Nikt nie jest w stanie samodzielnie odbudować Ukrainy. Pierwsze posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Pierwsze posiedzenie konwentu odbyło się w Sali Ziemi na terenie poznańskich targów.
Pierwsze posiedzenie konwentu odbyło się w Sali Ziemi na terenie poznańskich targów. UMWW
Pierwsze posiedzenie konwentu marszałków, w ramach półrocznego przewodnictwa województwa wielkopolskiego, poruszyło kwestie związane z bieżącą sytuacją w Ukrainie, możliwościami polskiego uczestnictwa w powojennej odbudowie kraju, wdrażaniem funduszy europejskich oraz funkcjonowaniem Krajowej Sieci Onkologicznej, a także finansowaniem opieki zdrowotnej.

Konwent marszałków województw

Konwent został podzielony na trzy panele. W pierwszym, poświęconym bieżącej sytuacji w Ukrainie oraz powojennej odbudowie kraju, wzięli udział Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce oraz Paweł Kurtasz, Prezes Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

– Jesteśmy świadkami brutalnej, rosyjskiej interwencji i heroicznej walki Ukrainy. Mamy nadzieję, że ta wojna zakończy się zwycięstwem Ukrainy. To walka dwóch światów - demokratycznego i tego, który kieruje się siłą. Nie ma dylematu, po której stronie stanąć, bo wiemy, że Ukraina broni europejskiej demokracji. Wszyscy chcielibyśmy pomóc w walce, ochronie ludności cywilnej i odbudowie kraju, o której już teraz trzeba mówić

– rozpoczął dyskusję marszałek Marek Woźniak.

Ukraina walczy o przetrwanie

Ambasador Zwarycz podkreślił, że skutki wojny odczuwa cała Europa, ale to skutki agresji rosyjskiej, a nie ukraińskiej obrony. - Jeśli przestaniemy się bronić, znikniemy z mapy świata – stwierdził.

Przytoczył on także dane dotyczące zniszczeń w Ukrainie.

– Do dziś mamy zniszczonych lub uszkodzonych 165 tys. obiektów infrastruktury, 25 tys. kilometrów dróg, 340 mostów, 13 portów, 6 tys. kilometrów tras kolejowych. To trzeba będzie odbudować – przyznał Wasyl Zwarycz. - Musimy zadbać o to, by Rosja zapłaciła za odbudowę z zamrożonych aktywów. Będziemy korzystać z darczyńców, kredytów. Już teraz pracujemy, by ubezpieczyć inwestycje zagraniczne na wypadek wojny

– dodał ambasador.

Czytaj także: Znany pięciogwiazdkowy hotel Blow Up Hall w Poznaniu ma nowych właścicieli

Nikt nie jest w stanie samodzielnie odbudować Ukrainy

Paweł Kurtasz, Prezes Zarządu PAIiH przyznał, że obecnie żadne państwo europejskie nie jest w stanie samodzielnie odbudować Ukrainy, ale istnieje wiele perspektyw, by to zrobić wspólnie. W ten proces mogą się również włączyć polskie regiony.

Obecnie PAIiH realizuje kilka projektów i tworzy bazę polskich przedsiębiorstw zainteresowanych odbudową Ukrainy. Działa jednak głównie w obszarze doradczo - informacyjnym.

Fundusze spójności są dla Polski Dostępne

Tematyką drugiego panelu były fundusze spójności, pochodzące z Unii Europejskiej, których częścią zarządzają bezpośrednio marszałkowie województw. Polska nadal jest największym, pod względem kwotowym, beneficjentem tych pieniędzy.

- Naszą obawą jest przyszły kształt polityki spójności i ewentualnego jej uszczuplenia. Mamy nadzieję, że wciąż poprzez te pieniądze rozwój będzie przebiegał równomiernie

- stwierdził podczas konferencji marszałek Marek Wożniak.

– Teraz trwa wdrażanie nowej perspektywy unijnej - 2021-2027. Komisja Europejska zatwierdziła wszystkie fundusze spójności dla poszczególnych województw. Wyzwaniem dla samorządów będzie rozliczenie poprzedniej perspektywy unijnej - do końca roku muszą one rozliczyć 80 mld zł unijnego wsparcia – informowała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Obserwuj nas także na Google News

Konwent Marszałków Województw RP jest organem opiniodawczo-doradczym Związku Województw RP. Analizuje on i opiniuje propozycje zmian legislacyjnych oraz omawia aktualne problemy samorządów województw. Posiedzenia Konwentu kończą się wypracowaniem wspólnych stanowisk, które następnie kierowane są do urzędów i instytucji państwowych. Poprzednio konwentowi przewodniczyło województwo lubelskie.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: href="mailto:[email protected]">[email protected]>

Pojazdy te stały się mobilnymi punkami operacyjnymi, umożliwiającym interwencje chirurgiczne tuż przy polu walki.

Autobusy przekazane z Wielkopolski na Ukrainę zostały przebu...

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie