Niewidoma skarży się do Strasburga na prokuraturę

  Niewidoma skarży się do Strasburga na prokuraturę

  Łukasz Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Niewidoma Barbara Klak skarży prokuraturę, w której zniknęły akta sprawy jej chorego syna

  Niewidoma Barbara Klak skarży prokuraturę, w której zniknęły akta sprawy jej chorego syna ©Andrzej Szozda

  Niewidoma Barbara Klak skarży prokuraturę, w której zniknęły akta sprawy jej chorego syna. Z tego względu postępowanie było prowadzone wiele lat. Zostało umorzone dzień przed przedawnieniem. Prawnik niewidomej złożył skargę do trybunału w Strasburgu, bo jak mówi, działania polskich instytucji uniemożliwiły niewidomej rzetelne wyjaśnienie jej podejrzeń. Kobieta, wskutek przedawnienia, nie może bowiem złożyć prywatnego aktu oskarżenia w polskim sądzie oraz wystąpić na drogę cywilną.
  Niewidoma Barbara Klak skarży prokuraturę, w której zniknęły akta sprawy jej chorego syna

  Niewidoma Barbara Klak skarży prokuraturę, w której zniknęły akta sprawy jej chorego syna ©Andrzej Szozda

  Prokuratura i sąd nie będą już zajmować się sprawą syna niewidomej poznanianki, który miał paść ofiarą błędu w sztuce lekarskiej. Bo doszło do jej przedawnienia. A to w dużej mierze efekt zaniedbań w poznańskiej prokuraturze, w której przed laty zniknęły akta tej sprawy.

  Adwokat Andrzej Zielonacki, w imieniu niewidomej matki chłopca, złożył już skargę do trybunału w Strasburgu na działania instytucji państwa polskiego.

  - Moja klientka nie miała możliwości wyjaśnienia sprawy na drodze karnej oraz cywilnej. W prokuraturze najpierw zniknęły akta, postępowanie długo prowadzono, a potem dwukrotnie je umorzono. Za drugim razem umorzenie było prawomocne i nastąpiło ostatniego dnia przed przedawnieniem. Uniemożliwiło to nam złożenie tzw. prywatnego aktu oskarżenia. Przedawnieniu uległo też roszczenie na drodze cywilnej. Jedyna możliwość, jaka pozostała, to właśnie złożenie skargi w trybunale w Strasburgu - podkreśla adw. Andrzej Zielonacki.

  Pełnomocnik niewidomej kobiety dodaje, że skarga została przyjęta do rozpoznania przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Jeśli uzna on rację skarżących, państwo polskie będzie musiało wypłacić odszkodowanie. Trybunał nie ma może jednak nakazać wznowienia zakończonego postępowania.

  - Na rozstrzygnięcie trybunału, jak wynika z mojego doświadczenie, przyjdzie poczekać kilka lat - zaznacza adw. Zielonacki.

  O sprawie niewidomej poznanianki Barbary Klak pisaliśmy już w „Głosie Wielkopolskim”. W 2006 roku zawiadomiła prokuraturę, że lekarze z poznańskiego szpitala im. Degi źle zoperowali jej schorowanego syna. Przez rzekomy błąd lekarzy chłopiec miał jeszcze większe kłopoty z poruszaniem się.

  Skargę niewidomej miała wyjaśnić prokurator Sz. z Prokuratury Rejonowej Poznań Wilda. Ale, jak wiele wskazuje, zgubiła akta sprawy. Zamiast zgłosić sprawę przełożonym, ukrywała swoje zaniedbania. Niewidomą zapewniała, że prowadzi postępowanie. Sprawę jej syna fikcyjnie włączyła do postępowania ws. wypadku drogowego. Jej przełożeni początkowo sądzili więc, że sprawa syna niewidomej jest prowadzona. Dlaczego prokurator Sz. ukrywała prawdę przed różnymi osobami?

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (24)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie pierwszy przypadek matactwa

  Pelagia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Niech Prokurator Prokuratury Regionalnej poda, ile w przeciągu ostatnich 20 lat zaginęło akt. A to, że w wymiarze sprawiedliwości panuje korupcja to jest fakt. Jeżeli ktoś nie wierzy, to zapraszam...rozwiń całość

  Niech Prokurator Prokuratury Regionalnej poda, ile w przeciągu ostatnich 20 lat zaginęło akt. A to, że w wymiarze sprawiedliwości panuje korupcja to jest fakt. Jeżeli ktoś nie wierzy, to zapraszam do lektury książki pt. " Przestępczość zorganizowana" - świadek koronny, terroryzm w ujęciu praktycznym.
  Wydawnictwo ZAKAMYCZE 2005, str. 367-393 oraz 707-729.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Będzie kompromitacja Polski w Strasburga.

  janusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Popieram Pani walkę z patologią organów ścigania i polskim sądownictwem. Czy musi dojść do tragedii przez brak odpowiedniego działania Policji i Prokuratury. Taki przypadek tragiczny był, gdy młoda...rozwiń całość

  Popieram Pani walkę z patologią organów ścigania i polskim sądownictwem. Czy musi dojść do tragedii przez brak odpowiedniego działania Policji i Prokuratury. Taki przypadek tragiczny był, gdy młoda kobieta nie otrzymała pomocy od Policji. Komendant KP Poznań Nowe Miasto z tego powodu wyleciał. Pani walczy o to co nam obywatelom się należy od państwa. Jeśli komuś nie odpowiada praca w organach ścigania, to proszę zmienić pracę. Jak mogą ginąć akta sprawy?! Ze swojego doświadczenia wiem, że organy ścigania ujawniają dane osób które są w aktach spraw. Dane które były zastrzeżone!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ,.,

  Barbara Klak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  A teraz czas na mój komentarz moi drodzy :) Zastanawiam się właśnie co kieruje ludźmi, którzy komentują mój wygląd pod artykułem dotyczącym zaniedbań prokuratury. Drodzy Państwo, to nie jest...rozwiń całość

  A teraz czas na mój komentarz moi drodzy :) Zastanawiam się właśnie co kieruje ludźmi, którzy komentują mój wygląd pod artykułem dotyczącym zaniedbań prokuratury. Drodzy Państwo, to nie jest magazyn modowy, tu się rozchodzi o zdrowie mojego Syna i moją walkę o sprawiedliwość pomimo mojej choroby. I jeśli chodzi o dobro Syna i całej naszej rodziny to tak- bywam w tej kwestii impulsywna, bo nie pozwolę, by ktoś znów nas krzywdził. Wielu z Was wie, że przemieszczam się z pomocą ludzi. Czasem jednak spotykam się z odmową - to nic złego, jednak jeśli jest ona opatrzona chamskim komentarzem typu "Jak umiesz sobie mordę wymalować to naucz się sama chodzić" albo "nie jesteś ślepa, wiem, że udajesz" to ciężko mi być w takiej sytuacji opanowaną i spokojną.

  Chciałabym serdecznie podziękować Panu Łukaszowi Cieśli, redaktorowi artykułów dotyczących tejże sprawy, za to, że jako JEDYNY W POZNANIU przedstawiciel mediów podjął temat i nie bał się go publikować. Wcześniej zwracałam się do telewizji PTV, WTK, TVN24, TVN, Gazety Wyborczej, i nikt nie chciał pomóc w nagłośnieniu tego przekrętu. Dzięki tym artykułom i temu człowiekowi prawda mogła wyjść na jaw. Dlatego cieszę się, że w naszym Poznaniu jest przynajmniej jeden dziennikarz, który nie boi się pisać bolesnej prawdy o naszych lokalnych urzędach. Panie Łukaszu, jestem bardzo, bardzo wdzięczna.
  Barbara Klak z rodziną.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szanuję

  Madzienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  kiedyś pomogłam tej Pani, w sklepie z używaną odzieżą... dokładnie tak, opisywałam Jej jak wygląda torebka...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dziwne.....

  starzec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  ''...Wielu z Was wie, że przemieszczam się z pomocą ludzi...'' PO CO? Dlaczego nie przy pomocy laski? Droga Pani...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ....

  sk2 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  zamknij oczy, weź laskę i z pamięci poruszaj się po mieście...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Ann (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Bo moze ta Kobieta chce czuć sie dalej choc troche jak normalny człowieka wyjsć na ulice bez laski i skorzystać z życzliwości ludzi, której taka osoba powinna mieć pod dostatkiem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A te akta to tak przez przypadek zginęły?

  Nokturn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  To jak to jest w tej prokuraturze? Każdy sobie może wziąć dowolne "papiery" i zrobić z nimi co chce? Czy może zginęło, co zginąć miało?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sprawiedliwość

  Poznanianka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Panią Barbarę poznałam pomagałam jej jeśli chodzi o dojście w jakieś tam miejsce. Kobieta sympatyczna, ale fakt nerwowa, jeśli chodzi o tematy pomocy itp w sumie też się nie dziwię, bo sama bym się...rozwiń całość

  Panią Barbarę poznałam pomagałam jej jeśli chodzi o dojście w jakieś tam miejsce. Kobieta sympatyczna, ale fakt nerwowa, jeśli chodzi o tematy pomocy itp w sumie też się nie dziwię, bo sama bym się załączyła, gdyby mnie to dopadło.
  A co do prokuratury... od wszystkich wymaga się skrupulatności tylko od sądownictwa nie... paranoja... Czy prokurator zmarła, czy nie odpowiedzialność spada na Prokuraturę, że zaniedbali obowiązki, bo przecież Pani Sz. była ich pracownikiem.
  Jak księgowa robi błąd, odpowiedzialność jest biura, czyli szefa, a ewentualnie szef nakłada sankcję na księgową, np w wysokości jakiej sam dostał karę...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  doucz się

  mati (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  widać, że nie studiujesz prawa

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdaniem Klocha... tylko ksiądz winien.

  pp (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  To dlaczego kuria nie płaci odszkodowań dzieciom - ofiarom pedofilów w sutannach?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmmm

  poznanianka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  Kilka lat temu miałam wątpliwą przyjemność spotkać tę panią w autobusie 93, krzyki, ordynarne wyzwiska, kłótnie z inną pasażerką, tragedia.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  A. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Spotkałam Panią Badie i jest to najmilsza osoba jaka spotkałam. Ale człowiek to człowiek, każdy sie moze zdenerwować, czyż nie? Jesteśmy tylko ludźmi i czasem bierze gore jedna emocja nad reszta..

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawda.

  senior (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Jest agresywna.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To kto jest winny???!!!

  janusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  Pani Barbara Klak jest winna?! Organy ścigania nie chcą ponieść konsekwencji swoich oczywistych błędów!!! Każdy przecież za swoje postępowanie odpowiada i za błędy trzeba ponieść konsekwencje. Z...rozwiń całość

  Pani Barbara Klak jest winna?! Organy ścigania nie chcą ponieść konsekwencji swoich oczywistych błędów!!! Każdy przecież za swoje postępowanie odpowiada i za błędy trzeba ponieść konsekwencje. Z tego wynika, że organów ścigania to nie obowiązuje!!!!!!!!!! Prokuraturo wstydź się! Nie lubię matactwa.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  o tej pani słów parę

  Aneta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 19

  Ciekawa jest ta niewidoma. Wysokie szpilki, tipsy, makijaż, doczepka włosów i solar.
  Ileś razy miałam okazję ją spotkać i zawsze było to szokujący widok.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zadbana osoba niewidoma to jest szokujący widok?

  Tomasz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

  To znaczy że niewidomy nie ma prawa zadbać o siebie i ta pani powinna chodzić w zgrzebnym worku i z twarzą ochlapaną tylko wodą (bez mydła), a włosy czesać palcami raz w tygodniu?
  To że ktoś jest...rozwiń całość

  To znaczy że niewidomy nie ma prawa zadbać o siebie i ta pani powinna chodzić w zgrzebnym worku i z twarzą ochlapaną tylko wodą (bez mydła), a włosy czesać palcami raz w tygodniu?
  To że ktoś jest niepełnosprawny, to nie oznacza że ma chodzić jak fleja, to są tacy sami ludzie jak reszta społeczeństwa i dbanie o swój wygląd nie powinno być niczym szokującym...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przesadziłaś.

  mama (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

  Te czynności zabierają jednak sporo czasu.To kto zajmuje się chorym synem?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wada wzroku

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Ta Pani jest osobą niedowidzącą nie niewidomą, ma bardzo dużą wadę wzroku.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  Ann (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Osoba ta NIE WIDZI. ;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie ocenia się osoby po wyglądze.

  janusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12

  Każdy ma prawo do sprawiedliwośi i przestrzegania prawa. Nie liczy się w tym przypadku wygląd, tylko zasada postępowania organów ścigania.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  eeee tam.......

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Prokurator Sz. zmarła przecież.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przecież

  przecież (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Napisali o tym przecież...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  korupcja

  peti (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  korupcja toczy nasze Państwo

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo