Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Kupały i Noc Świętojańska 2019, Noc przesilenia: Czym jest? Ile trwa? Kiedy jest obchodzona? Jakie są zwyczaje? Imprezy w Poznaniu

Szymon Turowski
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Wojciech Wojtkielewicz
Wbrew powszechnej opinii Noc Kupały i Noc Świętojańska to nie to samo. Jedno jest słowiańskim świętem, a drugie chrześcijańskim. Pierwsza obchodzona jest w noc letniego przesilenia – z 21 na 22 czerwca, a druga – z 23 czerwca na 24. Na czym polegają inne różnice oraz jak wyglądają obchody Nocy Kupały i Nocy Świętojańskiej m.in. w Poznaniu?

Noc Kupały – czym jest?

Noc Kupały to pogańska tradycja Słowian, związana z letnim przesileniem. Święto obchodzi się podczas najkrótszej nocy w roku, czyli z 21 na 22 czerwca (w tym roku trwać będzie 7h i 11min – słońce zajdzie o godz. 21:19, a wzejdzie o 4.30). Dawniej było związane z czczeniem ognia, wody, słońca i księżyca. Miało to wpływać na plony, miłość oraz płodność. Obecnie święto opisuje się jako alternatywę dla walentynek.

Nazwa pochodzi od indoeuropejskiego „kump”, oznaczającego grupę/gromadę. Czasami zamiennie używa się też określenia „Sobótka”, które związane jest z legendą o młodej dziewczynie, która nosiła to imię. W noc letniego przesilenia miała wyjść za swojego narzeczonego, który wrócił z wojny. Nagle ich wioska została zaatakowana przez wrogów, a Sobótka zginęła trafiona w serce. Od tej pory, na jej cześć, święto zaczęto nazywać tym imieniem.

Noc Kupały - zwyczaje

Najpopularniejszymi zwyczajami związanymi z Nocą Kupały są: ogniska, wróżby, tańce, a przede wszystkim słynne wianki. Dziewczęta rzucały do rzeki plecionki kwiatów z zapalonymi świecami, pozwalając by te poddały się jej nurtowi. Jeśli jakiś kawaler wyłowił wianek, oznaczało to, że młódka szybko wyjdzie za mąż. Jeśli wianuszek popłynął dalej, to nie mogła liczyć na prędki ślub. Kiedy zatonął, jego właścicielka skazana była na bycie starą panną. Tradycje te pielęgnowane są do dzisiaj, a samo święto cieszy się dużym zainteresowaniem.
Z obrzędami Nocy Kupały mocno walczył kościół, który próbował narzucić swoje święto, czyli Wigilię św. Jana. Miało to piętnować pogaństwo oraz wpłynąć na popularyzację chrześcijaństwa.

Noc Świętojańska – kiedy wypada?

Noc Świętojańska to inaczej Wigilia św. Jana. Święto jest katolickim odpowiednikiem pogańskiej Nocy Kupały, czyli obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca. Obchodzi się je w nocy z 23 na 24 czerwca.

Noc Świętojańska - zwyczaje

W zasadzie większość rytuałów podczas świętowania nie różni się mocno od tych, które kojarzone są z Sobótką. Można zatem spotkać się z: paleniem ognia, skokami przez ognisko, czy rzucaniem wianków. Do rytuałów dodano także święcenie wody, co miało wyraźnie odróżnić słowiańskie święto od kościelnego.
Z Nocą Świętojańską związana jest też legenda, która mówi, że właśnie tej nocy pojawia się wyjątkowy kwiat paproci, a każdy kto go odnajdzie zostanie obdarzony szczęściem, pieniędzmi oraz miłością.
Dziś Noc Świętojańska bardzo często łączona jest z Nocą Kupały i podobnie jak ona, głównie opiera się na wspólnej zabawie.

Noc Kupały i Noc świętojańska – imprezy w Poznaniu

W Poznaniu i okolicach będzie można wziąć udział, m.in. w koncertach i warsztatach. Na najmłodszych czekają animacje oraz gry. Otwarte będą również restauracje i miejsca, w których można miło spędzić czas.

Festiwal Światła i Parada Sobótkowa nad Wartą

Festiwal Światła i Parada Sobótkowa nad Wartą to wydarzenie organizowane przez Miasto, które odbywa się co rok, w noc przesilenia letniego. W jego ramach zaplanowane są koncerty, fireshow oraz warsztaty. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 22 czerwca o godz. 20.30 nad Wartą.

Jarmark Świętojański na Starym Rynku

Na Starym Rynku przez cały weekend trwać będzie tradycyjny już Jarmark Świętojański. Dzieci będą mogły obejrzeć spektakle teatralne pt. „O Królewsko-Cesarskim Trakcie w jednym akcie” i „Żubr Pompik”. Dodatkowo organizowane będą warsztaty kaligrafii średniowiecznej, rzeźbienia w drewnie oraz plecenia wianków.

Czytaj też: Poznań: Jarmark Świętojański 2019 wystartował. Na rynku pełno smakołyków, ręcznych wyrobów a nawet ozdób z Indii

„Dotyk Żywiołu”

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu organizuje wypalanie rzeźb w specjalnych piecach, zatytułowane „Dotyk Żywiołu”. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 22 (godz. 11) oraz niedzielę 23 (godz. 12) czerwca przy Bramie Poznania, ul. Gdańska 2a.

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy organizuje 50. edycję Nocy Kupały. Będą koncerty, warsztaty, konkursy oraz gry. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 22 czerwca o godz. 18.

Nocny Bieg Świętojański

V edycja Nocnego Biegu Świętojańskiego odbędzie się w sobotę, 22 czerwca nad Jeziorem Strzeszyńskim. Uczestnicy będą musieli się zmierzyć z trzema konkurencjami, czyli: głównym biegiem na 10 oraz 4,3 km, rajdem Nordic Walking (również na 4,3 km) oraz czterema biegami dziecięcymi – na 200, 600, 800 oraz 1500 m. Start o godz. 16.30.

Sprawdź także: Jarmark Świętojański w Poznaniu 2019: Jedzenie, rękodzieło, koncerty i inne atrakcje na Starym Rynku. Sprawdź, co będzie można tu kupić

Noc Kupały w Poznaniu

Noc Kupały w Poznaniu: Tysiące lampionów poleciało w niebo [ZDJĘCIA]

Zobacz: Noc Kupały na Lednicy. Występ zespołu "Łany"

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski