Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieruchomości: Północ Poznania - ekologiczna stolica deweloperów

Andrzej Janas
Osiedle Na Skraju Lasu powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu Żurawiniec
Osiedle Na Skraju Lasu powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu Żurawiniec e&l real Estates
Północ Poznania staje się ekologiczną stolicą deweloperów. To w tej części miasta powstaje wiele osiedli, których pomysłodawcy, oprócz estetyki i komfortu, stawiają na proekologiczne rozwiązania. Pomaga w tym lokalizacja osiedli blisko natury.

Jak wynika z danych Euro-startu, zaledwie jedna na dwadzieścia inwestycji budowlanych w Polsce posiada rozwiązania mogące poprawić energooszczędność mieszkania. Przyczyny są pozornie zrozumiałe - zamiast troski o ekologię, proponuje się nabywcom atrakcyjną cenę za mkw. czy dobrą lokalizację.

CZYTAJ TEŻ:
Nieruchomości w Głosie Wielkopolskim
Jak wybrać odpowiednie przykrycie naszego domu
Finanse: Ciepła zima ratuje nasze rachunki

Wszystko to, by zwiększyć swą konkurencyjność na rynku. Według analiz specjalistów, największą część budżetu polskiej rodziny pochłania jednak koszt utrzymania nieruchomości. Dbałość o względy ekologiczne doceniamy dopiero w momencie płacenia comiesięcznych rachunków. Proekologiczne inwestycje mogą znacznie zmniejszyć ten wydatek i sprawić, że będzie nam się żyło lepiej.

Żyj zgodnie z naturą
"Różane Wzgórze", "Na Skraju Lasu", "Osiedle Leśne" - to nazwy wybranych osiedli mieszkań i domów jednorodzinnych usytuowanych w północnej części Poznania.

Ich deweloperzy dbają o to, by za "przyrodniczym" nazewnictwem stały faktycznie proekologiczne rozwiązania w budownictwie. Dzięki temu potencjalny nabywca mieszkania może się przekonać, że określenia te to niejedynie pretekst do zwabienia potencjalnych klientów i atrakcyjny haczyk reklamowy.

Lokalizując swoje inwestycje w bezpośredniej okolicy terenów zielonych, deweloperzy zdają sobie sprawę, że muszą konsekwentnie realizować plan dobrego sąsiedztwa.

- Dociera do Polski trend na życie w zgodzie z naturą i wybieranie ekologicznych produktów. Jest on zauważalny także wśród potencjalnych nabywców nowych mieszkań - mówi Łukasz Ferchmin, menedżer ds. rozwoju E&L Real Estates. - Nie ma sensu promować nowych inwestycji jako tych, które pozostają w niezakłóconej harmonii ze swoim otoczeniem naturalnym, jeśli ma to być widoczne tylko w nazwie osiedla - dodaje.

Z tego przekonania powstał projekt osiedla Na Skraju Lasu, realizowanego przez E&L Real Estates na poznańskich Naramowicach. Poza bezpośrednim sąsiedztwem rezerwatu przyrodniczego Żurawiniec, rzeczywiście cechuje je dbałość o względy ekologiczne.

- Nasza inwestycja została zaprojektowana zgodnie ze standardami belgijskimi, dzięki czemu wprowadziliśmy kilka ciekawych innowacji: specjalny parking dla rowerów w hali garażowej, przesuwne drzwi balkonowe czy rozwiązania konstrukcyjne, pozwalające dowolnie aranżować układ ścian wewnętrznych w poszczególnych mieszkaniach. Bryły poszczególnych budynków ukształtowaliśmy tak, aby każde mieszkanie dysponowało odpowiednią ilością światła słonecznego w ciągu dnia - mówi Łukasz Ferchmin.

PORADZIMY TOBIE

Oszczędzaj portfel i środowisko
Dużym krokiem naprzód jest możliwość wyposażenia domów i mieszkań w nowoczesne urządzenia gwarantujące niskie zużycie energii. Pompa ciepła, zmniejszająca aż o 60 proc. rachunki za ogrzewanie w okresie zimowym, zapewnia klimatyzację budynku w lecie, eliminując przy tym emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

Do tego kolektory słoneczne gwarantujące ciepłą wodę użytkową - to te z najbardziej innowacyjnych rozwiązań, które proponuje Qubika Development przy realizacji osiedla Różane Wzgórze. Zastosowane technologie nie zanieczyszczają otaczającego środowiska.

Potwierdza to tezę, że przywiązywanie dużej wagi do tego, byśmy powstające w tej części miasta osiedla kojarzyli z przyrodą, to niejedynie chwyt marketingowy. Za nazwami idą faktyczne pomysły na to, jak najdłużej cieszyć się bezkonfliktowym towarzystwem pobliskiego lasu.

Domy jednorodzinne budowane przy ulicy Huby Moraskie to kolejna z tych inwestycji, która wychodzi naprzeciw powyższym oczekiwaniom. Już zwarta, nowoczesna bryła, nawiązująca do tradycyjnego wielkopolskiego domu z dwuspadowym dachem, daje spore oszczędności energetyczne.

Domy te budowane są w standardzie energooszczędnym, przy wykorzystaniu innowacyjnych materiałów, które zapewniają lepszą izolację cieplną, jak keramzytobeton, trzyszynowe, drewniane okna czy drzwi wejściowe Horman Thermo. Dodatkowo okolice ulicy Huby Moraskie, na odcinku od ulicy Morasko do Szklarniowej to teren zabudowy rezydencjonalnej, gdzie minimalna powierzchnia działki wynosi od 2500 do 3000 mkw. Gwarantuje to "oddech" i duży udział niezagospodarowanej zieleni, nawet po pełnym zurbanizowaniu Moraska.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Taniej przez turbokominek
Lubczykowa Góra II dewelopera Trust to nazwa kolejnej inwestycji zlokalizowanej w północnym Poznaniu. Zamieszkując tu, będziemy mieli możliwość bardzo oszczędnego ogrzewania przez turbokominek.

Jest to komin z płaszczem wodnym i wbudowanym wymiennikiem do pracy w układzie zamkniętym. Stanowi on sposób na obniżenie kosztów ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Kominek można połączyć z ogrzewaniem grzejnikowym, ogrzewaniem podłogowym, jak również może służyć do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Proekologiczne trendy
Warto pamiętać, że w zależności od rodzaju nieruchomości i jej metrażu, zastosowanie proekologicznych rozwiązań w perspektywie kilkunastu czy kilkudziesięciu lat może przynieść oszczędności nawet rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Bycie eko to trend, który opłaca się też deweloperom. Jak wynika z badań Instytutu Homo Homini dla Deutsche Bank PBC, już ponad połowa Polaków jest skłonna zainwestować w rozwiązania energooszczędne w trakcie remontu lub budowy domu, aby potem płacić niższe rachunki. Ten wynik udowadnia, że proekologiczne propozycje poznańskich deweloperów mają szansę spotkać się z zainteresowaniem coraz większej ilości klientów.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski