Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedługo rozpocznie się budowa Centrum Szyfrów Enigma. Jak przed remontem wygląda dawne Collegium Historicum?

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
W listopadzie rozstrzygnięto przetarg na budowę Centrum Szyfrów Enigma, które ma powstać na pierwszym piętrze dawnego Collegium Historicum przy ul. Św. Marcin.
W listopadzie rozstrzygnięto przetarg na budowę Centrum Szyfrów Enigma, które ma powstać na pierwszym piętrze dawnego Collegium Historicum przy ul. Św. Marcin. Łukasz Gdak
W najbliższych tygodniach zakończone mają zostać prace nad koncepcją ekspozycji Centrum Szyfrów Enigma. Te budowlane rozpoczną się z kolei w połowie roku. W nowym muzeum ma pojawić się między innymi escape room, najmłodsi będą też mogli wcielić się w rolę radiotelegrafistów.

W listopadzie rozstrzygnięto przetarg na budowę Centrum Szyfrów Enigma, które ma powstać na pierwszym piętrze dawnego Collegium Historicum przy ul. Święty Marcin. Na tę inwestycję zaplanowano wydatki rzędu ponad 27 mln zł, tymczasem jedyna oferta, jak wpłynęła opiewała na 29,2 mln zł. Miasto zdecydowało się jednak na zwiększenie budżetu, by przyspieszyć powstanie muzeum, a pierwsi zwiedzający mogli do niej wejść jeszcze w 2021 r.

Sprawdź też:

Centrum Szyfrów Enigma: Budowa w tym roku

– W tej chwili kończą się prace nad koncepcją ekspozycji. Powinna być ona gotowa za dwa lub trzy tygodnie – mówi Grzegorz Kamiński, dyrektor, Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. Dodaje też, że równolegle trwają prace nad koncepcją budowlaną placówki. Ta powinna być przygotowana do maja lub początku czerwca, wtedy też do obiektu powinni wejść budowlańcy.

Ci będą musieli wyburzyć klatkę schodową i część ścian działowych, wymienione zostaną drzwi i okna, część podłóg.

– Mamy już gotowy film pokazujący, jak będzie zwiedzało się muzeum. Niedługo powinniśmy przedstawić go poznaniakom – zapowiada dyrektor Kamiński.

Czytaj też: Centrum Szyfrów Enigma zostanie otwarte w 2021 r. - właśnie rozstrzygnięto przetarg na jego budowę [WIZUALIZACJE]

Choć w tej chwili na piętrze, gdzie powstanie Centrum Szyfrów Enigma, niewiele się dzieje, wiadomo, że za ponad rok będzie ono tętnić życiem. Wszystko za sprawą wystawy składającej się zarówno z nowoczesnych, multimedialnych i interaktywnych stanowisk, jak i specjalnie opracowanych rekwizytów, które w pomysłowy sposób, bez użycia prądu, będą wprowadzać w świat kryptologii. Co konkretnie znajdzie się w placówce poświęconej trzem słynnym kryptologom - Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu?

Centrum Szyfrów Enigma: Sporo atrakcji dla najmłodszych

Jedną z atrakcji będzie model słynnej maszyny szyfrującej Enigmy, który pozwoli zrozumieć zwiedzającym sposób jej funkcjonowania. Wrażenie powinien robić również kiosk U-boota, wynurzającego się z podłogi.

– Będzie on pełnił funkcję escape roomu. Aby z niego wyjść, trzeba będzie zdobyć znajdujące się w nim dokumenty umożliwiające złamanie szyfrów – opowiada Szymon Mazur, pomysłodawca Centrum Szyfrów Enigma.

Co ciekawe, w nowym poznańskim muzeum nie zabraknie też odniesień do wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. Zwiedzający, poznają, w jaki sposób polski radiowywiad przechwytywał rosyjską korespondencję, następnie poddawał ją dekryptażowi i na tej podstawie formułował plany działań zbrojnych.

– Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Dzieci będą mogły wcielić się w rolę radiotelegrafisty i próbować wysyłać wiadomości, korzystając z alfabetu Morse’a. Z kolei w małym laboratorium dowiedzą się, jak utajnić pismo korzystając z atramentu sympatycznego – kontynuuje Szymon Mazur.

Sprawdź też:

Jedna z części wystawy poświęcona będzie bezpieczeństwu w sieci i temu, w jaki sposób w XXI wieku chronić swoje dane osobowe (powstanie ona przy współpracy z komendą wojewódzką policji). Cała ekspozycja ma być podzielona w taki sposób, by wątki historyczne stanowiły jej 40 proc, a nauki ścisłe ok. 60 proc.

Przypomnijmy, że Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu to wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Miasta. Od 2016 r. inicjatywę promuje specjalny "szyfrokontener", który stoi przed Centrum Kultury Zamek.

Zobacz, jak obecnie wygląda w środku Collegium Historicum, gdzie ma powstać Centrum Szyfrów Enigma:

W listopadzie rozstrzygnięto przetarg na budowę Centrum Szyfrów Enigma, które ma powstać na pierwszym piętrze dawnego Collegium Historicum przy ul. Św. Marcin.

Niedługo rozpocznie się budowa Centrum Szyfrów Enigma. Jak p...

Zobacz też:

Na terenie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Poznaniu znajduje się kilka schronów. Jak wygląda dziś w środku jeden z nich, można się przekonać, oglądając zdjęcia zrobione przez Jana Chojnackiego prowadzącego stronę "Ciemna Strona Poznania". Zobacz zdjęcia ----->

Poznań: Tak wygląda w środku jeden ze schronów na terenie ZN...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski