Jestem osobą niepełnosprawną o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy mogę się ubiegać o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego?
Małgorzata Trzebna: Tak. Wniosek o takie dofinansowanie może złożyć osoba niepełnosprawna - osobiście lub za pośrednictwem opiekuna, bądź organizatora turnusów rehabilitacyjnych - która posiada ważne orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez ZUS lub Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, ewentualnie KRUS.
Byłam na turnusie rehabilitacyjnym. Czy dostanę zwrot kosztów?
Małgorzata Trzebna: Nie, nie ma możliwości refundacji kosztów turnusu. Zanim turnus rehabilitacyjny dofinansowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie się odbędzie, osoba niepełnosprawna, która otrzyma decyzję o przyznaniu dofinansowania musi zawiadomić centrum o terminie i miejscu turnusu. Powinna to zrobić w ciągu 30 dni od otrzymania powiadomienia, nie później jednak niż na 21 dni przed dniem rozpoczęcia turnusu. Dopiero wtedy centrum przeleje kwotę dofinansowania - w ciągu 7 dni od dnia otrzymania oświadczenia od organizatora, nie później jednak niż na 7 dni przed dniem rozpoczęcia turnusu.
Mam tylko 480 złotych renty, a turnus rehabilitacyjny kosztuje ponad tysiąc złotych. Czy otrzymane dofinansowanie wystarczy na zapłacenie pełnej ceny turnusu?
Małgorzata Trzebna: Jeżeli otrzymane dofinansowanie nie pokrywa całkowitego kosztu turnusu, a sytuacja życiowa osoby niepełnosprawnej uniemożliwia opłacenie kwoty udziału własnego, dofinansowanie dla tej osoby i opiekuna może zostać podwyższone na podstawie pisemnej opinii pracownika socjalnego.
Jestem osobą niepełnosprawną, mam orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i poruszam się na wózku inwalidzkim. Czy mogę dostać dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych w moim mieszkaniu?
Małgorzata Trzebna: O takie dofinansowanie mogą wystąpić osoby niepełnosprawne, które mają trudności w poruszaniu się, jeżeli są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi, albo mają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale mieszkają.
Co zaliczamy do przedmiotów ortopedycznych, a co do środków pomocniczych?
Małgorzata Trzebna: Przedmioty ortopedyczne to: wózki inwalidzkie, protezy kończyn, pionizatory, gorsety, obuwie ortopedyczne, laski i balkonik. Środki pomocnicze to: aparaty słuchowe, soczewki okularowe, pieluchomajtki, cewniki, worki, pasy ortopedyczne, materace przeciwodleżynowe.
Jakie dokumenty musimy dołączyć do wniosku?
Małgorzata Trzebna: Do wniosku należy dołączyć kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności. Podczas składania wniosku powinno się natomiast okazać oryginał dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność oraz dowód osobisty.
Dostosowałam mieszkanie moich niepełnosprawnych rodziców w sposób ułatwiający im poruszanie się. Czy jest możliwość zwrotu poniesionych kosztów na wykonanie tych prac i zakup sprzętów związanych z likwidacją barier?
Małgorzata Trzebna: Nie ma możliwości zwrotu kosztów poniesionych przed przyznaniem dofinansowania i podpisaniem umowy.
STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO
Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera
Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?