Nikos Chadzinikolau nie żyje

  Nikos Chadzinikolau nie żyje

  KS

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Dzisiaj wczesnym rankiem umarł Nikos Chadzinikolau, wybitny poeta, tłumacz, historyk literatury. Miał 74 lata. Twórca i pomysłodawca Międzynarodowych Listopadów Poetyckich, które co roku odbywają się w Poznaniu. Był inicjatorem i redaktorem Białej i Kolorowej Serii Poetyckiej (210 tomów poezji polskiej i obcej).
  Opublikował ponad 100 książek, w tym przeszło 35 tomów poezji. Założył Towarzystwo Przyjaźni Grecko-Polskiej i Polsko-Greckiej, promował wokalistów Paulosa Raptisa i Eleni, był konsultantem opery M.Theodorakisa Elektra oraz musicali Zorba. Promuje polskie zespoły folklorystyczne w Grecji. Z wielkim powodzeniem wydał w Grecji Baśnie polskie oraz wybory poezji noblistów.

  Urodził się w Grecji w 1935 roku.
  Do Polski przyjechał mając lat 15. Jego rodowód wywodzi się z Delf. Ukończył studia filologiczne, pracował w szkolnictwie 30 lat. Jest doktorem nauk humanistycznych (pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Obywatel polski i grecki. Przetłumaczył utwory 538 autorów greckich na język polski i 130 autorów polskich na język grecki.

  Na język polski przełożył między innymi światowy bestseller Nikosa Kazantzakisa Grek Zorba, Bajki Ezopa, Erotyki Safony i dramaty Sofoklesa - Antygonę, Elektrę i Króla Edypa.

  W 1997 roku przez International Biographical Center of Cambridge został Międzynarodowym Człowiekiem Roku. W 2000 roku otrzymał Order Uśmiechu. W lutym 2002 uhonorowany jako pierwszy pisarz polski Złotym Medalem Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej w Miami (USA) za promowanie kultury polskiej w Grecji i greckiej w Polsce.

  "Szczęśliwe kraje, Polska i Grecja, że mają (miały) takiego ambasadora" (Melina Merkuri - Minister Kultury i Sztuki Grecji).

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Profesor

  hetman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 18

  Pamiętam wspaniałe lekcje języka polskiego w 12 LO z Panem profesorem To wielki człowiek był !

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo