Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niewidomi z żółtą opaską zamiast białej laski?

Anna Łoś
Barbara Klak potrafi poruszać się po mieście bez białej laski, a o tym, że jest niewidoma informuje żółtą opaską na ramieniu
Barbara Klak potrafi poruszać się po mieście bez białej laski, a o tym, że jest niewidoma informuje żółtą opaską na ramieniu Anna Łoś
Powszechnie znanymi oznaczeniami osób niewidomych są: biała laska, pies przewodnik i czarne okulary. Żadnego z tych znaków nie używa Barbara Klak. O swojej niepełnosprawności informuje innych opaską, którą nosi na ramieniu. Zanim straciła wzrok, zdążyła doskonale poznać prawie cały Poznań i do tej pory obraz miasta w pamięci.

- Objęłam taki sposób poruszania się po mieście, że zaczepiam obce osoby i proszę ich o to, żebym mogła chwycić się ramienia i dojść z nimi tam gdzie chcę. Wtedy czuje się bezpiecznie i potrafię iść bardzo szybko. Nie potykam się o krawężniki nawet bez laski - tłumaczy Barbara Klak.

Jej zdaniem, to najlepsze wyjście dla niewidomych, bo ani biały kij, ani pies przewodnik nie wskaże jej drogi do apteki, czy do sklepu. A z racji tego, że mieszka sama, musi sobie jakoś radzić. Gdy niesie torby z zakupami, laska, jej zdaniem, zajmuje tylko niepotrzebnie ręce, w których trzyma reklamówki i torebkę. Często spotyka się jednak z niedowierzaniem, że rzeczywiście jest osobą niewidomą... bo jest zadbaną, umalowaną kobietą.

- Ludzie wyobrażają sobie, że jak ktoś straci wzrok, to nie powinien wychodzić z domu. A ja chcę normalnie żyć, tak jak wtedy, kiedy widziałam. I chce mieć prawo poruszać się bez laski, bo jest mi z nią niewygodnie - opowiada Barbara Klak.

Czas na nowy symbol
W internecie kupiła żółtą opaskę z trzema czarnymi kulami ustawionymi w kształt trójkąta i zawsze, kiedy porusza się po mieście, nosi ją na ramieniu Jej dystrybutor zapewnia, że to uznawane na Zachodzie oznaczenie niewidomych. W Polsce jednak mało kto o nim słyszał. Dlatego niewidoma chce opaskę rozpropagować. Zaczęła od swoich znajomych, a ludziom, którzy jej pomagają tłumaczy, co opaska oznacza.

- Zainteresowali się tym między innymi kontrolerzy w autobusie MPK. Zrobili mi nawet zdjęcie, żeby poinformować swoich kolegów o tym, że niewidomi mogą nosić taką opaskę - mówi Barbara Klak.

Opaski wywołują wstyd?
Polski Związek Niewidomych opasek wprowadzać nie chce. Dyrektor PZN w Poznaniu Aleksander Rodziewicz, uważa, że opaski jako rozpoznawalnego symbolu osób niewidomych i niedowidzących nie da się wprowadzić.
- To jest zły pomysł. Niewidomi będą się tego wstydzili, tak jak opasek nie noszą teraz cukrzycy. Opaska kojarzy się niektórym z czasami wojennymi - tłumaczy Aleksander Rodziewicz.

Głosowi temu wtóruje Fundacja Szansa dla Niewidomych. Jej przedstawiciele o systemie, jaki chciałaby wprowadzić Barabara Klak, nigdy nie słyszeli.Większość podopiecznych fundacji chce poruszać się po mieście bez pomocy innych. Dlatego korzystają z laski i łapią się za głowę słysząc o podchodzeniu do innych i proszeniu o pomoc.

- Opaska to nie jest to żaden sygnał, że mamy do czynienia z osobą niewidomą. Laska jest elementem odblaskowym, wyraźnie widocznym dla innych. Szczególnie ważne jest to dla kierowców: żeby oni dostrzegli opaskę i zachowali szczególną ostrożność, trzeba byłoby nosić ją na obu ramionach - wyjaśnia Kamila Wejman z Fundacji Szansa dla Niewidomych.

Czy niewidomi z laską w ręku mogą czuć się bezpiecznie na ulicach?

- Z tego co mi wiadomo, zdarzeń drogowych z niewidomymi było w ostatnich czasach bardzo mało. Biała laska przyjęłą się u nas i wszyscy uczestnicy ruchu reagują na widok pieszego z nią - mówi Józef Klimczewski, naczelnik poznańskiej drogówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski