Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto niesamowita, zapomniana wieś w Wielkopolsce. Ludzie mieszkali tu 5100 lat temu! Zobacz zdjęcia!

Szymon Chwaliszewski
Szymon Chwaliszewski
Wiele na ten temat dowiedzieć można się w książce: Tajemnice Żuławki. Jej autorami są Jarosław Rola i Zygmunt Rola. Zawiera ona dziesięć gawęd, które traktują o wynikach prac wykopaliskowych w latach 90.
Wiele na ten temat dowiedzieć można się w książce: Tajemnice Żuławki. Jej autorami są Jarosław Rola i Zygmunt Rola. Zawiera ona dziesięć gawęd, które traktują o wynikach prac wykopaliskowych w latach 90. Szymon Chwaliszewski
Według badań archeologicznych ślady osadnictwa we wsi Żuławka, w powiecie pilskim, pochodzą sprzed 5100 lat przed naszą erą, do 700 lat p.n.e. Na przełomie XVIII i XIX wieku istniała tam osada holenderska. Współcześnie Żuławka nadal wyróżnia się na tle wielu miejscowości swoim układem zabudowy oraz widokami na pobliską dolinę Noteci, które roztaczają się wokół wsi.

Odkryć archeologicznych dokonano w latach 90. Dokładnie w 1992 roku przeprowadzone badania pozwoliły m.in. odnaleźć pozostałości dobrze zachowanych konstrukcji drewnianych z ośmiu faz osadniczych od neolitu do czasów kultury łużyckiej.

Zapomniana wieś w Wielkopolsce na kartach książki

- "Archeolog stanął nad brzegiem, spojrzał w dół, a nie dowierzając własnym oczom, pochylił się, by sprawdzić, czy się nie pomylił. Znieruchomiał, po prostu, z wrażenia. Na wyschniętym, spękanym dnie zobaczył bowiem częściowo odsłonięte zbrązowiałe belki, ułożone kiedyś w tym miejscu - jak mawiają ludzie uczeni - intencjonalnie. Już po wstępnym oczyszczeniu znaleziska z ziemi i torfu okazało się, że był to, być może, fragment drewnianej konstrukcji, w kształcie litery A, o długości około metra osiemdziesiąt i szerokości osiemdziesięciu centymetrów. Belki, noszące ślady nacięć i zapewne tak zwanego "capowania", czyli rodzaju łączenia, zachowały się w zupełnie dobrym stanie, jak na swój wiek, dzięki konserwującym właściwościom wody i torfu. Bliżej brzegu, spod ziemi nie wybranej wtedy przez koparkę, wystawały kolejne belki, a jeszcze inne - z pionowej ściany wyznaczającej brzegi stawu. Wprawdzie potem archeolodzy znaleźli tu jeszcze kilka narzędzi z krzemienia, kopaczkę, motykę i sadzak z poroży jeleni, bursztynowy paciorek, a także liczne sczerniałe kości - wśród nich szczękę szczupaka, czaszkę psa oraz kość kręgową jakiegoś innego ssaka, ale wszystko to wyglądało, przynajmniej na pierwszy rzut oka, jak pozostałości kultury łużyckiej, z okresu od 1200 do 700 lat przed naszą erą…"

- to tylko fragment ww. książki, po którą warto sięgnąć, by poznać dzieje tego wyjątkowego miejsca.

Zapominana wieś w Wielkopolsce: Holendrzy - Olędrzy - Olendrzy

Ciekawostką jest też osadnictwo tzw. Olędrów w tym miejscu na przełomie XVIII i XIX w. Jak podają źródła pierwotnie byli to osadnicy z Fryzji i Niderlandów, którzy z różnych powodów np. etnicznych, czy wywołanych sytuacją gospodarczą opuszczali swoje ziemie. Później tym mianem określano jeszcze przybyszów z innych krajów m.in. z Niemiec, Szkocji, Czech, czy Węgier. Pojawiali się w różnych miejscach dzisiejszej Polski. Źródła informują, że często osiedlali się w pobliżu rzek. Głównie dlatego, że posiadali umiejętność melioracji i reprezentowali wysoką kulturę rolną. Byli wówczas najzamożniejszą grupą chłopów. Zachowywali wolność osobistą, własną religię i przekonania. Po pierwszym rozbiorze Polski częściowo osiedli na Ukrainie.

Zobacz współczesne zdjęcia Żuławki:

Współcześnie Żuławka to niewielka miejscowość, rozciągająca się wzdłuż drogi, która stanowi coś w rodzaju granicy. Oddziela miejsca do zamieszkania od leżącej po jej drugiej stronie doliny Noteci. Nadnoteckie łąki cieszą swoim widokiem. We wsi można spotkać jeszcze kilka starych domów. Niektóre są po remoncie. Inne bardzo mocno przypominają, jaka zabudowa istniała dawniej w tym miejscu. Zresztą zobaczcie to w naszej relacji zdjęciowej z tego wyjątkowego miejsca.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Piękne krajobrazy, zabytkowy dwór i działka o wielkości 5,03 hektara do kupienia w Wielkopolsce. Choć budynek wymaga gruntownego remontu, razem z nim możemy zyskać okazałą posiadłość rodem z XIX wieku! W parku rosną 150-letnie lipy, kasztanowce, dęby i jesiony, a dwór zlokalizowany jest na lekkim wzniesieniu. Pusta przestrzeń pozostawia wiele miejsca dla naszej wyobraźni, a nowy właściciel ma możliwość zagospodarowania i przeznaczenia obiektu według własnego uznania. Cena za całą nieruchomość to zaledwie albo aż 2,1 mln złotych. Przejdź dalej --->

Zabytkowy dworek w Wielkopolsce na sprzedaż. Wyremontuj i ży...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski