Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nietrzymanie moczu: leczenie, ćwiczenia. Problem dotyka coraz młodszych kobiet i mężczyzn. Ciąża, poród [20.03.2019]

RED
Szacuje się, że problem wysiłkowego nietrzymania moczu dotyczy połowy kobiet po 75 roku życia.
Szacuje się, że problem wysiłkowego nietrzymania moczu dotyczy połowy kobiet po 75 roku życia. Pixabay
Nietrzymanie moczu - problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć zdecydowanie częściej przypadłość ta dotyka kobiety. Ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu zwiększa się wraz z wiekiem. Szacuje się, że na wysiłkowe nietrzymanie moczu skarży się połowa kobiet po 75 roku życia, choć specjaliści przyznają, że zgłaszają się do nich coraz młodsze kobiety. Nietrzymanie moczu może pojawić się w ciąży lub po porodzie.

Jakie są

Objawem nietrzymania moczu jest niezależny od woli wyciek moczu przez cewkę moczową.

- Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia problemu wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet, to oprócz wieku, liczba porodów, trudności występujące przy porodzie, wielkość dziecka, operacje w obrębie miednicy, otyłość – wymienia Małgorzata Osicka, lekarz urolog w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu.

Objawy wysiłkowego nietrzymania moczu, na które warto zwrócić uwagę:

  1. Gdy tylko poczujesz nagła potrzebę oddania moczu, biegniesz do toalety,
  2. Korzystasz z toalety częściej niż 8 razy dziennie,
  3. Zdarza ci się nie utrzymać moczu zanim dobiegniesz do toalety,
  4. Korzystasz z toalety kilka razy w ciągu nocy,
  5. Możliwość skorzystania z toalety ma dla ciebie duże znaczenie podczas planowania miejsca zakupów czy rodzaju podróży,
  6. Popuszczasz mocz podczas kichania, kaszlu, ćwiczeń fizycznych.
Kobiety w ciąży i po porodzie są bardziej narażone na wystąpienie problemu nietrzymania moczu. Można mu zapobiec stosując odpowiednie ćwiczenia.
Kobiety w ciąży i po porodzie są bardziej narażone na wystąpienie problemu nietrzymania moczu. Można mu zapobiec stosując odpowiednie ćwiczenia. Pixabay

Nietrzymanie moczu: 3 rodzaje

W zależności od przyczyny nietrzymanie moczu można podzielić na 3 rodzaje:

  1. Wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  2. Nietrzymanie moczu z parć naglących, czyli tzw. nadreaktywny pęcherz,
  3. Mieszane nietrzymanie moczu.

Skuteczne

Leczenie nietrzymania moczu zależy od tego, z jakiego rodzaju charakterem przypadłości mamy do czynienia. Aby się o tym przekonać najlepiej zgłosić się do lekarza urologa, który przeprowadzi badanie urodynamiczne (oceniające czynność dróg moczowych w trakcie napełniania oraz opróżniania pęcherza) oraz pogłębiony wywiad. Z problemem nietrzymania moczu można zgłosić się także do lekarza pierwszego kontaktu (rodzinnego), a także do ginekologa.

Wysiłkowego nietrzymania moczu nie leczy się za pomocą leków. Farmakologia pomoże jedynie w przypadku nietrzymania moczu spowodowanego nadreaktywnym pęcherzem.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu - jak sobie z tym radzić?

Co można zrobić w przypadku, gdy okaże się, że przyczyną naszych problemów jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?

- Gdy zareagujemy odpowiednio wcześnie, jakość życia może poprawić włączenie fizykoterapii _– tłumaczy Natalia Majchrzak, lekarz urolog. - _Ważne, żeby ćwiczenia wykonywane były prawidłowo i regularnie. Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane jest obniżoną elastycznością mięśni w obrębie miednicy. Są to mięśnie poprzecznie prążkowane, czyli tak, jak w przypadku bicepsów, ćwicząc je, jesteśmy w stanie je wzmocnić.

Co to są

Mięśnie Kegla to zespół mięśni i więzadeł, które podtrzymują narządy jamy brzusznej. Warto je ćwiczyć zawsze, nawet jeśli nie dotyczy nas problem wysiłkowego nietrzymania moczu. Jako jedyna forma leczenia ćwiczenia mogą być stosowane tylko w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu o małym nasileniu. W przypadku poważniejszego problemu oraz nadreaktywnego pęcherza, ćwiczenia należy stosować wspomagająco. Można to robić niemal wszędzie i w każdej pozycji: siedząc, stojąc, a nawet leżąc. Wystarczy 2-3 razy dziennie napinać odpowiednie mięśnie stosując na początku 10-20 powtórzeń.

- Zdarza się, że pacjenci z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, zamiast mięśni dna miednicy napinają mięśnie brzucha, ud lub pośladków – przyznaje Natalia Majchrzak. - Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy prawidłowo wykonuje ćwiczenia, może zgłosić się do rehabilitanta lub fizykoterapeuty specjalizującego się w leczeniu pacjentów z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Otyłość i nadwaga są bezpośrednio związane z problemem nietrzymania moczu.
Otyłość i nadwaga są bezpośrednio związane z problemem nietrzymania moczu. Pixabay

Fizykoterapia, czyli ćwiczenia odpowiednich partii mięśni to podstawowe leczenie w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu. Istnieją rozwiązania, które pomagają wykonywać ćwiczenia. Należą do nich stożki, krążki oraz kulki dopochwowe.

Nietrzymanie moczu w ciąży można pomylić z wyciekaniem wód płodowych

Nietrzymanie moczu w ciąży może pojawić się z zupełnie innych powodów niż w pozostałych przypadkach. To efekt naturalnie powiększonej macicy, która może uciskać pęcherz moczowy oraz zwiększonej produkcji progresteronu. Hormon ten działa rozluźniająco na mięśnie, w tym na mięśnie dna miednicy. W przypadku nietrzymania moczu w ciąży, pomocne mogą okazać się również ćwiczenia mięśni Kegla, które warto wykonywać jeszcze przed zajściem w ciążę, a także po porodzie. W czasie ciąży nie wolno stosować stożków, krążków oraz kulek dopochwowych.

Zdarza się, że nietrzymanie moczu w ciąży można pomylić z poważnym schorzeniem, jakim jest wyciekanie płynu owodniowego spowodowane pęknięciem pęcherza płodowego. Zdarza się to dość rzadko, ale bywa niebezpieczne dla matki i dziecka. Na rynku dostępne są proste testy na obecność wód płodowych. Mają one formę wkładki, która zmienia barwę w przypadku pojawienia się płynu owodniowego.

Nietrzymanie moczu dotyczy także mężczyzn

Ćwiczenie mięśni dna miednicy to także skuteczny sposób leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu u mężczyzn. W przypadku panów, dodatkową przyczyną wystąpienia problemu nietrzymania moczu może być przerost gruczołu krokowego. Nietrzymanie moczu u mężczyzn pojawia się dwa razy rzadziej niż u kobiet.

Oprócz przerośniętej prostaty, inne przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn to:

  • neuropatie,
  • choroby układu nerwowego, takie jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona,
  • stany po udarze mózgu,
  • stany zapalne układu moczowego,
  • nowotwory i guzy układu moczowego,
  • powikłania po przyjmowaniu niektórych leków.

Inne sposoby

Gdy przyczyną nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni dna miednicy, a zastosowane leczenie w postaci ćwiczeń okaże się niewystarczające, lekarz może zalecić:

  • Elektrostymulację, z której można skorzystać w gabinecie lekarskim, ale można ją także wykonywać samodzielnie w domu. Jest to niezwykle pomocna metoda u pacjentek z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, które nie potrafią samodzielnie ćwiczyć. Stymulator sam kurczy właściwe mięśnie.
  • Biofeedback – to metoda wymagająca specjalnej aparatury rejestrującej (w tym przypadku EMG mięśni dna miednicy) i umożliwiającej odbiór wzrokowy lub słuchowy rejestrowanych zmian.
  • Trening pęcherza, czyli świadome odraczanie momentu oddawania moczu, połączone z zapisywaniem parć naglących i mikcji w specjalnym dzienniczku. Istotne jest także kontrolowanie ilości i częstości przyjmowanych płynów.

Jeśli leczenie zachowawcze nietrzymania moczu nie przyniesie spodziewanych efektów, lekarz może skierować pacjenta na leczenie operacyjne. Wybór metody zależeć będzie od wielu czynników, między innymi od przyczyny i stopnia zaawansowania choroby.

Leczenie operacyjne w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu to rozwiązanie ostateczne, stosowane, jeśli inne metody leczenia okażą się nieskutecz
Leczenie operacyjne w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu to rozwiązanie ostateczne, stosowane, jeśli inne metody leczenia okażą się nieskuteczne. Grzegorz Dembinski

Lekarz radzi, czego nie wolno robić w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu:

Wśród porad dla pacjentów cierpiących na wysiłkowe nietrzymania moczu znaleźć można takie, których lekarze absolutnie nie zalecają stosować. Jest to na przykład porada, aby ćwiczyć mięśnie poprzez zatrzymywanie strumienia moczu w toalecie. Takie działanie nie tylko nie przyniesie rezultatów, ale może nawet zaszkodzić. Kolejny błąd to leczenie się lekami na nietrzymanie moczu, które pomogły sąsiadce. Powtórzę: Nie istnieją leki na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wiele kobiet z wysiłkowym nietrzymaniem moczu popełnia jeszcze jeden błąd, a mianowicie chodzi do toalety „na zapas”. Nie wtedy, kiedy czuje parcie na pęcherz, ale w momencie, kiedy akurat ma czas. W takim przypadku, przy coraz mniejszej pojemności napełnienia pęcherza, mózg wysyła sygnał o potrzebie mikcji, co jeszcze pogłębia problem - dr Małgorzata Osicka, urolog

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski