Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nietoperze muszą się wynieść spod ronda Kaponiera?

Maciej Roik
Pod rondem zimują w tym roku 22 nietoperze
Pod rondem zimują w tym roku 22 nietoperze Andrzej Kepel
Zimujące pod rondem Kaponiera nietoperze (na niedostępnym dla poznaniaków poziomie poniżej przejścia podziemnego), wkrótce mogą stracić swoje siedlisko. Powód? Modernizacja głównego poznańskiego węzła komunikacyjnego, która sprawia, że nie wiadomo, czy w przyszłym roku zwierzęta będą miały do czego wracać.

- Do końca marca nie będziemy niepokoić nietoperzy. Później, po zimie, zwierzęta same się stamtąd wyniosą - mówi Krzysztof Woch, rzecznik firmy Hydrobudowa Polska. - Wtedy będziemy mogli rozpocząć prace w tych pomieszczeniach, które dzisiaj zajmują nietoperze. Projekt nie przewiduje stworzenia im alternatywnego zimowiska w ramach przebudowywanego węzła.

Pytani przez nas pracownicy Zarządu Dróg Miejskich twierdzą jednak, że sprawa wygląda zupełnie inaczej. Jak nas poinformowali, na miejscu przeprowadzono wizję lokalną, w której brali udział m.in. przedstawiciele wykonawcy. A podczas oględzin... nie stwierdzono, by jakieś prace prowadzono w obrębie zimowiska.

CZYTAJ TEŻ:
POLICJA SPRAWDZA KTO ZABIJAŁ NIETOPERZE

Kto ma rację i jaki będzie los nietoperzy? Czy będą miały gdzie wrócić? Być może przekonamy się o tym dopiero za niecały rok, kiedy ssaki pojawią się w okolicach Kaponiery, szukając miejsca na zimowy sen.

Sprawę nietoperzy spod Kaponiery na bieżąco monitoruje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Z ich informacji również wynika, że zimą zwierzęta będą mogły wrócić pod rondo. Dyrekcja wystąpiła do firm przebudowujących węzeł komunikacyjny o wstrzymanie prac mogących powodować zagrożenie dla nietoperzy. W odpowiedzi poinformowano RDOŚ, że aktualnie nie trwają tam żadne prace, które mogłyby powodować zagrożenie dla ssaków. Czyli: zamieszania i niejasności ciąg dalszy.

W Polsce chronione są wszystkie gatunki nietoperzy. To oznacza, że nie można niszczyć ich siedlisk, zimowisk i innych schronień, a także płoszyć, niepokoić, łapać czy zabijać. Pod Kaponierą obecnie zimują 22 ssaki.

- To jedno z zimowisk, które jest bardzo ważne z punktu widzenia ochrony tego gatunku - podkreśla Radosław Dzięcio-łowski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt "Salamandra".

Chcesz skontaktować się z autorehttp://www.polskatimes.pl/panel/material/edycja/522031.htmlm informacji? [email protected]

Masakra nietoperzy
We wtorek członkowie PTOP "Salamandra" w jednym z poznańskich fortów znaleźli martwe nietoperze.
Przyrodnicy o sprawie poinformowali Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, a także policję. W sumie ktoś zabił 69 zwierząt z czego 64 to mopki - gatunek, dla ochrony którego powołano obszar Natura 2000 "Fortyfikacje Poznańskie". Zabite mopki stanowiły około 15 proc. poznańskiej populacji tego gatunku i w sumie około od 2 do 4 proc. wszystkich nietoperzy inwentaryzowanych w Poznaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski