Nikt nie ściga ubeków z katowni przy Niegolewskich

  Nikt nie ściga ubeków z katowni przy Niegolewskich

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej nawet nie sprawdził, czy żyją funkcjonariusze z krwawej katowni bezpieki, która mieściła się w obecnym gmachu Szpitala Świętej Rodziny u zbiegu ulic Jarochowskiego i Niegolewskich w Poznaniu. Możliwe, że dojdzie do wznowienia śledztwa.
  Zdjęcie zrobione podczas pierwszej ekshumacji w 1991 roku.

  Zdjęcie zrobione podczas pierwszej ekshumacji w 1991 roku.

  W Miejskim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego zabito co najmniej kilkadziesiąt osób. Kilkaset więzionych osób (w tym kobiety) poddano brutalnym śledztwom. Na miejscu sądzono, skazywano i zabijano, a zwłoki ofiar zakopywano w ogrodzie.

  - Odpowiedzialni za prześladowanie patriotów powinni być konsekwentnie ścigani przez prokuratorów. Nie może być tak, że sprawcy zbrodni komunistycznych żyją sobie w spokoju - powiedział nam Zenon Wechmann, prezes Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego w Poznaniu.

  Fakty są dalekie od poczucia sprawiedliwości ofiar ubeckich katowni. Ustaliliśmy, że przez ostatnie kilkanaście lat nie zrobiono nic, by pociągnąć do odpowiedzialności funkcjonariuszy z MUBP w Poznaniu.
  Mimo iż znane były personalia wielu z nich. Ustaliła je Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, która prowadziła w tej sprawie śledztwo. Udało się jej doprowadzić do osądzenia jednego z brutalnych stalinowskich śledczych.

  Niestety, w styczniu 1999 roku śledztwo zawieszono z powodu likwidacji Komisji Badania Zbrodni. W jej miejsce utworzono Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, działającą jako niezależny pion IPN. Śledztwa w sprawie zbrodni przy Niegolewskich jednak długo nie podejmowano.

  Stalinowscy więźniowie są rozżaleni tym, że nie ściga się ich oprawców

  W listopadzie 2000 roku Przemysław Bystrzycki (słynny cichociemny mieszkający w Poznaniu, zmarł w 2004 roku ) napisał do prezesa IPN, Leona Kieresa skargę, że w sprawie katowni UB "poznański oddział Komisji nie wykazuje żadnej aktywności". Wtedy wznowiono śledztwo, ale wkrótce umorzono je z powodu niewykrycia sprawców. Tyle, że nie podejmowano działań w tym kierunku. Ograniczono się do przesłuchania Bystrzyckiego i świadka jednej z egzekucji. Nie wezwano żadnego funkcjonariuszy UB, w tym nawet żyjącego wtedy szefa katowni, Stanisława Szota.


  CZYTAJ TAKŻE:
  Dziś szpital, kiedyś katownia UB
  Zamordowani w szpitalnym ogrodzie. Znamy nazwiska


  - To był początek IPN i mieliśmy bardzo ograniczony dostęp do dokumentów archiwalnych - tłumaczy swoją decyzję sprzed lat prokurator Mirosław Więckowiak. - Teraz sytuacja jest diametralnie inna. Przejrzę ponownie akta, niewykluczone, że dojdzie do wznowienia śledztwa - zapowiada prokurator.

  Śledczy z IPN mają jeszcze jeden problem. Dotąd nic nie dały poszukiwania kilku kartonów z przedmiotami wykopanymi w 1991 roku podczas sondażowych ekshumacji szczątków ofiar katowni UB. Prokurator Więckowiak twierdzi, że o ich istnieniu dowiedział się z... naszych publikacji o MUBP w Poznaniu.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oprawcy z UB pod specjalną ochroną?

  Poznaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 23

  Czyż nie jest bardzo zastanawiające dlaczego nie ściga sie oprawców zUB, nawet mimo,że to są ludzie wiekowi?Moja opinia jest taka, że ludzie od których obecnie to zależy, a zwłaszcza decydenci z...rozwiń całość

  Czyż nie jest bardzo zastanawiające dlaczego nie ściga sie oprawców zUB, nawet mimo,że to są ludzie wiekowi?Moja opinia jest taka, że ludzie od których obecnie to zależy, a zwłaszcza decydenci z wyższej półki, to po prostu potomkowie i jakaś tam dalsza /a może i bliska/rodzina tych oprawców? Innego wytłumaczenia nie widzę, tym bardziej,że oprawcy tamci byli gorsi od niemców, jakby nie było okupantów, wrogów. Okrutnie torturowali i mordowali nie obcych najeżdżców, lecz swoich, Polaków, z ktorych wielu walczyło z niemcami i udało się im przeżyć wojnę!To zbrodnia nad zbrodniami i uważam, że należy bardzo wnikliwie przyjrzeć się tym hamulcowym w sciganiu tych zbrodniarzy, bez względu na wiek i niezależnie od wznowienia intensywnych śledztw. I tak mają szczęście, że dotąd przeżyli w spokoju, nie mówiąc o ich ofiarach i tragedii ich rodzin.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nikt nie ściga ubeków z katowni przy Niegolewskich

  jecopo blanche (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 31

  Wiadomo wszem i wobec że IPN powstał ażeby znajdować haki na osoby politycznie zagrażające rządzącym albo obecnie rządzącym.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do jecopo blanche

  poznaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 26

  Niestety masz pewnie rację, ale to tragiczne i tym bardziej trzeba bombardowac trzymających władzę i wymusić tym na nich działanie oczekiwane.Innej drogi nie ma.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Coś się ?

  Nah`tah ni ntch-nha N`de Meskal (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Coś się tak szybko zgodził z tym z zarazy żydowskiej bolszewii demona określeniem o "hakach"?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @poznaniak

  Nah`tah ni ntch-nha N`de Meskal (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Coś ty się tak bystro zgodził z tym PORP-owcem, PSL-owcem, SLD-owcem , Ruchu Poparcia Pali kotowcem czyli lewicowym żydziakiem libertyńskim? Instytut Pamięci NACJONALISTYCZNEJ to jedyna rzecz jaką...rozwiń całość

  Coś ty się tak bystro zgodził z tym PORP-owcem, PSL-owcem, SLD-owcem , Ruchu Poparcia Pali kotowcem czyli lewicowym żydziakiem libertyńskim? Instytut Pamięci NACJONALISTYCZNEJ to jedyna rzecz jaką udało się nam PATRIOTOM osiągnąć po wiktorii nad żydowskim bolszewizmem 30-12 roku Pańskiego 1989, kiedy to wreszcie nareszcie OBALILIŚMY kolonię żydowskiej bolszewii o ksywie "Polska" Republika LUDOWO NASO WŁADZO KUCHANO, jak w amoku narkomani alkoholowi z OCHOTNICZEJ Rezerwy Milicji "Obywatelskiej" krzyczeli jak we Włoszczowie zdechły już Jałocha, na widok uniformów M"O", i powołaliśmy poprzez swych posłów wybranych w niedemokratycznych wyborach z 4-06 AD1989, Najjaśniejszą Rzecz Pospolitą Ljędchską, w prostej linii wywodzącą jak to napisał w r.Pańskim 1903.Zygmunt Gloger w "Geografii historycznej ziem dawnej Polski" wydanej w Krakowie przez Spółkę Wydawniczą Polską , na stronie 7.ze szczepu RASY BIAŁEJ ARYJSKIEJ, a mianowicie słowiańskiego.Inna sprawa jacy się do Instytutu Pamięci NACJONALNEJ podobnie jak do innych Z TAK WIELKIM TRUDEM WYWALCZONYCH instancji Państwa Ljęchskiego dostali .A że wcisnął się tam taki Ljędchożerca jak żydziak z Unii Wolności Leon Kieres , którego agentura żydowskiej bolszewii jaką jest kibuc=komuna medinat=państwa Jisra=walczącego z `Elohim=Bogiem המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, Ha-Mossad le-Modiin u-le-Tafkidim Mejuchadim, Instytut Wywiadu i Zadań Specjalnych, obsadziła jako swego aby WCISNĄĆ nam Lęchom żeśmy zamordowali żydowskich bolszewików w Jedwabnym , a nie Einsatzgruppen (Grupy Operacyjne) – grupy operacyjne narodowosocjalistycznej niemieckiej ROBOTNICZO-partii LUDOWYCH TOWARZYSZY PARTYJNYCH Sipo- Bezpieczniacką policję & SD- Bezpieczniackie-Służby działające w czasie II wojny światowej, a organizowane przez RSHA- Niemieckiego Cesarstwa Bezpieczeństwa Główny Urząd, to już inna sprawa.Tym bardziej że najpierw od 23-08 roku Pańskiego 1939aż do 12-01 Anno Domini zaraza żydowskiej bolszewii wraz ze SWYMI PRZYJACIÓŁMI z Die NSDAP rżnęli Lęchję PRAWDZIWĄ!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do Poznaniaka

  też poznaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 28

  Oto pole do popisu dla prasy i telewizji. To także dla tych instytucji test patriotyzmu i przyslugi dla historii

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo