Niedozwolone antybiotyki w paszy dla koni w stadninie w...

  Niedozwolone antybiotyki w paszy dla koni w stadninie w Janowie Podlaskim?

  Aneta Galek

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Z informacji podanych przez Rzeczpospolitą wynika, że w paszy podawanej koniom w stadninie w Janowie Podlaskim znaleziono antybiotyki stosowane w hodowli drobiu. Dla koni są one niedopuszczalne i śmiertelne. Prezes stadniny oddał się dyspozycji ministra rolnictwa.
  Przypomnijmy, że w nocy z piątku sobotę w stadninie w Janowie Podlaskim padła druga klacz należąca do Shirley Watts, żony perkusisty The Rolling Stones. Jak wstępnie wykazała sekcja zwłok Amry, zwierzę padło przez zatrucie organizmu spowodowane prawdopodobnie skrętem okrężnicy. Wcześniej, w marcu, na kolkę padła inna klacz Shirley Watts, Preria. Wszystko to wydarzyło się pod nowym kierownictwem stadniny w Janowie. W lutym ze stanowiska prezesa odwołano Marka Trelę, którego zastąpił Marek Skomorowski, działacz Solidarnej Polski.

  Janów Podlaski: Klacz Amra padła na skręt okrężnicy. Ziobro nie będzie mieszał się do sprawy

  W poniedziałek minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wydał oświadczenie, w którym zlecił prezesowi Agencji Nieruchomości Rolnych podjęcie natychmiastowych działań naprawczych w Janowie Podlaskim. "Według ministra Jurgiela powinien zostać zmieniony Zarząd stadniny w Janowie Podlaskiem i niezwłocznie rozpisany konkurs na poszczególne
  stanowiska w Zarządzie tej Spółki" - czytamy w komunikacie. Wcześniej, minister stwierdził, że śmierć trzech koni to "efekt celowego działania osób trzecich".

  We wtorek rano minister poinformował, że Marek Skomorowski "oddał się do dyspozycji". Ma to związek z „nagonką medialną". - Moim zdaniem niezasadną - zaznaczył minister Jurgiel.

  Niedozwolone antybiotyki w paszy?


  "Rzeczpospolita" ustaliła, że po zgonie Prerii, Marek Skomorowski zlecił Instytutowi Weterynarii w Puławach badanie paszy, jaką karmiono konie. Analizie poddano owies, siano i paszę przemysłową. Badanie wykazało, że w próbkach owsa znajdowały się antybiotyki niedopuszczalne i niebezpieczne dla koni, które dodaje się do pasz dla kurcząt rzeźnych. Jeden z nich miał być w bardzo dużym stężeniu.

  – Ten antybiotyk nie miał prawa znaleźć się w owsie podawanym koniom. Nie potrafimy racjonalnie wytłumaczyć, jak mógł się tam znaleźć. To mógł zrobić tylko człowiek, by zaszkodzić zwierzętom – powiedziała "RP" osoba znająca wyniki badań. Wg informacji gazety w dwóch próbkach paszy były antybiotyki, których nie stosuje się w hodowli koni. W jednej z nich znajdował się środek o nazwie monenzyma. „Przy zatruciu koni monenzymą występuje: anoreksja, biegunka połączona z silnymi bólami kolkowymi" – pisał profesor Marcin Świtała, na którego badania powołuje się dziennik.

  Takiemu samemu badaniu miała zostać poddana pasza, którą karmiona była Amra. W tym przypadku analiza próbek jeszcze trwa.

  Wyniki badań paszy podawanej Prerii trafiły już do lubelskiej prokuratury. - We wtorek badania będą interpretowane - mówi Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

  Na wtorkowej konferencji Krzysztof Jurgiel potwierdził, że Skomorowski zlecił badanie paszy jeszcze zanim padła klacz Amra. – To mogło być celowe działanie osób trzecich. Próbki paszy przekazaliśmy prokuraturze – poinformował Jurgiel. Minister zapowiedział również, że w najbliższych dniach, po ustaleniach, które zapadły podczas rozmowy z premier Beatą Szydło, zostanie powołana Rada ds. Hodowli Koni. Gremium ma składać się z naukowców i ekspertów, mających za zadanie „wspierać rozwój hodowli koni czystej krwi arabskiej”.

  Kto dostarczył paszę?
  Okazuję się, że paszę ANR polecił zbadać już po śmierci pierwszej klaczy. „Próbki trafiły do Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. Badanie przeprowadzono w dniu 22 marca br. Wyniki przesłano do Stadniny Koni w Janowie Podlaskim, która z kolei przekazała je Prokuraturze Rejonowej w Lublinie." - tłumaczy biuro prasowe agencji.

  Koksydiostatyki nie zostały wykryte w paszy kupionej przez stadninę, ale owsie pochodzącym z własnej uprawy.

  „W owsie ten dodatek nie powinien się znaleźć. Skąd się tam wziął? – mamy nadzieję, że na to pytanie odpowie Prokuratura Rejonowa w Lublinie" - dodaje ANR i wyjaśnia, że za przygotowanie paszy dla koni odpowiada główny hodowca. Nim w stadninie jest Anna Stefaniuk.

  Stróż i monitoring
  Po tym jak padła pierwsza klacz prezes stadniny zatrudnił trzech dodatkowych stróży, bo do tej pory terenu pilnowały dwie osoby.
  Gdy do Janowa 18 marca przyjechał prezes ANR zdecydowano też o zamontowaniu w stadninie monitoringu.

  „Prace te obecnie są prowadzone (ciągnięty jest światłowód z Janowa Podlaskiego na teren stadniny)" - czytamy w mailu od ANR.

  Petycja do ministra


  W sieci pojawiła się też petycja do ministra Krzysztofa Jurgiela ws. przywrócenia na stanowisko prezesa stadniny w Janowie Marka Treli. "Ostatnie wydarzenia, które miały miejsce w tej stadninie pod zarządem powołanym po 19 lutego br. nie przynosiły stadninie, polskiej hodowli i Polsce chluby. Zmiana obecnego zarządu z pewnością przyczyni się do jej powrotu na od dawna ugruntowana pozycję i pomoże odzyskać nadszarpniętą ostatnimi wydarzeniami renomę. Zwracamy się z uprzejmą prośbą o przywrócenie Pana Marka Treli na poprzednio zajmowane stanowisko" - czytamy w uzasadnieniu. Jak na razie petycję podpisało 479 osób.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (60)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stężęnie

  A. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Proszę o podanie stężenia antybiotyku, jaki został znaleziony w paszy.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gosc

  Docx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Pewnie pracownicy po padnięciu koni i wykryciu antybiotyków dostali burę: "Kto k---a dosywał witamin dla kurczaków do owsa, p----o Was? Konie to nie są k---a kurczaki, widzicie gdzieś tam pióra i...rozwiń całość

  Pewnie pracownicy po padnięciu koni i wykryciu antybiotyków dostali burę: "Kto k---a dosywał witamin dla kurczaków do owsa, p----o Was? Konie to nie są k---a kurczaki, widzicie gdzieś tam pióra i skrzydła?"zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gosc

  Max (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Niema znaczenia, zatrudnili pracownika idiotę któremu wydawało się że dobrze robi. W głowach stajennych i innych pracowników nie istnieje coś takiego jak antybiotyk tylko witaminy. Witaminy jedzą...rozwiń całość

  Niema znaczenia, zatrudnili pracownika idiotę któremu wydawało się że dobrze robi. W głowach stajennych i innych pracowników nie istnieje coś takiego jak antybiotyk tylko witaminy. Witaminy jedzą kurczaki, świenie itd. Więc może człowieczek chciał dobrze a wyszło jak wyszło (ja nie wiedział - ja tylko pociągnął). Zwykła samowolka podwładnych, jeżeli antybiotyki były świadomie zakupione to dochodzenie to ujawni (faktury itd). Nie doszukiwałbym się wielkiej afery, po-prostu niekompetentni pracownicy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SABOTAŻ

  Ość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Kto pamięta? Wróg ludu... sabotażysta... zapiekły karzeł reakcji... Wraca stare?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pasza

  Reemisja. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Powiadacie, drobiu czy tylko kurcząt? Bo jak drobiu, to coś mi świta. :) :) :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do Pani redaktor

  masztalerz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Substancja, o której Pani pisze w artykule to monenzyna ,która jest kokcydiostatykiem. I tyle.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To się kompletnie nie trzyma logiki i sensu

  chruper (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  Zatrucie antybiotykami daje obajwy zatrucia a nie kolkę. To są dwie zupełnie inaczej wyglądające jednostki chorobowe. Do tego przy podaniu trucizny pierwszy umiera źrebak karmiony mlekiem. Nie...rozwiń całość

  Zatrucie antybiotykami daje obajwy zatrucia a nie kolkę. To są dwie zupełnie inaczej wyglądające jednostki chorobowe. Do tego przy podaniu trucizny pierwszy umiera źrebak karmiony mlekiem. Nie rozumiem dlaczego oni brną dalej w winę osób trzecich. Osoby trzecie nie wysłały rodzącej klaczy do kliniki, to były konkretne osoby. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Taki był przebieg badania

  koniuszy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

  Nowo powołany przez PIS weterynarz stanął z tyłu klaczy odchylił jej ogon, a prezesowi stadniny polecił zajrzeć klaczy do pyska. Gdy prezes to uczynił, weterynarz zapytał:
  - Widać mnie?
  - Nie...rozwiń całość

  Nowo powołany przez PIS weterynarz stanął z tyłu klaczy odchylił jej ogon, a prezesowi stadniny polecił zajrzeć klaczy do pyska. Gdy prezes to uczynił, weterynarz zapytał:
  - Widać mnie?
  - Nie widać - odrzekł prezes.
  - Skrętu kiszek dostała - autorytatywnie stwierdził weterynarz.

  I taka diagnoza poszła w świat...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  faktycznie curva

  bigi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

  największym problemem Polski jest podejrzana śmierć kilku koni. Curva, ale trzeba być zjebem genetycznym, żeby w ogóle to rozstrząsać. Widać niektórym mózg już całkowicie zlasowano.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przywrócenie Treli na stanowisko byłoby ogromnym błędem.

  Zezem na wprost (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  Osobiście śmierć tych koni odczytuję jako wynik mafijnego procederu-okrutny i bezpardonowy .
  Taka decyzja byłaby niczym innym jak pogodzeniem się z zakamuflowanym bezprawiem.
  Dlatego sprawę...rozwiń całość

  Osobiście śmierć tych koni odczytuję jako wynik mafijnego procederu-okrutny i bezpardonowy .
  Taka decyzja byłaby niczym innym jak pogodzeniem się z zakamuflowanym bezprawiem.
  Dlatego sprawę należy dokładnie zbadać i być może Trela z sitwą fotel na który chce wrócić zamieni na pryczę o której mu się nawet nie śniło w jego Polsce skażonej bezprawiem . zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kto zakupił koniom owies dla kurcząt

  baca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

  Tak mi coś chodzi po tym moim głupim łbie, że owies kupił nowy zarząd. Ten dla kurcząt z antybiotykami jest tańszy niż dla koni z antybiotykami, ale absolutnie nie nadaje się dla koni. Stary zarząd...rozwiń całość

  Tak mi coś chodzi po tym moim głupim łbie, że owies kupił nowy zarząd. Ten dla kurcząt z antybiotykami jest tańszy niż dla koni z antybiotykami, ale absolutnie nie nadaje się dla koni. Stary zarząd o tym wiedział, ale nowy niekoniecznie, bo niby skąd ekonomista ma wiedzieć, co koń może jeść.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ups

  Janek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  "Tak mi coś chodzi po tym moim głupim łbie, że owies kupił nowy zarząd. "

  Masz jakiś problem z rozumieniem słowa pisanego ?

  "Koksydiostatyki nie zostały wykryte w paszy kupionej przez stadninę,...rozwiń całość

  "Tak mi coś chodzi po tym moim głupim łbie, że owies kupił nowy zarząd. "

  Masz jakiś problem z rozumieniem słowa pisanego ?

  "Koksydiostatyki nie zostały wykryte w paszy kupionej przez stadninę, ale owsie pochodzącym z własnej uprawy. "zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  koksydiostatyki rosną w polu? nie wiedziołek

  baca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  z własnej uprawy owsa powstał antybiotyk dla kurcząt, przełom w medycynie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gazetka

  czytacz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  panienka z prowincjonalnej gazetki ogłasza swoje sądy niczym jej idol caczorek jarunio

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo