Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nobel dla Polaków za skroplenie tlenu? We wtorek odsłonięcie tablicy w Poznaniu

Adriana Rozwadowska
Musimy dbać o promocję polskiej nauki. Liczę, że zwrócą na nią uwagę studenci i przechodnie - mówi rektor UM prof. Jacek Wysocki
Musimy dbać o promocję polskiej nauki. Liczę, że zwrócą na nią uwagę studenci i przechodnie - mówi rektor UM prof. Jacek Wysocki Adriana Rozwadowska
Choć dokonali czegoś przełomowego, a liczni naukowcy powołują się na nich w swoich publikacjach, nigdy nie zostali należycie docenieni. Dokładnie 130 lat temu Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski jako pierwsi na świecie skroplili tlen. We wtorek o godz. 12.30 przy ul. Święcickiego zostanie odsłonięta upamiętniająca to wydarzenie tablica.

Gdyby nie ich dokonanie, nie byłoby medycyny na obecnym poziomie, statki kosmiczne nie latałyby w kosmos, a o wydobyciu ropy naftowej moglibyśmy tylko pomarzyć.

- Mieli tego pecha, że skroplili tlen w trudnych dla Polski czasach. Nie doczekali się Nobla, mimo że nie ulega wątpliwości, że na niego zasługiwali - mówi Paweł Olejniczak, prezes poznańskiego Stowarzyszenia im. Śniadeckiego, Olszewskiego i Wróblewskiego, które wystąpiło z pomysłem uczczenia naukowców pamiątkową tablicą.

Stowarzyszenie rozważa także zaproponowanie kandydatury Wróblewskiego i Olszewskiego do Nagrody Nobla.
- Zdajemy sobie sprawę, że przyznanie nagrody pośmiertnie raczej nie wchodzi w rachubę. Liczymy jednak na to, że już sama kandydatura zwróci uwagę opinii publicznej na dwóch wielkich, ale niedocenionych uczonych - wyjaśnia Paweł Olejniczak.

Tymczasem nieznanych, pomimo wielkich osiągnięć, polskich naukowców jest zdecydowanie więcej.
- Mało kto wie, że wskaźnik opadania erytrocytów, czyli tzw. OB, które często sobie badamy, to "odczyn Biernackiego". Gdy odkrycia dokona Polak i obcokrajowiec, na Zachodzie używa się zazwyczaj tylko jednego nazwiska - mówi rektor Uniwersytetu Medycznego, prof. Jacek Wysocki. - Dlatego bardzo cieszę się, że tablica zawiśnie na budynku Uniwersytetu Medycznego. Musimy dbać o promocję polskiej nauki. Liczę, że zwrócą na nią uwagę studenci i przechodnie.

Uroczyste odsłonięcie tablicy odbędzie się we wtorek o godz. 12.30 przed Collegium Chmiela. W programie imprezy m.in. wystawa sprzętu do tlenoterapii i bezpłatne konsultacje lekarskie .


GŁOS WIELKOPOLSKI POLECA:


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski