18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Wielkopolsce. Zobacz nasze propozycje!

Elżbieta Podolska
Noc Muzeów w Wielkopolsce. Zobacz nasze propozycje
Noc Muzeów w Wielkopolsce. Zobacz nasze propozycje archiwum
Przed nami kolejna edycja Nocy Muzeów. Jak zwykle nie zabraknie okazji, by obejrzeć najciekawsze eksponaty - takie, które na co dzień są niedostępne dla oczu zwiedzających. Zobacz, jakie propozycje przygotowaliśmy dla mieszkańców Wielkopolski.

W sobotę o godz. 17 rozpocznie się w całym kraju 11. już edycja Nocy Muzeów. Ideą tegorocznej imprezy jest Muzeum Utracone, czyli pokazanie utraconych dzieł, idei, kontekstów z różnego punktu widzenia. Dzieł utraconych, które bądź to uległy zapomnieniu, bądź fizycznemu zniszczeniu, a dzięki staraniom i często żmudnej pracy udało się przywrócić pamięć o nich - "utraconych".

Poznań, jako trzecie miasto w Polsce, po Warszawie i Krakowie zostało zaproszone do pokazania filmu "Muzeum Utracone". W stolicy jest on prezentowany na pałacu prezydenckim, natomiast u nas będzie emitowany na wielkich ekranach na placu Wolności. Premiera rozpocznie się o godzinie 22.30. Film trwa około 25 minut i będzie pokazywany do 1 w nocy.

Tylko w samym Poznaniu na uczestników czeka wiele niespodzianek. Po raz pierwszy w tę noc otworzy swoje podwoje dla zwiedzających Dworzec Główny PKP. Co ciekawe nie ma już w Poznaniu Muzeum Motoryzacji, które miało siedzibę pod Kaponierą, ale zbiory będzie można jednak zobaczyć.

- Tam, gdzie było muzeum, jest teraz wielka dziura - opowiada Stanisław Keck, wiceprezes Automobilklubu Wielkopolski. - Ale my chcemy pokazać, że kolekcja nadal istnieje i rośnie. Na parkingach przed Urzędem Wojewódzkim stanie ok. 50 zabytkowych pojazdów, m.in. z czasów PRL-u. Naprawdę będzie co oglądać -przekonuje Stanisław Keck.

Przedsmakiem może być zwiedzenie wystawy w Urzędzie Wojewódzkim (do piątku do godz. 16), która pokazuje rowery wyprodukowane przed wojną w Wielkopolsce.

Z roku na rok instytucji, które przyłączają się do Nocy Muzeów, jest coraz więcej. Zwiedzających zapraszają zarówno te w Centrum, jak i na Ostrowie Tumskim, gdzie po raz pierwszy będzie można nocą zwiedzić Rezerwat Archeologiczny Genis Loci. Większość wydarzeń jest otwarta dla wszystkich, tylko na niektóre trzeba się wcześniej zapisać i odebrać darmowe wejściówki.

Noc Muzeów odbędzie się także w całej Wielkopolsce. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wydarzenia, do których dojdzie w najbliższą sobotę w naszym regionie.

Poznań

Muzeum Archidiecezjalne, Akademia Lubrańskiego, ul. Lubrańskiego 1
Na zwiedzających czeka m.in. wystawa prezentująca wszystkie nabytki, dary, o które muzeum wzbogaciło się przez ostatnie 5 lat. Będzie można zobaczyć m.in.... gorset ciążowy, ale też po raz pierwszy stroje grobowe wydobyte z podziemi fary.

Instytut Pamięci Narodowej Poznań, ul. Rolna 45
Tegoroczna Noc odbędzie się pod hasłem "Dzieciństwo w PRL-u". Jak skakało się w gumę, jakie były gry i zabawy, czym się bawili nasi rodzice i dziadkowie? Będzie można pograć w planszówki z tamtych lat. Nie zabraknie także pokazu bajek okresu PRL-u. Jak zwykle pracownicy zaproszę na zwiedzanie archiwów oddziału.

Dworzec Poznań Główny, ul. Dworcowa 1
To już ostatnia szansa na odkrycie tajemnic budynku, który jeszcze w tym roku przestanie służyć pasażerom. W programie m.in. wizyta w dworcowych podziemiach, zwiedzanie nieczynnego komisariatu policji i siedziby Straży Ochrony Kolei oraz pomieszczeń biurowych.

Muzeum Archeologiczne, Pałac Górków, ul. Wodna 27
To będzie "Noc z Inkami". W programie m.in. wykłady o starożytnym Peru i o współczesnym Peru, ale też warsztaty dla dzieci. Ponadto zwiedzanie nowo otwartych wystaw, możliwość zapoznania się z kuchnią peruwiańską, różnorodnymi wyrobami, rękodziełem, instrumentami muzycznymi i muzyką rejonu Andów, na które Inkowie mieli ogromny wpływ.

Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, Stary Rynek
Centrum zaprasza na wycieczkę pt. "Muzealny Top 10". Czas i miejsce spotkania: godz. 20, spotkanie przed wejściem do Muzeum Archeologicznego (ul. Wodna 27). Jakie bezcenne dzieła można zobaczyć na ekspozycjach muzealnych? Obelisk Ramzesa II, jedyny w Polsce obraz Claude'a Moneta, miecz św. Piotra, pukiel włosów cesarza Napoleona czy fortepian, na którym grywał Chopin.

Muzeum Historii Miasta Poznania (Ratusz), Oddział Muzeum Narodowego, Stary Rynek 1
"Utracone" wnętrza ratusza - zmienione, przerobione, przebudowane. Przy pomocy dużych powiększeń, pokazany zostanie ich dawny wygląd i pełnione funkcje. Każde z powiększeń wisiało będzie w określonym pomieszczeniu, tak by zwiedzający mógł porównać dawny wygląd z obecnym. Muzeum przygotowało też prezentację "Utracona" przestrzeń miasta. Pokazane zostaną fragmenty miasta dawniej i dziś.

Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Zajezdnia tramwajowa przy ul. Głogowskiej 131/133. Specjalna linia tramwajowa M
Na trasę wyjadą dwa zabytkowe wagony: 102N-1 (1969 r.) oraz 102Na-71 (1973 r.). Dzięki tym kursom cały Poznań stanie się nocnym muzeum.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych, Stary Rynek 3
O godzinie 18 Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolman" i Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 zapraszają na: inscenizację historyczną przed gmachem Muzeum. Powstanie tam punkt sztabowo-rekrutacyjny Wojsk Wielkopolskich z 1919 roku. O godzinie 20 rozpocznie się uroczysta odprawa konnej warty honorowej przed gmachem Muzeum, Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów.

Centrum Kultury Zamek, ul. Św. Marcin 80/82
W Scenie Nowej atrakcją dla najmłodszych będą dwa spektakle Teatru Wariate pt. "O Królewsko-Cesarskim Trakcie w jednym akcie" grane o godz. 18.00 i 20.00 (bezpłatne wejściówki). A dokładnie o północy rozpocznie się zwiedzanie nowej części Zamku z przewodnikiem (bezpłatne wejściówki).

Leszno

Muzeum Okręgowe przy placu Jana Metziga
Od godziny 18.00 każdy będzie mógł rozpocząć bezpłatne zwiedzanie. O 19.30 zostanie tam zainaugurowana część skierowana do najmłodszych. Później zaplanowano szereg wykładów, między innymi na temat dawnych sposobów wyrobu papieru oraz o współczesnym wzornictwie nawiązującym do polskiej tradycji ludowej.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji
Zaprasza do zwiedzania wieży ciśnień przy ul. ks. J. Poniatowskiego w godz. 18-22.

Gniezno

Muzeum Początków Państwa Polskiego
Otwarta zostanie wystawa "Pierwszy raz" - prezentująca eksponaty do tej pory nie pokazywane publicznie, sięgające od czasów paleolitu, po życie mieszkańców miasta sprzed kilkudziesięciu lat. Wernisaż zaplanowano na godzinę 18.00. Na wystawie, jak mówią jej kuratorzy, będzie można nie tylko zobaczyć same przedmioty, ale też dowiedzieć się, jak znalazły się w muzealnych zbiorach. A te opowieści są nieraz równie niezwykłe, jak same eksponaty. Zdarzają się nawet... historie kryminalne.

Zabytkowa parowozownia w Gnieźnie
Nocne zwiedzanie będzie też elementem odbywających się w mieście Dni Pary. O 20.00 spod zabytkowej parowozowni odjedzie autobus, który zabierze chętnych na bezpłatną wycieczkę po najciekawszych obiektach kolejowych na terenie Gniezna.

Piła

O godz. 19.30 na terenie Bulwarów Chatellerault inscenizacja historyczna pt. "Kierunek Berlin".
Akcja widowiska dzieje się pod koniec II wojny światowej. Żołnierze polscy i radzieccy odnajdują w lesie opuszczony skład paliwa. Podczas uzupełniania zapasów na skład natrafia też zabłąkany oddział niemiecki i wywiązuje się walka. W inscenizacji weźmie udział 60 rekonstruktorów z całej Polski. Zobaczymy oryginalne pojazdy wojskowe z czasu wojny oraz broń pancerną, w tym niszczyciela czołgów Jagdpanzer Hetzer.

Muzeum Okręgowe, godzina 18.00
Od godziny 18 rozpocznie się zwiedzanie wystaw i bicie okolicznościowych monet. Będą też wykłady. O Władysławie Roguskim, zapomnianym malarzu polskiego Art Deco opowiadać będzie Gabriela Marzec. O godz. 21.30 Jarosław Rola opowie o osadnictwie w rejonie Piły od epoki kamienia do XV w. Po wystawie "Obrazy z dziejów Piły" będzie oprowadzać Marek Fijałkowski.

Kościan

II Kościańska Noc Muzeów rozpocznie się o godz. 20 w Ratuszu
Organizatorzy przygotowali dla zwiedzających dwie wystawy oraz wykład o działalności na lodowcu Kitzsteinhorn w austriackich Alpach.

Kalisz

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej zaprasza zwiedzających na godzinę 17
W programie liczne atrakcje, m.in.: zwiedzanie wystaw muzealnych, pokaz filmów i wykład na temat "Celtowie Lud Europy" oraz "Znaleziska celtyckie w dorzeczu Prosny", o godz. 22 odbędzie się koncert zespołu "Semibrevis" pt. "Muzyka Polska XV wieku".

Konin

Muzeum Okręgowe w Koninie
Drzwi przed zwiedzającymi placówka otworzy nocą już po raz siódmy. Od godziny 19.00 do 23.00 zwiedzać będzie można dosłownie wszystko - w tym również nowe wystawy: Pierwsza to "Pierścienie - modna ozdoba lub znak dumy, pamięci,
serdecznych uczuć...", a druga to wystawa przygotowana została z okazji obchodów 150 rocznicy powstania styczniowego "Hej strzelcy wraz, nad nami Orzeł Biały".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski