Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieruchomości: Więcej nowych biur, mniej mieszkań

Beata Marcińczyk
Na Franowie powstaje ogromny kompleks handlowy, który zostanie połączony z centrum miasta linią tramwajową w 2012 roku
Na Franowie powstaje ogromny kompleks handlowy, który zostanie połączony z centrum miasta linią tramwajową w 2012 roku Marek Zakrzewski
Miniony rok w Poznaniu można podsumować jako czas dużych budów, remontów i modernizacji.

Niemal w każdej dzielnicy miasta powstała budowla, którą zaliczać będziemy do "ery przed Euro 2012". Zdecydowanie mniej wybudowano mieszkań. Prognozy na 2012 są jednak dobre.

CZYTAJ TEŻ:
Nieruchomości w Głosie Wielkopolskim
Najtańsze mieszkania na nowym mieście
Jak zwiększyć zdolność

Powstają nowe dzielnice
- Podsumowaliśmy właśnie ruch budowlany w Poznaniu w minionym roku. Jednym z naszych wniosków jest to, że wzrasta liczba dużych obiektów biurowych, sportowych, uczelnianych - podkreśla Paweł Łukaszewski, szef Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla m. Poznania. - Do największych, pod względem powierzchni i kubatury, obiektów oddanych do użytkowania w 2011 roku należą kompleks sportowo-rekreacyjny "Termy Maltańskie", budynek biurowo-usługowy "Górecka 1", budynek Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, budynek dydaktyczno-naukowy Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii Politechniki Poznańskiej i wiele innych - dodaje.

Wśród nich Paweł Łukaszewski wymienia między innymi budynek wystawienniczo-handlowo-magazynowy "Meble Agata", pawilon handlowy IKEA z częścią ekspozycyjną i biurową oraz market budowlany OBI.

Wiele z tych nowości zmienia nie tylko estetykę, ale przede wszystkim charakter danego rejonu miasta. Na Morasku trwa budowa ogromnego kampusu UAM, a budynek Wydziału Chemii jest tylko jednym z wielu, które tu powstają.

IKEA i OBI na Franowie są częścią potężnego kompleksu handlowego, którego powstanie wiąże się także z rozbudową sieci publicznej komunikacji miejskiej.

Rzecz w tym, że tworzone są nie tylko nowe obiekty, ale dzięki nim powstają zupełnie nowe dzielnice miasta.
- Po raz pierwszy od 2008 roku odnotowaliśmy wzrost liczby oddanych do użytkowania obiektów o dużej kubaturze - podkreśla P. Łukaszewski.- Od 2008 roku corocznie następował bowiem spadek liczby odbieranych przez nadzór budowlany tego typu inwestycji. W 2011 roku wybudowano w Poznaniu 308 dużych obiektów. To o 32 , czyli o ponad 11 proc. więcej, niż w roku 2010.

Inaczej ma się sprawa z budownictwem mieszkaniowym.

Budujemy mniej bloków i domków jednorodzinnych
W grupie budynków dużych kubaturowo są także budynki mieszkalne, wielorodzinne.
- Liczba oddanych do użytkowania mieszkań jednak maleje - przyznaje inspektor.

W 2011 roku inspektorzy sprawdzali 47 bloków.
- To o dziewiętnaście budynków mniej od liczby budynków mieszkalnych wielorodzinnych, które powstały w 2010 roku. Było ich wtedy aż sześćdziesiąt sześć - dodaje Paweł Łukaszewski. - Biorąc pod uwagę liczbę oddanych do użytkowania mieszkań, to spadła ona o 650 lokali. W roku 2011 w budynkach wielorodzinnych powstały bowiem 1962 mieszkania, a w 2010 roku - 2612.

O ponad sześćdziesiąt spadła również liczba oddanych do użytkowania budynków mieszkalnych jednorodzinnych. W 2011 r. powstało ich 437 a rok wcześniej 501.

Optymizm na nowy rok
Z danych i obserwacji pracowników Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wynika, że 2012 rok wcale nie będzie rokiem kryzysowym - przynajmniej w budownictwie na terenie Poznania.

- Optymizmem napawa 73- procentowy wzrost, w stosunku do roku 2010, rozpoczętych dużych inwestycji. Dotyczy to budynków handlowo-usługowych, biurowych, przemysłowych i magazynowych - mówi inspektor. - W roku 2011 rozpoczęto budowę 156 takich obiektów. Rok wcześniej - 90.
Zdecydowana ich większość zostanie zrealizowana właśnie w 2012 roku.

Liczba rozpoczętych budów domów jednorodzinnych jest taka sama jak w 2010 roku. O dwadzieścia spadła natomiast liczba rozpoczętych budów domów wielorodzinnych.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski