Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów: Dzieła Arpa, pogrzeb wezyra i szlak poznańskich Żydów

Cyprian Lakomy
Cyprian Lakomy
21.05.2016 poznan pm noc muzeow muzeum narodowe. glos wielkopolski. fot. pawel f. matysiak/polska press
21.05.2016 poznan pm noc muzeow muzeum narodowe. glos wielkopolski. fot. pawel f. matysiak/polska press Pawel F. Matysiak
Moc atrakcji dla zwiedzających za darmo już 20 maja. W tym roku wiele dzieje się także poza muzeami.

Dla niektórych to jedyna okazja w ciągu roku, by wybrać się na wystawę i spotkać ze sztuką, dla wszystkich - wartościowy i atrakcyjny sposób na spędzenie wolnego popołudnia i wieczoru. Od dwudziestu lat na świecie, a od piętnastu w Poznaniu i w Polsce, Noce Muzeów przyciągają tysiące uczestników, a przed ich budynkami gromadzą kilkusetmetrowe kolejki. W ramach tegorocznej edycji w sobotę, 20 maja, na zwiedzających czeka blisko 200 wydarzeń, przygotowanych przez ponad 40 placówek. Wstęp na większość z nich jest darmowy.

Tradycję organizacji Nocy Muzeów w stolicy Wielkopolski zapoczątkowało poznańskie Muzeum Narodowe. To ono wraz z miastem i Estradą Poznańską jest organizatorem tegorocznej edycji. Pośród licznych atrakcji, które przygotowało w tym roku, znajdą się prezentacja dzieł niemieckiego abstrakcjonisty Hansa Arpa, pokaz prac poznańskiego malarza Janusza Przybylskiego, wykład o „Błędnym kole” Jacka Malczewskiego czy oprowadzanie po ekspozycji najważniejszych dzieł sztuki polskiej XX wieku.

Po raz kolejny w Noc Muzeów włącza się również Brama Poznania na poznańskiej Śródce. Od g. 17 zwiedzać będzie można jej stałą ekspozycję.

- Prezentujemy też niezwykłą wystawę poświęconą księdzu Józefowi Rogalińskiemu, poznańskiemu jezuicie i autorowi pierwszego w Polsce podręcznika do fizyki. Rogaliński był też specjalistą od szyfrów. Można dziś zastanawiać się, czy złamanie kodu Enigmy byłoby możliwe, gdyby nie jego praca dwa wieki wcześniej. Podobnie jak rok temu wyświetlimy też film z cyklu „Muzeum utracone”, tym razem o krakowskich arrasach, odzyskanych po okupacji hitlerowskiej - wylicza Robert Mirzyński, dyrektor Centrum Turystyki Kulturowej Trakt.
Inscenizację pogrzebu wezyra i wykłady na temat polskich wykopalisk w Sakkarze to z kolei propozycja dla odwiedzających Muzeum Archeologiczne przy ul. Wodnej.

Jeszcze więcej niż rok temu czeka atrakcji poza muzeami. To m.in. wycieczka „Byli Żydzi w Poznaniu” po Starym Mieście z dziennikarzem Andrzejem Niziołkiem w roli przewodnika czy pokaz strzyżenia i golenia brzytwą w barber shopie Adama Szulca na Ratajach, który zbiega się z 500. rocznicą powstania Cechu Cyrulików i Balwierzy w Poznaniu.

- Na szczególną uwagę zasługuje wszystko to, co dzieje się poza muzeami. W tym roku, z wielu powodów mówić możemy bowiem nie tyle o Nocy Muzeów, co o nocy kultury. To potężna szansa dla jej promocji - mówi Marcin Kostaszuk, wicedyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta.

Noc Muzeów 2016 w poznańskim kinie Muza

Noc Muzeów 2016 w Poznaniu: Tłumy nie tylko w muzeach [ZDJĘCIA]

Jak co roku od g. 17 do północy kursować będzie specjalna linia tramwajowa M z Madalińskiego na Stary Rynek. Wewnątrz zabytkowych wagonów spotkać będzie można konduktorów sprzed lat. Szczegóły: www.nocmuzeow.poznan.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski