Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Noclegi na Euro 2012, których nie ma

Redakcja
W Poznaniu, mimo że urzędnicy sprzeciwiają się inwestycji, trwa utwardzanie terenu
W Poznaniu, mimo że urzędnicy sprzeciwiają się inwestycji, trwa utwardzanie terenu Archiwun
Firma z Gdańska od tygodni sprzedaje w Internecie miejsca noclegowe na Euro 2012. Żąda płatności z góry. Nawet 1,5 tysiąca złotych za "dzień meczowy", czyli nocleg w dniu meczu dla czterech osób. Jednak na razie nie zbudowała żadnego z hoteli w Poznaniu ani w pozostałych polskich miastach goszczących turniej.

W Poznaniu Hotelioni Football Camp miałby powstać w sąsiedztwie terenów przemysłowych na Górczynie. Firma kusi, że goście będą dowożeni na stadion, a na co dzień mogą skorzystać z imprez ze światowej sławy didżejami, oglądać mecze w technologii “jakiej świat nie widział" i mieszkać w strefie kibica, która nigdy nie zasypia.

Ale hotelu na Górczynie wciąż nie ma. Czyli tak naprawdę kontenerów mieszkalnych oraz pola namiotowego. Na razie widać tylko pustą działkę. Właśnie jest utwardzana. Ponoć niebawem mają stanąć pokoje i namioty dla ponad dwóch tysięcy osób.

- Specyfika hoteli modułowych polega na tym, że właściwie w ciągu tygodnia można je złożyć w danym miejscu - deklaruje Agnieszka Wróblewska, dyr. administracyjna w firmie sprzedającej noclegi. - W przyszłym tygodniu zamierzamy rozpocząć ich montaż w Poznaniu i Wrocławiu - dodaje.

Zapewnia, że firma “jest w toku załatwiania niezbędnych formalności". Sprawdziliśmy. W Poznaniu odmówiono jej zgody i odwołała się do wojewody. Z kolei we Wrocławiu do wczoraj nie rozpoczęto żadnych formalności. A w Gdańsku nie zakończyła niezbędnych formalności. Obiekt nie powstał też w Warszawie.

Kto zaprasza do "hoteli", których nie ma i na które nie ma pozwolenia urzędników? Hotelioni Football Camp to przedsięwzięcie Filipa Aryanowicza, młodego przedsiębiorcy z Gdańska. Prowadzi w tym mieście niewielkie hostele. Na Euro 2012 jego oferta ma być znacznie bogatsza...

- Technologia 3D jakiej nie widział świat - wszystkie wyświetlane na festiwalu wizualizacje, koncerty, spoty, mecze i atrakcje multimedialne w niespotykanej dotąd jakości full HD oparte na nowatorskiej transmisji 3D. Pokazy, degustacje, performance, kabarety i inne atrakcje - tak miałoby wyglądać codzienne życie kibica korzystającego z campów Hotelioni według ogłoszeń firmy w internecie.

Zgodnie z planem obiekt w Poznaniu ma stanąć przy ulicy Węglowej. To obrzeża miasta, w pobliżu wyjazdu na Wrocław, ale dobrze skomunikowane z centrum i stadionem. A to dzięki pobliskiej pętli na Górczynie. Jak wygląda najbliższe otoczenie?

W sąsiedztwie są firmy, między innymi sklep z materiałami budowlanymi, skład opału, złomowisko, na które przyjeżdżają tiry. Nic także nie wskazuje, by niebawem mieli tu zjechać kibice z różnych zakątków Europy. Nie ma żadnego szyldu informującego, że przy Węglowej powstaje wioska kibiców, czyli dwa kontenery mieszkalne i pole namiotowe.

Jednak na działce, na której mają zamieszkać kibice, prowadzone są drobne prace. Ciągniki wyrównują teren pod przyszły hotel. Grunt należy do okolicznej firmy i to właśnie jej pracownicy krzątają się na placu. Niebawem mają też zostać wykonane przyłącza wodne i energetyczne.

- Wiem o co chodzi z tym Hotelioni. Na ich zlecenie, ale za nasze pieniądze, wyrównujemy teren. Powiedzieli nam, że 21 maja przywiozą ze sobą kontenery do Poznania i szybko je postawią. Jeśli chcecie zobaczyć, jak to ma wyglądać, sprawdźcie w Gdańsku. Pan Aryanowicz powiedział nam, że tam już postawiono kontenery - mówi nam jeden z mężczyzn pracujący przy ulicy Węglowej w Poznaniu.

Po chwili dodał, że sam jest ciekawy, czy hotel rzeczywiście będzie wyglądał tak, jak na wizualizacjach dostępnych w internecie.

- Już kilka miesięcy temu dzwonili do nas ludzie pytając o Hotelioni i noclegi dla kibiców z Irlandii. Oni już wtedy ogłaszali się w internecie i wskazywali naszą lokalizację, a ja wtedy jeszcze o niczym nie wiedziałem. To wszystko jest bardzo zastanawiające - przyznaje nasz rozmówca.

W Poznaniu ludzie z Hotelioni wciąż nie załatwili formalności, by prowadzić swoją inwestycję.

- Zgłosili do nas chęć budowy, ale sprzeciwiliśmy się ich planom i nie wydaliśmy zgody na stawianie kontenerów. Wiemy, że odwołali się do wojewody wielkopolskiego - mówi Katarzyna Raiter z biura prasowego Urzędu Miasta Poznania.

Jak informuje nas Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego, odwołanie od decyzji na postawienie kontenerów przy Węglowej wpłynęło do WUW 17 kwietnia. Decyzja zostanie wydana w przyszłym tygodniu. Oznacza to, że Hotelioni nie ma zgody na stawianie kontenerów w Poznaniu, ale w internecie sprzedaje miejsca noclegowe.

Ciekawy jest także przypadek Gdańska. Tam kontenery rzekomo już stoją, ale tak naprawdę plac budowy również jest pusty. We Wrocławiu także nie ma zbudowanego obiektu.

Co na to Aryanowicz?

- Czy jakakolwiek oficjalna strefa została już zbudowana? Czy FanCamp Carslberga jest już zbudowany? Przecież są określone terminy i my z tych terminów jak najbardziej się wywiążemy. Każdy nasz klient otrzyma nocleg zgodnie z naszym zobowiązaniem. Postawić coś 1 maja i pilnować tego przez miesiąc, to nie ma ekonomicznego sensu - tłumaczył nam Filip Aryanowicz.

Wypowiedział się także na temat internetowych wizualizacji. W rozmowie z nami przyznał, że obrazki z internetowych ofert są nieco "koloryzowane" . Sugerował, że to normalna praktyka w tym biznesie.

- A pan myśli, że namioty Carlsberga będą tak wyglądały, jak to przedstawiają na wizualizacjach? - mówił nawiązując do specjalnego campingu przygotowywanego na Euro przez jednego ze sponsorów turnieju.

Aryanowicz zapewnia, że kontenerowe hotele powstaną. Twierdzi, że kliencie wiedzą, że obiekty jeszcze nie stoją. I poucza, że zamiast szukać sensacji w jego działalności, dziennikarze powinni zająć się przeszkodami, jakie mają przedsiębiorcy tacy jak on, chcący coś zorganizować w związku z Euro 2012.WRZUCIC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski