Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2019 w Poznaniu: Program pęka w szwach!

Sebastian Gabryel
Sebastian Gabryel
W ubiegłym roku w Nocy Muzeów uczestniczyło ponad 70 tys. poznaniaków. Czy tegoroczna edycja imprezy pobije ten rekord? O tym przekonamy się wieczorem, kiedy na mieszkańców Poznania czekać będzie cały szereg atrakcji. W projekcie bierze udział aż 60 muzeów, galerii, instytucji oraz innych placówek kulturalnych z Poznania i okolic. Tym samym, każdy będzie musiał opracować własną trasę zwiedzania muzeów. Co tym razem warto wyróżnić z bogatego programu Nocy Muzeów w stolicy Wielkopolski? Przejdź dalej i sprawdź --->
W ubiegłym roku w Nocy Muzeów uczestniczyło ponad 70 tys. poznaniaków. Czy tegoroczna edycja imprezy pobije ten rekord? O tym przekonamy się wieczorem, kiedy na mieszkańców Poznania czekać będzie cały szereg atrakcji. W projekcie bierze udział aż 60 muzeów, galerii, instytucji oraz innych placówek kulturalnych z Poznania i okolic. Tym samym, każdy będzie musiał opracować własną trasę zwiedzania muzeów. Co tym razem warto wyróżnić z bogatego programu Nocy Muzeów w stolicy Wielkopolski? Przejdź dalej i sprawdź --->Waldemar Wylegalski
W sobotę wieczorem w całej Polsce otworzą się muzea, w których pod osłoną nocy będziemy mogli wziąć udział w ciekawych wystawach, pokazach oraz innych darmowych wydarzeniach, których żaden miłośnik szeroko pojętej historii i kultury z pewnością nie powinien przegapić. Poznańska odsłona Nocy Muzeów 2019 zapowiada się bardzo obiecująco!

W ubiegłym roku w Nocy Muzeów uczestniczyło ponad 70 tys. poznaniaków. Czy tegoroczna edycja imprezy pobije ten rekord? O tym przekonamy się wieczorem, kiedy na mieszkańców Poznania czekać będzie cały szereg atrakcji. W projekcie bierze udział aż 60 muzeów, galerii, instytucji oraz innych placówek kulturalnych z Poznania i okolic. Tym samym, każdy będzie musiał opracować własną trasę zwiedzania muzeów. Co tym razem warto wyróżnić z bogatego programu Nocy Muzeów w stolicy Wielkopolski?

Gry i zabawy nie tylko w muzealnych salach

Dość niecodziennym punktem w programie Muzeum Narodowego (al. Marcinkowskiego 9) będzie projekt „MedMob” (o godz. 21). – Usiądźmy wspólnie o wyznaczonej godzinie i pomedytujmy. Pokontemplujemy wśród dzieł artystów, takich jak Zurbaran czy Strozzi – zachęcają organizatorzy. Z kolei Muzeum Sztuk Użytkowych (Góra Przemysła) proponuje zabawę „Muzeum Sztuk Użytkowych? Żebyś wiedział!” (w godz. 17-22). Dla jej uczestników będą przygotowane oryginalne zagadki, w których podpowiedziami będą muzealne obiekty.

Sprawdź:

Noc Muzeów na terenie policji przy ul. Taborowej

Noc Muzeów 2019 w Poznaniu: Kolejki przed placówkami [ZDJĘCIA]

Nie zabraknie też drużynowej „Gry miejskiej PeWuKa” (o godz. 19) na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (ul. Głogowska 14), podczas której uczestnicy wcielą się w zwiedzających Powszechną Wystawę Krajową. Na ciekawy pomysł wpadło Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki (ul. Bramkowa 6), znajdujące się w dawnej remizie strażackiej. Jego goście będą mogli spróbować swoich sił m.in. w gaszeniu wirtualnego pożaru (w godz. 17-23).

Warto wybrać się też do Muzeum Ziemi (ul. Krygowskiego 10), w którym odbędą się warsztaty pt. „Zrób własną skamieniałość” (w godz. 17-23), polegające na wykonywaniu gipsowych odlewów szczątków dawnych zwierząt i roślin zachowanych w skałach. Na sam koniec można udać się do Muzeum Instrumentów Geodezyjnych (ul. Szamotulska 33), w którym serwowana będzie jedyna w swoim rodzaju „geodezyjna grochówka” (w godz. 17-22).

Historia dawnych ludów i opowieści o Poznańskim Czerwcu

W Noc Muzeów czynny będzie też Zamek w Gołuchowie (ul. Działyńskich 2), który tym razem przybliży historyczną postać Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej, od której śmierci właśnie minęło 120 lat. Jej śladami odbędą się dwa spacery, w czasie których przewodnik przedstawi jej nieszablonowy życiorys – „Izabela i kolekcja” dla dzieci (godz. 18 i 20) oraz „Nocny spacer po parku” dla dorosłych (godz. 22).

Do swoich wnętrz zaprasza też Muzeum Archeologiczne (Pałac Górków, ul. Wodna 27), gdzie dowiemy się o fascynujących dziejach wymarłego ludu Jaćwingów, określanych przez instytucję mianem „Zapomnianych wojowników”. Pod takim hasłem odbędą się trzy oprowadzania kuratorskie (o godz. 17, 18 i 23). Co ciekawe, w czasie tego ostatniego pałac zwiedzać będziemy w całkowitych ciemnościach.

Jak zwykle nie zabrakło propozycji dla miłośników wojskowości. W Wielkopolskim Muzeum Wojskowym (Stary Rynek 9) będzie można oglądać wystawę pt. „Ułani poznańscy 1919-2019” (w godz. 17-1) z okazji 100-lecia powstania ich 15. pułku. Tymczasem w Muzeum Uzbrojenia (park Cytadela, al. Armii Poznań) będzie prezentowany sprzęt wojskowy z czasów Układu Warszawskiego (w godz. 17-24). Warto pamiętać, że w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 (ul. Święty Marcin 80/82) odbędzie się spotkanie z uczestnikami Poznańskiego Czerwca: Aleksandrą Banasiak oraz Jerzym Majchrzakiem (o godz. 19).

Czytaj: Noc Muzeów 2019 w Poznaniu: Kolejki przed placówkami [ZDJĘCIA]

Bambry, nowoczesna brzmienia i maraton z Komedą

W projekt włączyło się również Stowarzyszenie Jazz Poznań (ul. Bukowska 17/2), które zaprasza na 24-godzinny Poznań Komeda Maraton (od godz. 17). W jego ramach muzycy zaproszeni przez trębacza Macieja Fortunę będą grać kompozycje mistrza przez całą dobę! „Tańce bamberskie” (o godz. 19.30) organizuje Muzeum Etnograficzne (ul. Grobla 25), w którym wystąpi znany nie tylko w naszym regionie zespół folklorystyczny „Wielkopolanie”.

Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie (ul. Śmiełów 1, Żerków) proponuje recital aktorki oraz działaczki społecznej Ewy Błaszczyk, która przygotowała program pt. „Pozwól mi spróbować jeszcze raz” (o godz. 18.30). W Centrum Kultury Zamek (ul. Święty Marcin 80/82) odbędzie się koncert praskiego kwartetu smyczkowego Epoque Quartet (o godz. 21), zaś w Domu Tramwajarza (ul. Słowackiego 19/21) występ piosenkarki Rosalie, laureatki Medali Młodej Sztuki „Głosu Wielkopolskiego”. Jakby tego było mało, w Salonie Muzycznym – Muzeum Feliksa Nowowiejskiego (al. Wielkopolska 11) „Koncert w Salonie Mistrza” zagrają skrzypaczka Agnieszka Wojtowicz oraz pianista Adam Szyszka.

Polska Noc Muzeów zaczęła się w Poznaniu

Pierwsza Noc Muzeów - Lange Nacht der Museen - odbyła się 19 lat temu w Berlinie. Początkowo miała być wydarzeniem jednorazowym, jednak z uwagi na imponującą frekwencję organizatorzy postanowili, że będzie odbywać się co roku. Pomysł szybko podchwyciły inne europejskie stolice - władze Paryża zaczęły organizować Nuit Blanche, z kolei w Amsterdamie wystartował Museums-n8. Obecnie Noc Muzeów organizuje ponad 120 miast na całym Starym Kontynencie.

W Polsce impreza zadebiutowała właśnie w Poznaniu. Jej pierwszą edycję w 2003 roku w całości zorganizowało Muzeum Narodowe. Inicjatywa przyciągnęła tłumy zwiedzających, dlatego już rok później do przedsięwzięcia dołączył Kraków. W nim Noc Muzeów rozpoczęła się od symbolicznego odegrania „europejskiej” Ody do radości.

  • Noc Muzeów 2019 w Poznaniu
  • Noc z 18 na 19 maja
  • Różne miejsca na terenie miasta
  • Wstęp jest bezpłatny
  • Szczegółowy program na nocmuzeow.poznan.pl

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski