Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niejednoznaczne wyniki testów na koronawirusa. Żołnierze mogą pobierać wymazy z nosa? Skąd najlepiej pobrać wymaz do testu na Covid-19?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Czy sposób pobierania wymazu do testów na covid-19 może wpływać na ich wynik? Skąd najlepiej pobrać materiał do badań w kierunku koronawirusa. Czy wyniki wymazów z gardła różnią się od tych pobieranych z nosa?
Czy sposób pobierania wymazu do testów na covid-19 może wpływać na ich wynik? Skąd najlepiej pobrać materiał do badań w kierunku koronawirusa. Czy wyniki wymazów z gardła różnią się od tych pobieranych z nosa? Łukasz Gdak
W punkcie wymazowym na ul. Bułgarskiej w Poznaniu wymazy pobierane są wyłącznie z gardła. Jak tłumaczą organizatorzy punktu, wynika to z faktu, że wymazy pobierają tam żołnierze. Wśród lekarzy krąży opinia, że wiele testów wykonywanych w tym punkcie ma wynik niejednoznaczny. Czy sposób pobierania wymazu do testów może wpływać na ich wynik? Skąd najlepiej pobrać materiał do badań w kierunku koronawirusa? Czy wyniki wymazów z gardła różnią się od tych pobieranych z nosa?

– W ostatnim czasie miałem wykonywany test w kierunku koronawirusa w punkcie pobierania wymazów na ul. Bułgarskiej w Poznaniu. Zdziwiło mnie, że wymaz pobrano mi jedynie z gardła, a nie z gardła i nosa, jak wykonuje się w innych punktach drive-thru – pisze do naszej redakcji pan Marek, czytelnik.

I dodaje: – Wynik testu, który otrzymałem był niejednoznaczny. W rozmowie z lekarzem rodzinnym usłyszałem, że wśród medyków krąży opinia, że wiele testów wykonywanych przy Bułgarskiej wychodzi właśnie z takim wynikiem jak mój.

Żołnierze WOT pobierają wymazy do testów w kierunku koronawirusa

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w punkcie wymazowym przy poznańskim stadionie. Tamtejszy punkt wymazowy należy do Szpitala Miejskiego im. F. Raszei, a obsługiwany jest przez żołnierzy.

– Rzeczywiście, wymazy pobierane są tam tylko z gardła. Wynika to z tego, że zajmują się tym osoby niemedyczne

– wyjaśnia Eryk Matuszkiewicz, rzecznik szpitala.

Jednak kwestia liczby niejednoznacznych wyników testów wykonywanych w punkcie przy ul. Bułgarskiej jest trudna do zweryfikowania. Wynika to z tego, że punkt wymazowy nie zbiera informacji dotyczących wyników. Z kolei pobrane wymazy wysyłane są do dwóch różnych laboratoriów, do których spływają także próbki z innych punktów.

Z nosa czy z gardła? Skąd najlepiej wziąć próbkę do testu na Covid-19

Jak się jednak okazuje, sposób pobierania wymazów może mieć wpływ na wynik wykonywanego testu.

W przestrzeni publicznej od 10 października musimy zakrywać usta i nos. Można to zrobić nie tylko za pomocą maseczki, ale też zakładając przyłbice lub komin szal, lub inną część odzieży. Nie ma wyjątków, nawet gdy chcemy coś zjeść czy wypić na ulicy. Trudno też jest palaczom - nie mogą zdjąć maseczki, by zapalić.Przejdź do następnego zdjęcia ------>

Gdzie za brak maseczki można dostać mandat? Sprawdź, w jakic...

– Nosogardziel nie jest w sumie najidealniejszym miejscem do pobrania materiału na obecność koronawirusa. Jest jednak miejscem najlepszym, jeśli weźmiemy pod uwagę wypadkową łatwości pobrania próbki, stopnia inwazyjności tego zabiegu, szybkości procedury oraz - co niezwykle ważne - jakości i ilości pobranego materiału. Pobranie materiału z innych, teoretycznie lepszych miejsc w drogach oddechowych, wymagałoby dalece bardziej inwazyjnego postępowania, możliwego do przeprowadzenia tylko w warunkach szpitalnych

– tłumaczy prof. Krzysztof Książek kierownik Uczelnianego Laboratorium Koronawirusa Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

I dodaje: – Gardło jest miejscem zdecydowanie gorszym. To są informacje, które wynikają z wielu badań porównawczych różnych materiałów na obecność koronawirusa.

Jednak zdaniem profesora Książka żołnierze również mogą pobierać wymazy z nosa. Jak twierdzi, wszystko zależy od odpowiedniego przeszkolenia.

– Nie przemawia do mnie argumentacja, że żołnierze nie mogą pobierać materiału z nosogardzieli, a mogą tylko z gardła. Każda osoba, która pobiera wymaz z nosogardzieli i tak musi być do tego przeszkolona – twierdzi prof. Książek.

– To nie jest tak, że diagnosta laboratoryjny, lekarz, pielęgniarka czy inny pracownik służby zdrowia może ot tak sobie wziąć wymazówkę, włożyć do nosa i wszystko będzie dobrze. Wszystkie osoby muszą być do tego przeszkolone. I jestem całkowicie przekonany, że tak samo można przeszkolić także żołnierzy

- dodaje.

Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Z kolei rzecznik Szpitala Miejskiego im. F. Raszei zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt - pacjenci przyjeżdżają na wymaz nieprzygotowani.

– By wymaz mógł być pobrany prawidłowo, pacjent musi przyjechać na badanie na czczo lub dwie godziny po posiłku. Nie powinno się myć ani płukać zębów i jamy ustnej. To także może wpływać na wyniki

– zaznacza Eryk Matuszkiewicz.

Lekarze każdego dnia dowiadują się więcej o koronawirusie. Każdy przypadek COVID-19 ma indywidualny przebieg. U większości zakażonych osób rozwiną się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez konieczności hospitalizacji.Jak sprawdzić, czy przeszło się zarażenie koronawirusem w bezobjawowy sposób? Przedstawiamy TOP 7 najczęstszych fizycznych objawów, które mogą wskazywać, że właśnie miałeś koronawirusa.Sprawdź, czy je masz >>>

Koronawirus - czy już go miałeś? Zobacz, jak można to sprawd...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski