Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła wystawa w Poznaniu. Repliki najstarszych egzemplarzy Biblii, kamiennych tablic, historycznych manuskryptów

Wojciech Wybranowski
Wojciech Wybranowski
Wideo
od 16 lat
Repliki najstarszych manuskryptów i kamiennych tablic, zrolowane skóry, papirusy i kopie pierwszych drukowanych Biblii można zobaczyć na wystawie w Poznaniu.

Niezwykłą ekspozycję można oglądać do soboty włącznie w Kaplicy w Parku Manitiusa przy ul. Grunwaldzkiej 48 w Poznaniu.

– Na wystawie zgromadziliśmy kilkadziesiąt bardzo ciekawych przykładów z historii Pisma Świętego, od samego początku do czasów współczesnych, repliki wszystkich ksiąg można dotykać, oglądać, mamy tutaj wystawione kopie starodruków, kopie rękopisów Pisma Świętego w różnych językach. To pozwala poznać fascynującą historię tej najbardziej niezwykłej księgi w dziejach świata

– mówi w rozmowie z „Głosem Wielkopolskim” Andrzej Polaszek, pastor Ewangelicznego Kościoła Reformowanego w Poznaniu.

Wystawa w całości poświęcona jest historii Pisma Świętego od źródeł do najnowszych jej przekładów. Można z niej dowiedzieć się jak powstawała Biblia, jak dokonywano przekładów, jak zmieniały się jej zapisy w stosunku do historycznych manuskryptów.

Wszystkie eksponaty są replikami i kopiami, można je więc wziąć do ręki, przekartkować, obejrzeć. Poszczególne ekspozycje przypominają, że teksty Starego Testamentu zachowane były w postaci odręcznych odpisów na zwojach wykonanych ze skór zwierzęcych, zaś skryba nanosił litery od prawej do lewej strony, bez znaków interpunkcyjnych i z pominięciem samogłosek.

Wśród eksponatów, które można obejrzeć na wystawie są m.in. repliki Biblii Gutenberga - pierwszej wydrukowanej na świecie książki - łacińskiego przekładu Biblii Hieronima Jej druk rozpoczęto około 1452 roku w Mainz, w Niemczech, a zakończono w 1455 roku. Można też obejrzeć kopię Biblii Brzeskiej - przygotowanej zgodnie z zasadami Reformacji w języku polskim. Została przełożona z języków hebrajskiego i greckiego, a po raz pierwszy wydano ją w 1563 r. w Brześciu Litewskim.

Zwiedzający mogą zobaczyć także replikę Ewangeliarza Ostromira – najstarszego rosyjskiego manuskryptu, który dotrwał do czasów dzisiejszych oraz Biblii Króla Jakuba, protestanckiego, angielskiego tłumaczenia Biblii.

Po raz pierwszy wydano ją w 1611 r. Na wystawie pokazano też replikę fragmentu Biblii Królowej Zofii - najstarszej próby przełożenia Starego Testamentu na język polski. Rękopis ukończono w latach 1453- 1455.

Wśród eksponatów jest też m.in. egzemplarz Biblii wydanej w języku koreańskim.

Wystawę można oglądać i przeglądać – do soboty włącznie w Kaplicy w Parku Manitiusa przy ul. Grunwaldzkiej 48 w Poznaniu od godz. 12 do 19.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Zobacz co dzieje się w Poznaniu od 15 do 19 maja --->

Poezja, muzyka i teatr piasku. Zobacz co będzie się działo o...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski