie godło w komisariacie? To groza, absurd i......

  Niebieskie godło w komisariacie? To groza, absurd i... żenujące!

  SAGA

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Niebieskie godło w komisariacie? To groza, absurd i... żenujące!
  1/3
  przejdź do galerii

  ©Czytelnik

  Orzeł powinien być biały (ze złotą koroną na głowie, złotym dziobem i szponami) i umieszczony w czerwonym polu tarczy. Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej nie przewiduje... orła niebieskiego. A taki właśnie znajduje się w komisariacie Poznań Grunwald.
  – To jest jakiś absurd, jestem oburzony – napisał do naszej redakcji Czytelnik.

  – Groza! – ocenia Andrzej Ludwik Włoszczyński, który pracuje nad kształtem polskiego godła narodowego w ramach projektu Orli Dom. – Tu nie może być mowy o żadnej stylizacji. To państwowa instytucja, która powinna się posługiwać tylko godłem, którego wzór znajduje się w ustawie.

  Skąd wziął się w komisariacie niebieski orzeł? Umieszczono go (na przejrzystej tablicy tuż obok recepcji) kilka lat temu, podczas odnawiania holu.

  – Żenujące... Zwłaszcza, że to przecież przed poznańskim sądem toczy się proces o naszywkę z czarnym orłem – komentuje Andrzej Ludwik Włoszczyński. – Poszło o naszywkę maskującą, pozbawioną barw właściwych dla herbu RP, którą można traktować jako stylizację herbu.

  Czytaj także:
  Awantura o czarnego orła w poznańskim sądzie

  Przypomnijmy, że „demonstracyjne okazywanie lekceważenia narodowi polskiemu i Rzeczpospolitej Polskiej” zarzucił firmie ze Skórzewa (produkującej i sprzedającej naszywki) emeryt z Łodzi. Sąd nałożył na firmę karę. Zrobił to na wniosek policji. Tej samej formacji, która nie dba o to, by w jej jednostkach umieszczane było właściwe godło.

  Co policja ma do powiedzenia w sprawie niebieskiego orła w komisariacie?

  – Będzie nowe godło. Po remoncie – mówi Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Przypomina, że komisariat Poznań Grunwald jest właśnie odnawiany. Ukończono już prace w jednym z trzech budynków, kolejne planowane mają objąć m.in. budynek od ulicy Rycerskiej, w którym znajduje się recepcja.

  « 2

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo