Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nietypowe wystawy i debaty na Ratajach

Krzysztof M. Kaźmierczak
Jedna z archiwalnych fotografii z projektu MANHATTAN realizowanego przez Mikołaja Smykowskiego odnoszącego się do kultury rolkarskiej i graffiti w latach 90. na Ratajach
Jedna z archiwalnych fotografii z projektu MANHATTAN realizowanego przez Mikołaja Smykowskiego odnoszącego się do kultury rolkarskiej i graffiti w latach 90. na Ratajach archiwum Osiedle Młodych
Młodzi artyści kontestują obchody 1050-lecia Chrztu Polski.

- Nasza inicjatywa to pewna kulturalna kontra, to odpowiedź na obchody 1050-lecia Chrztu Polski i panującą obecnie w naszym kraju i Europie sytuację i atmosferę - wyjaśnia Andrzej Pakuła z Korporacji Teatralnej, kurator wystaw „Osiedle młodych”, które odbędą się na Ratajach w Poznaniu w dniach 23-25 września br. - To, co będziemy prezentować, odnosić się będzie w pewnym stopniu do przeszłości, ale będzie raczej pytaniem o przyszłość niż celebrowaniem przeszłości - dodaje Pakuła.

Z milenijną rocznicą wydarzenie łączyć ma miejsce wystaw - budynek Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego na Osiedlu Tysiąclecia. Jest to jedna ze szkół, które powstały w czasach PRL w ramach obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Autorami wystaw są młodzi artyści - Agata Baumgart, Jędrzej Filuś, Dorota Michalska, Michał Loba, Mikołaj Ludwik Szymkowiak i Mikołaj Smykowski. Wszystkie prezentacje mają dotyczyć spraw ważnych dla młodych ludzi. Będą miały nowoczesny charakter - wykorzystywać będą techniki audiowizualne.

Wystawom towarzyszyć będą koncerty oraz otwarte dla wszystkich debaty niekoniecznie związane z kulturą. Dyskusje odbędą się 25 września w siedzibie Fundacji Malta (ul. Ratajczaka 44). W godz. 15-15.50 Filip Konopczyński prowadził będzie debatę na temat ekonomii, która poświęcona będzie sytuacji 20 i 30-latków w Polsce. Jednym z zagadnień ma być wpływ sytuacji ekonomicznej na radykalizację postaw społecznych i politycznych.

Samej polityce będzie poświęcona debata, którą w godz. 16-16.50 poprowadzi Anna Wójcik. Nacisk w niej ma być położony na procesy, które obecnie zachodzą na naszym kontynencie, w tym szczególnie odwracanie się od idei społeczeństwa otwartego. Dyskusja ma dotyczyć też narodowej retoryki i polityki pamięci, które organizatorzy określili pop-nacjonalizmem.

Ostatnia debata, prowadzona przez dr Martę Kosińską (godz. 17-17.50) dotyczyć będzie sztuki, ale nie w sensie ogólnym tylko w apekcie „wojny o kulturę” o posmaku ideologicznym. Dyskusja ma koncentrować się na roli sztuk wizualnych i performatywnych.

Do udziału w debatach dyskusji zaproszono m.in. dr. Adama Leszczyńskiego z „Gazety Wyborczej”, Agatę Czarnacką z „Lewica24.pl”, Tadeusza Koczanowicza z „Res Publici” i Macieja Szlindera z „Praktyki Teoretycznej”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski