Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Poznaniu: Od rogali po meteoryty [PRZEWODNIK]

Kamil Babacz
Zaplanuj Noc Muzeów!
Zaplanuj Noc Muzeów! Grzegorz Dembiński
W sobotę w Poznaniu i całej Polsce odbywa się Noc Muzeów. Ułóżcie swój plan wycieczki w oparciu o nasze propozycje!

Noc Muzeów może być prawdziwym wyzwaniem. Z jednej strony to niesamowita okazja do tego, by zobaczyć za darmo ekspozycje w największych muzeach w Poznaniu, a także wziąć udział w szeregu wydarzeń towarzyszących imprezie. Z drugiej - głowa może rozboleć od ich nadmiaru, a tłumy i pośpiech wynikający z chęci zobaczenia wszystkiego, mogą być poważnym utrudnieniem w realizacji naszego planu wycieczki.

Nie sugerujemy, by zrezygnować ze spontaniczności. Nawet mając ułożony dokładny plan, trzeba pamiętać, że nie wszystko uda nam się zobaczyć, a czasem decyzję "gdzie dalej?" trzeba szybko podjąć samemu. Układanie swojej trasy możecie zacząć od naszych propozycji.

Noc Muzeów rozpocznie się o godzinie 17, ale jeżeli zaczniecie wcześniej, na pewno zdążycie zajrzeć do Bramy Poznania ICHOT - czynna jest już od południa. Ta instytucja nie musiała się wysilać na tę okazję - stała ekspozycja, jak i sam obiekt, są wystarczającym powodem, żeby przyciągać tłumy. Mimo to, przygotowała coś specjalnego, dla tych, którzy wolą wybrać się tam wieczorem - od godz. 21 na południowej ścianie budynku wyświetlona zostanie mozaika złożona z blisko 1000 zdjęć, przedstawiająca wizerunki Mieszka I i Bolesława Chrobrego znane ze Złotej Kaplicy.

Plac Wolności to kolejny punkt wycieczki. Od godziny 15 prezentować będą się tam poznańskie instytucje kulturalne i organizacje pozarządowe. Festiwale przygotowały szereg atrakcji dla osób w każdym wieku. Będzie można np. wziąć udział w warsztatach rękodzieła ludowego, projektowania okładek płyt czy warsztatach z wykonywania lalek-motanek. Fundacja Mediations Biennale przygotuje projekcje oraz dyskusje. Animator zaprezentuje technikę animacji poklatkowej. Będzie można też zobaczyć makietę tegorocznego Generatora Malta. Odbędą się koncerty, działać będą pracownie, a dzieci będą miały okazję wrócić do tradycyjnych form spędzania wolnego czasu, takich jak gra "w klasy".

Oczywistym kolejnym punktem naszej wycieczki będzie Muzeum Narodowe. Galeria Malarstwa i Rzeźby ma na ten wieczór bogaty program. Swoje zbiory prezentować będą Gabinet Numizmatyczny i Gabinet Rycin. W drugim z nich będzie można się wiele dowiedzieć o procesie powstawania dzieła graficznego od wstępnego projektu, aż do ukończonej odbitki. Nie wolno przeoczyć wystawy plakatu cyrkowego - w latach 60. i 70. plakaty o tej tematyce wykonywali najwybitniejsi przedstawiciele Polskiej Szkoły Plakatu.
Jeśli wycieczka po Muzeum Narodowym minie nam szybko, o godzinie 19 i tak powinniśmy tam wrócić. Wtedy rozpocznie się spotkanie pt. "Ożywiamy trumniaki, czyli czemu służył portret trumienny" - jak każdy wie ze szkoły, portrety trumienne były popularne wśród szlachty w XVII i XVIII wieku.

Zwiedzanie Starego Rynku proponujemy zacząć od Ratusza. Tamtejsza ekspozycja poświęcona jest nocnemu życiu miasta i zapowiadać będzie, planowaną na jesień, wystawę "Nocny Poznań w blasku neonów". Prezentowane będą obiekty związane z nocnym życiem - i prywatnym (np. łóżko, pościel, nocna bielizna) i publicznym (fotografie poznańskich restauracji, kabaretów itp.). Zobaczyć można też prezentację poświęconą poznańskim neonom.

Kolejnym wyborem może być Muzeum Instrumentów Muzycznych - ciekawie zapowiadają się zarówno opowieści o historii fortepianów (godz. 20), archaicznym sprzęcie audio (godz. 22 i 24), jak i nadzwyczajny koncert muzyki Carla Philippa Emanuela Bacha w bardzo kameralnej postaci (godz. 21). W tym roku świętujemy 300. rocznicę urodzin tego kompozytora.

Warto zajrzeć do Arsenału na oprowadzenie po aktualnej wystawie "Metamorfozy Idei" (godz. 19) i pokaz filmów animowanych studentów Katedry Animacji Uniwersytetu Artystycznego (godz. 20) oraz do Muzeum Archeologicznego, gdzie archeolodzy opowiedzą nam o zaginionych skarbach. Atrakcją może być Rogalowe Muzeum Poznania (ul. Klasztorna 23). Co półtorej godziny - od 18 do 22.30 odbędą się tam pokazy wypieku rogala świętomarcińskiego. Udział w pokazach kosztuje 10 złotych.

Z Rynku możecie ruszyć w trzy strony - do Muzeum Etnograficznego, do którego wejście znajduje się na ulicy Mostowej, w stronę Starego Browaru, czyli do Galerii Art Stations lub na Święty Marcin. Do pierwszego z tych miejsc warto wpaść choćby po to, by przebrać się w wielkopolskie stroje ludowe i zrobić sobie w nich zdjęcie, a potem posłuchać baśni i bajek Oskara Kolberga opowiadanych na żywo (od godz. 20). Jeśli wolicie współczesny taniec, wybierzcie Art Stations. Tam o godz. 19 i 22 Magdalena Ptasznik zaprezentuje performans "Surfing", podczas którego swoim ruchem wprawiać będzie w ruch obiekty umieszczone w przestrzeni galerii.
Nawet jeżeli wydaje wam się, że doskonale znacie Święty Marcin, polecamy jeden ze spacerów z przewodnikiem. A może nawet dwa lub trzy, ponieważ każdy z nich skupiony będzie na nieco innym zagadnieniu - będzie o modernizmie, Marcinie w latach świetności i o tym, jak wyglądał dokładnie sto lat temu. Spacery ruszą o godz. 19, 21 i 22 spod kościoła pw. Św. Marcina.

Jeżeli starczy czasu, wybierzcie się poza centrum miasta: na Morasko (ul. Dzięgielowa 27), by zobaczyć kolekcję minerałów, skał i fragment największego w Polsce meteorytu, do Muzeum Unitry (ul. Przełajowa 4) na wystawę sprzętu audio czy na wycieczkę do poznańskiego browaru (ul. Szwajcarska 11).

Na koniec wróćcie na plac Wolności. Od godz. 23 prezentowany będzie tam multimedialny pokaz "Muzeum Utracone". To opowieść o dziełach utraconych przez Polskę podczas II wojny światowej - szacuje się, że to przeszło 70% materialnego dziedzictwa kulturowego naszego kraju. I chociaż po całodziennej porcji muzealnych wrażeń może ciężko być uwierzyć, że mogło być ich jeszcze więcej, warto przypomnieć sobie, że w polskich kolekcjach znajdowały się dzieła mistrzów, m.in. Rafaela, Carracciego czy van Dycka. Organizatorzy tej akcji wierzą, że mimo niewielkich szans na ich odzyskanie, warto je prezentować, by zaginione obiekty, chociaż "mentalnie" wróciły do życia i świadomości społecznej.
Noc Muzeów w Poznaniu - wybrane z programu
Galeria Malarstwa i Rzeźby
Al. Marcinkowskiego 9
godz. 17:00 - 1:00
- Plakat cyrkowy w zbiorach Galerii Plakatu i Designu MNP - wystawa
- Projekt - matryca - dzieło. Tajniki warsztatu graficznego - wystawa i prezentacja
- Gabinet Numizmatyczny - prezentacja

godz. 17:30 i 19:00
Muzealne koty bardzo lubią nocne psoty - warsztaty dla dzieci w wieku 8-13 lat (zapisy)

godz. 18 :00 i 20:00
Jak w XIX wieku malowano widoki natury - wykład

godz. 18:00-19:00
O Muzeum Książąt Czartoryskich w Gołuchowie - prezentacje

godz. 19:00 - 20:00
Ożywiamy trumniaki, czyli czemu służył portret trumienny - wykład

godz. 19:00-22:00
Spotkanie z kaligrafią - warsztat dla dzieci i dorosłych

godz. 19 :00 i 21:00
Oblicza (portrety) epoki stanisławowskiej - spotkanie

godz. 20 :00-22:00
Koło Naukowe Studentów Historii Sztuki - spotkania przy obiektach

godz. 20:30 i 21:30
Neuroestetyka - warsztaty (zapisy)

Muzeum Etnograficzne
ul. Grobla 25
godz. 17:00-23:00
- Fatałaszki ze skrzyni prababci - możliwość przebrania się w wielkopolskie stroje ludowe
- W krainie duszków i wiatraczków - wykonywanie papierowych pamiątek muzealnej nocy, warsztaty tworzenia wycinanek
- W poszukiwaniu Rzeczy - zabawa konkursowa

godz. 18:00 - 20:00
Parada dudziarzy wraz z występem zespołu Wielkopolanie w Parku muzealnym

godz. 20:00 - 20:30 i 20:45-21:15
Dobranocka z Kolbergiem - baśnie i bajki Oskara Kolberga opowiadane na żywo

Muzeum Historii Miasta Poznania
Stary Rynek 1
godz. 17:00 - 1:00
Nocne życie Poznania - wystawa i prezentacja multimedialna

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe
Stary Rynek 9
godz. 17:00
95. rocznica Powstania Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego - otwarcie wystawy

godz. 20:00 i 22:00
Spotkania z muzyką irlandzką

Muzeum Instrumentów Muzycznych
Stary Rynek 45
godz. 17:30
- Prezentacja aplikacji edukacyjnej: "Klawikord Haasa"
- Muzyczne dobranocki: Opowieści o Bachach

godz. 18:15
Zespoły i instrumenty w czasach Carla Philippa Emanuela Bacha - wykład

godz. 19:15
C.P.E. Bach, czyli elegancja w afekcie - wykład

godz. 20:00
Historia Fortepianu - opowieści różnej treści - spotkanie

godz. 21:00
C.P.E. Bach - mistrz wyrafinowanego smaku - koncert

godz. 21:30 i 23:00
Oskar Kolberg z Kresów Wschodnich i Wielkopolski - wykład

godz. 22:00 i 24:00
Z Tungsramem i Luxorem - wykład o sprzęcie audio z lat 30.

Muzeum Utracone
Plac Wolności
godz. 23:00-1:00
Muzeum Utracone - pokaz multimedialny

Centrum Kultury Zamek
ul. Święty Marcin 80/82
godz. 12:00, 21:00
Spektakl "I wanna be someone great" Harakiri Farmers - Sala Wielka (bezpłatne wejściówki)

godz. 16:00
Pokaz filmu "Nikt nie uśmiecha się serdeczniej niż przyjazny duch", Sala Kinowa (bezpłatne wejściówki)

godz. 17:30, 18 i 18:30
Zwiedzanie zamku z przewodnikiem - start: Fontanna Lwów na Dziedzińcu Różanym

godz. 18:00-21:00
Atelier Foto - OST Collective - przed wejściem głównym (bezpłatne wejściówki)

godz. 19:00
Zwiedzanie ulicy Święty Marcin z przewodnikiem - Telewizory, Alfy i autostrady. O modernizmie na Świętym Marcinie - start: kościół pw. św. Marcina

godz. 20:00
- "13 wojen i jedna" - spotkanie z Krzysztofem Millerem, Sala Kinowa
- Secesja na Świętym Marcinie - wykład Agaty Miatkowskiej-Gołdyn - ul. Św. Marcin 69

godz. 21:00
Zwiedzanie ulicy Święty Marcin z przewodnikiem - Święty Marcin - poznańska specjalność - start: kościół pw. św. Marcina

godz. 22:00
Zwiedzanie ulicy Święty Marcin z przewodnikiem - Święty Marcin 100 lat temu - start: kościół pw. św. Marcina

godz. 23:00
DJs night - Dziedziniec Zamkowy (bezpłatne wejściówki)

Brama Poznania ICHOT
ul. Gdańska 2
godz. 12:00 - 24:00
Ekspozycja stała

Muzeum Archeologiczne
ul. Wodna 27
godz. 17:00-1:00
Noc z wojami - Rezerwat Archeologiczny Genius loci (ul. Ks. I. Posadzego 3)

godz. 17:30-1:00
Noc ze skarbami

Galeria Miejska Arsenał
Stary Rynek 6
godz. 17:00
Warsztaty "Kolaż miejski" z cyklu: "Nowe wymiary Starego Miasta" - dla dzieci w wieku 8-12 lat (zapisy)

godz. 19:00
Oprowadzanie po wystawie Metamorfozy idei

godz. 20:00
Animacja w Arsenale - pokaz filmów Katedry Animacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Galeria Art Stations
ul. Półwiejska 42
godz. 19:00 i 22:00
"Surfing" - performans

Instytut Pamięci Narodowej
ul. Rolna 45a
godz. 17:00-1:00
- Możliwość dojazdu do siedziby - kursy sprzed Muzeum Narodowego w Poznaniu co godzinę do 23
- Wakacje i czas wolny w PRL-u - wystawa
- Bajki z PRL-u
- Pokaz filmów z serii Tajemnice Poznania produkcji Telewizji WTK
- Wizyta w archiwum IPN

godz. 22:00
Pokaz filmu Rejs

Pracownia-Muzeum J. I. Kraszewskiego
ul. Wroniecka 14
godz. 18:00
Otwarcie wystawy grafiki i rysunku Jacka Wolnego

godz. 19:00
Prelekcja prof. dr hab. Małgorzaty Hendrykowskiej "Kino w przedwojennym Poznaniu"

godz. 20:00
Prelekcja prof. UAM dr hab. Elżbiety Nowickiej "Romantyczni Cyganie"

godz. 21:00
Pokaz filmu "Cyganka Aza"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski