Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemowlę otrzymało przeterminowaną szczepionkę. Sprawę umorzono. Dlaczego?

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Policja wszczęła postępowanie w sprawie narażenia utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Policja wszczęła postępowanie w sprawie narażenia utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Zdjęcie ilustracyjne
W kwietniu zeszłego roku jedna z mieszkanek poinformowała nas, że jej miesięczny syn otrzymał przeterminowaną szczepionkę przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby w przychodni przy ulicy Orcholskiej w Gnieźnie. Dziś wiemy już, że sprawa została umorzona. Dlaczego?

Przeterminowana szczepionka dla dzieci
Dotarliśmy do postanowienia o umorzeniu dochodzenia z 27 grudnia zeszłego roku, wydanego przez Komendę Powiatową Policji w Gnieźnie, a zatwierdzonego przez prokuraturę.

Policja powołuje się na zapis z kodeksu postępowania karnego, który stanowi, że "nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, gdy czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego albo ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia przestępstwa".

Jak czytamy w uzasadnieniu, przeprowadzone badanie wykazało, że moc szczepionki wynosi 0,9. Zgodnie z wymaganiami specyfikacji produktu, moc szczepionki powinna być nie mniejsza niż 0,5, co oznacza, że spełniała kryteria specyfikacji. "Skuteczność działania [szczepionki - przyp. red.] nie różniła się od skuteczności podania w terminie ważności produktu" - czytamy.

Pomimo umorzenia postępowania karnego zainicjowane zostanie postępowanie wyjaśniające w sprawie rozważenia zasadności wystąpienia z roszczeniami na gruncie prawa cywilnego.

- My, jako rodzice, nie możemy zrozumieć, dlaczego pielęgniarka, która podała naszym dzieciom przeterminowane szczepionki, zostaje bez winy. Wróci do pracy i bez żadnych konsekwencji ponownie będzie miała do czynienia z pacjentami. Nie wykonała należycie swoich obowiązków, a my mamy prawo żądać, aby odpowiedziała za swój czyn - aby nie zostało to puszczone w niepamięć

- mówi rozżalona pani Agnieszka, mama dziecka, które zostało zaszczepione przeterminowaną szczepionką (imię zmienione).

Przeterminowana szczepionka. Nie obyło się bez kary

7 kwietnia pracownik sanepidu przeprowadził kontrolę w zakresie szczepień ochronnych w przychodni rodzinnej przy ul. Orcholskiej. Stwierdzono wówczas nieprawidłowości dotyczące podania przeterminowanej szczepionki oraz przechowywanie w lodówce czterech dawek szczepionki przeterminowanej, której termin ważności także upłynął w listopadzie 2021 r. Chodzi o szczepionkę EUVAX B przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby.

Na przychodnię nałożone zostały kary pieniężne. Ponadto, sanepid polecił wycofać przeterminowane szczepionki, wydano zalecenia dotyczące uzupełnienia procedur przechowywania szczepionek oraz procedur wykonywania szczepień ochronnych o datę opracowania, podpisy.

- Ponadto kontrola kart uodpornienia dzieci placówki wykazała, iż przeterminowaną szczepionką zostało zaszczepionych ogółem czternaścioro dzieci w wieku od 6 tygodni do 7 miesięcy, a szczepienia wykonywane były przez pracownika przychodni rodzinnej

- informuje Anna Stejakowska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gnieźnie, która wystosowała do Prokuratury Rejonowej w Gnieźnie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Pani Agnieszka otrzymała wyniki przeciwciał synka. Wniosek jest jeden - dziecko musi zostać ponownie zaszczepione. Nasza rozmówczyni otrzymała pismo z sanepidu z prośbą o udanie się z dzieckiem do poradni chorób zakaźnych celem konsultacji lekarskich i podjęcia dalszych decyzji diagnostycznych. Kolejnym krokiem było przepisanie chłopca do innej przychodni.

O sprawie powiadomiono szereg podmiotów

Została ona przekazana m.in. do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu. Zawiadomienie do prokuratury z sanepidu wpłynęło 8 kwietnia. W tym dniu prokuratura zleciła funkcjonariuszom policji wykonanie czynności w tej sprawie. Chodziło o zabezpieczenie materiału dowodowego na terenie przychodni przy ulicy Orcholskiej.

Policja wszczęła postępowanie w sprawie narażenia utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Jakie w kwietniu było stanowisko przychodni?

- Taka sytuacja nie powinna zaistnieć i jest nam z tego powodu bardzo przykro. Przepraszamy wszystkich rodziców, ale również pacjentów przychodni, którzy każdego dnia obdarzają nas zaufaniem i powierzają swoje zdrowie. Wobec pielęgniarki z punktu szczepień, na której ciąży prawny obowiązek kontrolowania dat ważności szczepionek, zostały wyciągnięte konsekwencje w postaci zawieszenia współpracy. Dołożymy wszelkich starań, aby taka sytuacja więcej się nie powtórzyła

Źródło: gniezno.naszemiasto.pl

Świąteczne przejedzenie daje się we znaki? Nadęty brzuch, burczenie, przelewanie, zgaga, nudności - znasz to uczucie? Niestrawność coraz częściej nazywana jest chorobą cywilizacyjną (choć sama w sobie chorobą nie jest). Wiesz jak sobie radzić z przejedzeniem i niestrawnością? Co stosować na problemy z trawieniem? Sprawdź najlepsze domowe sposoby na problemy z żołądkiem.Sprawdź najlepsze domowe sposoby na problemy z żołądkiem --->

Świąteczne przejedzenie daje się we znaki? Wiemy, jak sobie ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski