Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemiecki historyk apeluje o wypłacenie Polsce reparacji za zbrodnie hitlerowskie. "Dług ten do dzisiaj nie został spłacony"

Blanka Aleksowska
Blanka Aleksowska
14.08.2018 oswiecimoboz kocentracyjny auschwitzn/z: glowna brama obozufot: adam wojnar/polska press/gazeta krakowska
14.08.2018 oswiecimoboz kocentracyjny auschwitzn/z: glowna brama obozufot: adam wojnar/polska press/gazeta krakowska Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Polsce należą się reparacje od Niemiec za zbrodnie nazistowskie i zniszczenia spowodowane przez II wojnę światową - uważa niemiecki historyk i publicysta dr Karl Heinz Roth. Ekspert gościł we wtorek w Warszawie na konferencji autorskiej poświęconej jego najnowszej książce "Wyparte – odrzucone – odroczone. Niemiecki dług reparacyjny wobec Polski i Europy".

Konferencja autorska z udziałem niemieckiego historyka dr Karla Heinza Rotha odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Organizatorem spotkania był poznański Instytut Zachodni.

"Wyparte – odrzucone – odroczone. Niemiecki dług reparacyjny wobec Polski i Europy", to publikacja dr Karla Heinza Rotha, w której historyk przedstawia specyfikę okupacji nimieckiej w Polsce w porównaniu do innych okupowanych przez III Rzeszę państw. Niemiecki ekspert, jako jeden z nielicznych w swoim środowisku naukowym, otwarcie podważa politykę dzisiejszych Niemiec w kwestii odszkodowań za zbrodnie nazistowskie i zniszczenia wywołane przez II wojnę światową. Historyk od kilku lat bada problematykę i historię negocjacji reparacji, co pozwoliło mu na postawienie jasnej tezy - Polsce należą się od dzisiejszej Republiki Federalnej Niemiec reparacje za ogromne wyniszczenia oraz śmierć milionów ludzi. Umowa z 1953 roku, w której PRL zrzeka się roszczeń względem Niemiec, jest z perspektywy prawa międzynarodowego nieważna. Niemcy nigdy nie spłacili długu wobec Polski, nigdy nie wynagrodziły zbrodni nazistów Polsce ani innym dotkniętym nimi państwom.

Podczas konferencji dr Roth podkreślił, że w wyniku II wojny światowej spowodowanej przez III Rzeszę życie straciło około 6 milionów ludzi. - Wszystko to odbywało się na tle zniszczeń i wyzysku. Polska przed napaścią była na progu rozwojowym, bardzo ciężko doświadczyła kryzysów i straciła w wyniku wojny ogromną część swoich zasobów materialnych. W Niemczech wiedza na ten temat jest bardzo ograniczona - tłumaczył podczas spotkania historyk. Opowiedział także, dlaczego zainteresował się kontrowersyjnym tematem reparacji od Niemiec za zbrodnie nazizmu.

- 7 lat temu zadałem sobie pytanie, jak mocarstwa alianckie, wyzwolone narody oraz odnowione Niemcy odnosiły się do skutków wojny? Na ile te straty można by zrekompensować? W ten sposób trafiłem na problem reparacji. Jest on bardzo drażliwy, nie podlega on dziś szerokim dyskusjom ani badaniom naukowym - mówił autor publikacji, dodając, że temat ten od początku budził ogromne emocje i utrudniał osiągnięcie warunków do zawarcia pokoju podczas konferencji koalicji antyhitlerowskiej.

Dr Roth tłumaczył, dlaczego stoi na stanowisku, iż dokument, w którym Polska zrzekła się w 1953 roku roszczeń względem Niemiec, jest prawnie nieważny. - Polska pod wpływem nacisków ze strony ZSRR w 1953 roku zrezygnowała z roszczeń wobec Niemiec. Bardzo uważnie analizowałem te dokumenty i doszedłem do wniosku, że nie były one prawnie skuteczne. Polska nie była suwerennym państwem i nie byla w stanie zmienić swoich warunków - podkreślał historyk.

Zarówno w publikacji dr Rotha, jak i na spotkaniu w Warszawie poruszona została kwestia wyliczeń ewentualnych reparacji, ich wysokość, grupy docelowe oraz sposób uiszczenia. Zdaniem historyka, reparacje dla Polski powinny wynieść nawet 1 bilion euro. Środki te powinny trafić do żyjących ofiar hitleryzmu, więźniów obozów koncentracyjnych oraz ich potomków. W ocenie niemieckiego eksperta, by wyegzekwować reparacje wojenne, Polska powinna zawiązać sojusz z innymi państwami, którym za zniszczenia i ofiary takie odszkodowania również się należą. Wówczas stanowisko takiej koalicji państw mogłoby być zaprezentowane np. podczas poświęconej temu konferencji międzynarodowej, na forum OBWE lub Parlamentu Europejskiego. Jako instytucję egzekwującą ewentualne odszkodowania od Niemiec można uznać właśnie komisje sądowe działające w ramach OBWE. Niezbędne do osiągnięcia celu są jednak działania zarówno polskiego rządu, jak i instytucji polsko-niemieckich w Niemczech, lobbujących za reparacjami. W taki sposób działały organizacje greckie, lobbując na rzecz reparacji dla Grecji.

Karl Heinz Roth odniósł się także do kwestii antypolskich nastrojów i resentymentów w RFN, które sprawiają, że Niemcy tak niechętnie podchodzą do dyskusji na ten temat. W jego ocenie Niemcy do dziś ukrywają poczucie swojej winy i odpowiedzialności za zbrodnie hitlerowskie.

Dr Karl Heinz Roth (ur. 1942) jest niemieckim historykiem, publicystą, działaczem społecznym i lekarzem. Znany jest w Niemczech z licznych prac naukowych, poświęconych m. in. erze nazizmu. Jak zapowiada, to nie koniec jego publikacji w tematyce powojennych reparacji, które władze Niemiec powinny uiścić za zbrodnie hitlerowskie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niemiecki historyk apeluje o wypłacenie Polsce reparacji za zbrodnie hitlerowskie. "Dług ten do dzisiaj nie został spłacony" - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski