Konwent marszałków województw
Konwent został podzielony na trzy panele. W pierwszym, poświęconym bieżącej sytuacji w Ukrainie oraz powojennej odbudowie kraju, wzięli udział Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce oraz Paweł Kurtasz, Prezes Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
– Jesteśmy świadkami brutalnej, rosyjskiej interwencji i heroicznej walki Ukrainy. Mamy nadzieję, że ta wojna zakończy się zwycięstwem Ukrainy. To walka dwóch światów - demokratycznego i tego, który kieruje się siłą. Nie ma dylematu, po której stronie stanąć, bo wiemy, że Ukraina broni europejskiej demokracji. Wszyscy chcielibyśmy pomóc w walce, ochronie ludności cywilnej i odbudowie kraju, o której już teraz trzeba mówić
– rozpoczął dyskusję marszałek Marek Woźniak.
Ukraina walczy o przetrwanie
Ambasador Zwarycz podkreślił, że skutki wojny odczuwa cała Europa, ale to skutki agresji rosyjskiej, a nie ukraińskiej obrony. - Jeśli przestaniemy się bronić, znikniemy z mapy świata – stwierdził.
Przytoczył on także dane dotyczące zniszczeń w Ukrainie.
– Do dziś mamy zniszczonych lub uszkodzonych 165 tys. obiektów infrastruktury, 25 tys. kilometrów dróg, 340 mostów, 13 portów, 6 tys. kilometrów tras kolejowych. To trzeba będzie odbudować – przyznał Wasyl Zwarycz. - Musimy zadbać o to, by Rosja zapłaciła za odbudowę z zamrożonych aktywów. Będziemy korzystać z darczyńców, kredytów. Już teraz pracujemy, by ubezpieczyć inwestycje zagraniczne na wypadek wojny
– dodał ambasador.
Czytaj także: Znany pięciogwiazdkowy hotel Blow Up Hall w Poznaniu ma nowych właścicieli
Nikt nie jest w stanie samodzielnie odbudować Ukrainy
Paweł Kurtasz, Prezes Zarządu PAIiH przyznał, że obecnie żadne państwo europejskie nie jest w stanie samodzielnie odbudować Ukrainy, ale istnieje wiele perspektyw, by to zrobić wspólnie. W ten proces mogą się również włączyć polskie regiony.
Obecnie PAIiH realizuje kilka projektów i tworzy bazę polskich przedsiębiorstw zainteresowanych odbudową Ukrainy. Działa jednak głównie w obszarze doradczo - informacyjnym.
Fundusze spójności są dla Polski Dostępne
Tematyką drugiego panelu były fundusze spójności, pochodzące z Unii Europejskiej, których częścią zarządzają bezpośrednio marszałkowie województw. Polska nadal jest największym, pod względem kwotowym, beneficjentem tych pieniędzy.
- Naszą obawą jest przyszły kształt polityki spójności i ewentualnego jej uszczuplenia. Mamy nadzieję, że wciąż poprzez te pieniądze rozwój będzie przebiegał równomiernie
- stwierdził podczas konferencji marszałek Marek Wożniak.
– Teraz trwa wdrażanie nowej perspektywy unijnej - 2021-2027. Komisja Europejska zatwierdziła wszystkie fundusze spójności dla poszczególnych województw. Wyzwaniem dla samorządów będzie rozliczenie poprzedniej perspektywy unijnej - do końca roku muszą one rozliczyć 80 mld zł unijnego wsparcia – informowała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Obserwuj nas także na Google News
Konwent Marszałków Województw RP jest organem opiniodawczo-doradczym Związku Województw RP. Analizuje on i opiniuje propozycje zmian legislacyjnych oraz omawia aktualne problemy samorządów województw. Posiedzenia Konwentu kończą się wypracowaniem wspólnych stanowisk, które następnie kierowane są do urzędów i instytucji państwowych. Poprzednio konwentowi przewodniczyło województwo lubelskie.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: href="mailto:[email protected]">[email protected]>
Autobusy przekazane z Wielkopolski na Ukrainę zostały przebu...
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?