Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła mozaika powstaje w Wielkopolsce. Ma połączyć trzy narody

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Artysta chce połączyć trzy narody, które kiedyś mieszkały w KaliszuPrzejdź dalej -->
Artysta chce połączyć trzy narody, które kiedyś mieszkały w KaliszuPrzejdź dalej -->Bartłomiej Hypki
Na ścianie cmentarza żydowskiego w Kaliszu powstaje lustrzana mozaika. Ruslan Kolmykov, twórca mandali, chce w ten sposób połączyć trzy narody, które kiedyś mieszkały w Kaliszu - Polaków, Żydów i Ukraińców.

Pod koniec lata stowarzyszenie Multi Art szukało wspólnie z ukraińskim artystą Ruslanem Kolmykovem ściany na jeden z jego projektów, które miał zrealizować w ramach jego rezydencji w grodzie nad Prosną. W końcu udało się znaleźć miejsce na jego lustrzaną mozaikę - ścianę cmentarza żydowskiego w Kaliszu.

- Zadanie jest jest proste ze względu na fakturę, z jakich jest robiona mozaika, jak również miejsce. Należało zachować powagę i odpowiednio uczcić ludność żydowską. Ostatecznie zdecydowałem się wykonać z luster mandalę - mówi Ruslan Kolmykov. Artysta pracował kilkanaście lat w Kijowie, gdzie realizował swoje projekty i organizował festiwale artystyczne.

Mandala połączy trzy narody. Niezwykła mozaika w Kaliszu

Mandala to motyw artystyczny występujący głównie w sztuce buddyzmu tantrycznego, gdzie jego tworzenie, a następnie niszczenie - jako droga transformacji praktykującego, jest uważane za rodzaj medytacji i ma duże znaczenie religijne.

- Ściana odbija ciepłe światło zachodzącego słońca, grają tysiące płomieni, pogrążając cię w zewnętrzny świat miasta i siebie samego - dodaje artysta.

Czytaj też: Tajemniczy pałac w Wielkopolsce. Miał być siedzibą potężnego rodu, dziś stoi opuszczony. Dlaczego nigdy go nie ukończono?

Prace trwają od kilku tygodni i mają się zakończyć jeszcze przed świętami. Artyście pomagają inni Ukraińcy mieszkający w naszym mieście, ale również kaliszanie.

- Projekt bardzo mi się spodobał i załatwiliśmy wszelkie niezbędne pozwolenia konserwatorskie - mówi Hila Marcinkowska, przewodnicząca Rady Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, jak również opiekunka cmentarza. - Artysta chce połączyć trzy narody, które kiedyś mieszkały w Kaliszu - Polaków, Żydów i Ukraińców.

Najstarsza pamiątka po kulturze żydowskiej. Większość z nich zniszczono

Po zniszczeniu większości zabytków kultury żydowskiej w Kaliszu najważniejszą pamiątką pozostaje założony w 1920 r. cmentarz przy ul. Podmiejskiej. W obrębie nowego cmentarza w latach 20. zaprojektowano też dom przedpogrzebowy oraz budynek gospodarczy. Do naszych czasów szczęśliwie zachował się m.in. ohel rabina Jechaskiela Lipszyca, przy którym przyjeżdżający do Kalisza Żydzi modlą się i zostawiają swoje prośby.

Obserwuj nas także na Google News

Podczas II wojny cmentarz był miejscem masowych egzekucji, dokonywanych na ludności żydowskiej z Kalisza i okolic. Z kolei w latach 90. XX w. przewieziono tutaj część macew pochodzących z nieistniejącego Starego Cmentarza, który znajdował się na osiedlu Czaszki. Dziś w domu przedpogrzebowym można obejrzeć ekspozycję poświęconą historii kaliskich Żydów i dowiedzieć się o żydowskich zwyczajach pogrzebowych i o najwybitniejszych przedstawicielach tej społeczności.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Zobacz też: Mieszkasz tu? Jesteś szczęściarzem. Oto 15 wielkopolskich gmin, w których mieszka się najlepiej

Nie funkcjonuje od lat, mimo to wciąż od jego drzwi odbijają się chętni, by tu zjeść. Kultowy Gościniec Stary Koń ma szansę odzyskać dawny blask, a plany są ambitne. To jego załoga karmiła wielu znamienitych gości, w tym samego Jana Pawła II, kiedy ten odwiedził Licheń. Choć obiekt nie funkcjonuje już od kilku lat i niszczeje, w środku wciąż czuć jego niezwykły klimat.Czytaj dalej i zobacz, jak teraz wygląda to wyjątkowe miejsce --->Czytaj też: Zajazd-widmo w Wielkopolsce. Kiedyś popularna restauracja jest ruiną. Poznaj jej mroczną historię

To oni karmili Jana Pawła II w Licheniu. Byliśmy w środku! J...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski