Niższy PIT 2019: Kto zyska, kto straci na obniżce podatku PIT z 18 do 17 procent? Co z osobami otrzymującymi alimenty? [3.10.2019]

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska

Wideo

Zobacz galerię (2 zdjęcia)
Większość z nas cieszy się z obniżki podatków w 2019 roku. Ale niektórzy myślą z niepokojem o tym, czy i ile stracą w związku z obniżką PIT od 1 października w 2019 roku. Kto zyska, a kto straci na obniżce podatków PiS? Stracą ci, którzy otrzymują różnego rodzaju świadczenia od państwa zależne od dochodu. W przypadku części niezamożnych pracujących planowana obniżka PIT z 18 na 17 proc. i wzrost kosztów uzyskania przychodu, a co za tym idzie wyższa wypłata "do ręki" może sprawić, że stracą prawo do pomocy. Kto jeszcze straci na obniżce podatków PIT w 2019? A kto zyska na niższym podatku od 1 października?

Niezamożni rodzice pobierający zasiłek rodzinny na obniżce PIT faktycznie zyskają mniej niż inni zarabiający tyle samo. Spokojnie mogą spać rodzice otrzymujący alimenty z Funduszu Alimentacyjnego. Wzrost kryterium dochodowego ochroni ich przed wypadnięciem z systemu.

Obniżka PIT 2019 - kto zyska?

Większość z nas zyska na obniżce podatku dochodowego z 18 do 17 proc. Chodzi o pracujących, którzy nie pobierają żadnych świadczeń publicznych, ale także o młodych, którzy zostali zwolnieni z płacenia podatku PIT.

Przypomnijmy, że przepisy zakładające wejście w życie zerowego PIT-u dla osób poniżej 26 roku życia zaczęły obowiązywać od początku sierpnia 2019 roku.

Czytaj też: Zerowy PIT dla młodych od 1 sierpnia 2019 - złóż oświadczenie: wzór. Co zrobić, żeby otrzymywać wyższą pensję? Komu przysługuje?

PIT 2019 - kto straci na obniżce

Przede wszystkim to ubodzy pracujący, korzystający ze wsparcia pomocy społecznej. Progi uprawniające do tego typu świadczeń są sztywne i ustalane raz na trzy lata. Podniesiono je w ubiegłym roku, następna weryfikacja nastąpi więc dopiero w 2021 roku.

Kryteria otrzymania zasiłku rodzinnego także zostaną zweryfikowane w 2021 roku. Dlatego ich odbiorcy, w przeciwieństwie do zamożniejszych w sumie na obniżce podatku nie zyskają prawie nic.

Obniżka PIT 2019 - najubożsi bez pomocy

Według różnych szacunków biednych pracujących jest w Polsce od 4 do 10 proc. Rzesza ludzi, którzy mimo aktywności zawodowej żyją w ubóstwie liczy więc od 600 tysięcy do nawet 1,5 miliona. Część z nich korzysta z pomocy społecznej, inni mają dochody zbyt wysokie na to, by takie wsparcie otrzymać, ale i tak z wielkim trudne zaspokajają podstawowe potrzeby.

Liczebność tej ostatniej grupy po obniżeniu PIT może wzrosnąć, gdy ci, którzy w tej chwili mają dochody sytuujące ich w okolicach progu uprawniającego do pomocy dzięki niższym podatkom go przekroczą.

Kryterium uprawniające do pomocy społecznej to

  • 528 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie
  • 701 zł netto dla osoby samotnie gospodarującej

Takie lub niższe dochody uprawniają do wsparcia.

Różnego rodzaju świadczenia z pomocy społecznej - np. zasiłki celowe na opał, leki, ale też m.in. żywność, odzież itp. przysługują jedynie tym, którzy mieszczą się w dochodowych widełkach. Są one przyznawane uznaniowo, ich wartość więc jest uzależniona od potrzeb i może być całkiem znaczna.

Przekroczenie progu dochodowego oznacza utratę prawa do jakiejkolwiek pomocy.
Obecnie jedna osoba zarabiająca na umowę o pracę 2150 zł otrzymuje netto 1560 zł. Jeśli ma na utrzymaniu jeszcze dwie osoby - rodzinie przysługuje pomoc, ponieważ kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania pomocy społecznej wynosi 1584 zł.
Po obniżeniu podatku - pensja takiej osoby wzrośnie o około 40 zł. Przelew na konto wyniesie więc 1600 zł. Kryterium dochodowe zostanie przekroczone więc o kilkanaście złotych. Jeśli pomoc, którą otrzymywała rodzina, choćby w postaci żywności była warta więcej, a to jest bardzo prawdopodobne - stracą.

Przeczytaj też

Obniżka podatków PIT = obniżka świadczeń
Wielu rodziców, których dochody kwalifikują ich do pobierania zasiłku rodzinnego na obniżce PIT nie zyska.

Przekroczenie kryterium dochodowego nie powoduje co prawda utraty zasiłku, ale na zasadzie złotówka za złotówkę - od zasiłku odejmuje się kwotę, o którą kryterium zostało przekroczone.

To czy zasiłek przysługuje - zależy od dochodów netto na głowę.

Dochód na głowę w rodzinie nie może przekraczać

  • 674 zł netto
  • 764 zł netto -jeśli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne

Jeśli więc rodzina utrzymuje się z jednej pensji wysokości 3180 zł brutto (przy obecnym opodatkowaniu 2282 zł netto) zasiłek przysługuje.
Wysokość zasiłku zależy od wieku dziecka.

Zasiłek rodzinny wynosi:

  • 95 zł - na dziecko od urodzenia do ukończenia 5 lat
  • 124 zł - na dziecko powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia
  • 135 zł - na dziecko pełnoletnie do ukończenia 24 roku życia (jeśli dziecko uczy się bądź jest niepełnosprawne).

Rodzice wychowujący 6-latka utrzymujący się z pensji 3180 zł brutto mają dostają więc 124 zł zasiłku oraz wypłatę netto wysokości 2282 zł. Rodzina ma więc do dyspozycji łącznie 2406 zł.

Obniżenie PIT sprawi, że pensja netto wzrośnie nieco ponad 45 zł. To sprawi, że kryterium dochodowe zostanie przekroczone o 35 zł. O tyle zostanie zmniejszony zasiłek rodzinny.

W sumie więc na konto rodziny wpłynie wyższa pensja - ok. 2327 zł oraz niższy zasiłek rodzinny, wynoszący 89 zł. Do dyspozycji rodziny będzie więc jedynie o 10 zł więcej.

Zyskają więc ponad trzykrotnie mniej niż pracujący o tych samych dochodach nie utrzymujący dzieci.

Obniżka PIT - wyższe kryterium na alimenty od państwa

Alimenty z Funduszu Alimentacyjnego przysługują rodzicom w trudnej sytuacji finansowej, którzy mają wyrok alimentacyjny, ale alimenty są nieściągalne.

Kwota, którą wypłaca Fundusz Alimentacyjny jest taka jak w wyroku, pod warunkiem, że nie przekracza 500 zł na jedną osobę, której alimenty przysługują
Jeśli wyrok opiewa na wyższą kwotę na głowę fundusz wypłaca po 500

Zobacz też: Niższy PIT 2019 dla emerytów. Najstarsi skorzystają na obniżeniu podatku. Ile emerytury dostaną więcej?

Obecnie kryterium dochodowe wynosi 725 zł na głowę. Co istotne - działa tak jak próg dochodowy w przypadku pomocy społecznej - przekroczenie go choćby o złotówkę odbiera prawo do świadczeń.

Do tej pory rodzic dwojga dzieci zarabiający 3000 zł brutto otrzymywał na rękę 2157 zł, mieścił się więc w kryterium dochodowym wynoszącym 725 zł na osobę (2175 zł). Podwyżka PIT sprawi, że pensja 2202 zł.

Nie wypadną jednak z systemu, bo jednocześnie, od 1 października wzrośnie kryterium kwalifikujące do korzystania z Funduszu Alimentacyjnego do 800 zł na osobę, co w przypadku rodzica z dwojgiem dzieci będzie oznaczało maksymalny dochód netto wynoszący 2400 zł

Sprawdź też:

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Niezłe cwaniaczki w tym rządzie... Ciągle bazują na tym , że ludzie nie mają czasu i nie są dociekliwi.... , a wierzą tylko fałszywemu przekazowi medialnemu i sprawdzają tych informacji.... No co ? Kurski miał rację , że "ciemny lud to kupi" .....

B
Bolesławiec

PiS zrujnuje nasz kraj... Naprawdę, nie ma się z czego cieszyć...

Dodaj ogłoszenie