Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nominacje do Oscara: "Hugo" czy "Artysta"? [FILMY]

Jacek Sobczyński
"W ciemności" Agnieszki Holland - polski kandydat do Oscara
"W ciemności" Agnieszki Holland - polski kandydat do Oscara KINO ŚWIAT
Znamy już pełną listę filmów, nominowanych do tegorocznych Oscarów. Najwięcej nominacji otrzymał film "Hugo i jego wynalazek" Martina Scorsese, ale to niemy "Artysta" Michaela Haznaviciusa uchodzi za faworyta w wyścigu po statuetki. Polaków najbardziej cieszy nominacja dla "W ciemności" Agnieszki Holland.

Czytaj także:
Film Agnieszki Holland "W ciemności" nominowany do Oscara
"W ciemności" Agnieszki Holland - jakie szanse na Oscara?

Polski film jest jednym z dwóch tytułów, które regularnie przewijały się w typowaniach krytyków a propos kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny". Niestety, na dzień dzisiejszy jego główny konkurent wydaje się być nie do pokonania. Irańskie "Rozstanie" Asghara Farhadiego w cuglach wygrało zarówno ubiegłoroczny festiwal w Berlinie, jak i tegorocznego Złotego Globa za najlepszy film nieanglojęzyczny. Jakby tego było mało, "Rozstanie" zostało także nominowane do Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny. Ale dopóki nic nie zostało rozstrzygnięte, dopóty należy trzymać kciuki za to, aby "W ciemności" było pierwszym polskim zwycięzcą w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny".

Przypominamy, że film Agnieszki Holland to dziewiąta "polska" nominacja w historii. Przedtem szanse na Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny miały: "Nóż w wodzie" (1963), "Faraon" (1966), "Potop" (1974), "Ziemia obiecana" (1975), "Noce i dnie" (1976), "Panny z Wilka" (1978), "Człowiek z żelaza" (1981) i "Katyń" (2007). Żaden z tych filmów nie dostał jednak złotej statuetki.

W tym roku Oscary zostaną wręczone po raz 84. Ceremonia zapowiada się fascynująco, bowiem wśród faworytów do najważniejszych statuetek nie ma przedstawicieli kina wysokobudżetowego, tak ukochanego przez przyznających nagrody członków Amerykańskiej Akademii Filmowej jeszcze kilka lat temu. Za głównego faworyta w wyścigu po Oscara za najlepszy film uważa się francuskiego "Artystę" Michaela Hazanaviciusa. Co ciekawe, to film czarno - biały i... niemy. "Artysta" opowiada o dramacie aktora kina niemego, który wraz z nadejściem epoki dźwięku w filmach traci swoją popularność. Gdyby obraz Hazanaviciusa otrzymał 26 lutego Oscara za najlepszy film roku, byłby drugim z rzędu europejskim tytułem (po "Jak zostać królem"), uhonorowanym tą nagrodą!

Głównego konkurenta "Artysty" należy upatrywać w kameralnym dramacie obyczajowym "Spadkobiercy" Alexandra Payne'a. To historia prawnika, który musi utrzymać rodzinę w ryzach po informacji, że jego pogrążona w śpiączce żona skrywała przed nim romans. O ile na zwycięstwo w kategorii "Najlepszy film" większe szanse ma chyba "Artysta", o tyle odtwarzający w "Spadkobiercach" główną rolę męską George Clooney to murowany faworyt do "aktorskiego" Oscara za rolę pierwszoplanową. Film ma też wielkie szanse na zwycięstwo za najlepszy scenariusz oryginalny.

Jest jeszcze wyróżniony aż 11 nominacjami (nikt w tym roku nie zdobył ich więcej) "Hugo i jego wynalazek" Martina Scorsese. Kinomani doskonale wiedzą, że nawet z epicką historią dla dzieci i młodzieży stary mistrz kina może pokrzyżować szyki całej reszcie. Zwycięstw "Hugo i jego wynalazku" należy jednak upatrywać przede wszystkim w kategoriach technicznych. Pozostałymi obrazami, nominowanymi do nagrody za najlepszy film roku są "Czas wojny", "Drzewo życia", "Moneyball", "O północy w Paryżu", "Służące" oraz "Strasznie głośno i niesamowicie blisko".

Kontrkandydatami Clooneya w walce o Oscara za pierwszoplanową rolę męską są Demian Bichir ("A Better Life"), Jean Dujardin ("Artysta"), Gary Oldman ("Szpieg") i Brad Pitt ("Moneyball"). Największą niespodzianką jest udział w tym gronie Bichira, który pozbawił nominacji faworyzowanego Michaela Fassbendera ("Wstyd"). Tym niemniej na dzień dzisiejszy pozycja George'a Clooneya jest bardzo mocna. Warto dodać, że aktor ma już w dorobku Oscara za najlepszą rolę drugoplanową ("Syriana").

Wśród pań największe szanse na statuetkę za rolę pierwszoplanową przyznaje się Meryl Streep, która w "Żelaznej Damie" brawurowo wcieliła się w rolę Margaret Thatcher. Jej naczelną rywalką jest odtwarzająca postać Marilyn Monroe w "Moim tygodniu z Marilyn" Michelle Williams. Wiele osób odbiera nominację dla Williams jako rekompensatę dla samej Monroe, która Oscara nigdy nie dostała... Pozostałymi nominowanymi w tej kategorii są Glenn Close ("Albert Nobbs"), Viola Davis ("Służące") i Rooney Mara ("Dziewczyna z tatuażem"). Gdyby Meryl Streep sięgnęła 26 lutego po złotą statuetkę, byłby to jej trzeci Oscar w karierze. Więcej (4) miała tylko Katherine Hepburn. Streep dzierży za to tytuł najczęściej nominowanej aktorki w historii Oscarów - wyróżnienie za "Żelazną Damę" jest 16. w jej karierze!
Wśród nominowanych za najlepsze role drugoplanowe również nie brakuje pewniaków. Mowę dziękczynną może chyba szykować 82-letni Christopher Plummer, który za wspaniałą rolę w "Debiutantach" ma wielkie szanse na Oscara. O statuetkę powalczy z Kennethem Branaghem ("Mój tydzień z Marilyn"), Jonahem Hillem ("Moneyball"), Nickiem Nolte ("Warrior") i swoim rówieśnikiem, Maxem von Sydowem ("Strasznie głośno i niesamowicie blisko"). Znanych nazwisk trudno za to szukać wśród nominowanych pań. Największe szanse na Oscara za rolę drugoplanową krytycy przyznają Octavii Spencer ("Służące"), której najsilniejszą rywalką wydaje się inna aktorka z tego filmu, Jessica Chastain. Skład uzupełniają Berenice Bejo ("Artysta"), Melissa McCarthy ("Druhny") i Janet McTeer ("Albert Nobbs").

Jak zwykle największą niewiadomą wydaje się Oscar dla najlepszego reżysera. Tu nawet murowani faworyci mogą przegrać z czarnymi końmi, tak, jak stało się to choćby rok temu, gdy David Fincher ("Social Network") musiał uznać wyższość Toma Hoopera ("Jak zostać królem"). W tym roku szanse na statuetkę mają Woody Allen ("O północy w Paryżu"), Michael Hazanavicius ("Artysta"), Terence Malick ("Drzewo życia"), Alexander Payne ("Spadkobiercy") i Martin Scorsese ("Hugo i jego wynalazek").

Nominacji nie otrzymały niestety polskie animowane filmy krótkometrażowe "Paths of Hate" i "Zaczarowany fortepian". Oba tytuły znalazły się na liście półfinałowej, ale wiadomo już, że Oscara nie dostaną. Ale - co można uznać za niewielką niespodziankę - nominację otrzymał za to Janusz Kamiński, autor zdjęć do "Czasu wojny" Stevena Spielberga. To piąta nominacja dla Kamińskiego, który ma już dwa Oscary. Oba za zdjęcia do filmów Spielberga - "Listy Schindlera" i "Szeregowca Ryana".

Polscy widzowie są w tym roku w dobrej sytuacji, mają bowiem szanse obejrzeć większość z nominowanych filmów jeszcze przed ogłoszeniem zwycięzców. "Hugo i jego wynalazek" wchodzi do naszych kin 10 lutego. Tydzień później swoją premierę będą mieli "Spadkobiercy" a 24 lutego "Artysta".

Tegoroczne nominacje ogłosili prezes Amerykańskiej Akademii Filmowej Tom Sherak oraz aktorka Jennifer Lawrence. Gala wręczenia nagród odbędzie się 26 lutego w hollywoodzkim Kodak Theatre.
Najlepszy film

Artysta
Czas wojny
Drzewo życia
Hugo i jego wynalazek
Moneyball
O północy w Paryżu
Służące
Spadkobiercy
Strasznie głośno, niesamowicie blisko

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

Demián Bichir - A Better Life
George Clooney - Spadkobiercy
Jean Dujardin - Artysta
Gary Oldman - Szpieg
Brad Pitt - Moneyball

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

Glenn Close - Albert Nobbs
Viola Davis - Służące
Rooney Mara - Dziewczyna z tatuażem
Meryl Streep - Żelazna dama
Michelle Williams -Mój tydzień z Marilyn

Najlepszy aktor drugoplanowy

Kenneth Branagh - Mój tydzień z Marilyn
Jonah Hill - Moneyball
Nick Nolte - Warrior
Christopher Plummer - Debiutanci
Max von Sydow - Strasznie głośno i niesamowicie blisko

Najlepsza aktorka drugoplanowa

Bérénice Bejo - Artysta
Jessica Chastain - Służące
Melissa McCarthy - Druhny
Janet McTeer - Albert Nobbs
Octavia Spencer - Służące
Najlepsza reżyseria

Woody Allen - O północy w Paryżu
Michel Hazanavicius - Artysta
Terrence Malick - Drzewo życia
Alexander Payne - Spadkobiercy
Martin Scorsese - Hugo i jego wynalazek

Najlepszy scenariusz oryginalny

Artysta - Michel Hazanavicius
Chciwość - J.C. Chandor
Druhny - Kristen Wiig, Annie Mumolo
O północy w Paryżu - Woody Allen
Rozstanie - Asghar Farhadi

Najlepszy scenariusz adaptowany

Hugo i jego wynalazek - John Logan
Idy marcowe - George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon
Moneyball - Steven Zaillian, Aaron Sorkin, Stan Chervin
Spadkobiercy - Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash
Szpieg - Bridget O'Connor, Peter Straughan

Najlepszy film animowany

Chico i Rita
Kung Fu Panda 2
Kot w butach
Rango
Une vie de chat

Najlepszy film nieanglojęzyczny

Hearat Shulayim - Joseph Cedar (Izrael)
Monsieur Lazhar - Philippe Falardeau (Kanada)
Rozstanie - Asghar Farhadi (Iran)
Rundskop - Michael R. Roskam (Belgia)
W ciemności - Agnieszka Holland (Polska)
Najlepsze zdjęcia

Artysta - Guillaume Schiffman
Czas wojny - Janusz Kamiński
Drzewo życia - Emmanuel Lubezki
Dziewczyna z tatuażem - Jeff Cronenweth
Hugo i jego wynalazek - Robert Richardson

Najlepszy montaż

Artysta - Anne-Sophie Bion, Michel Hazanavicius
Dziewczyna z tatuażem - Angus Wall, Kirk Baxter
Hugo i jego wynalazek - Thelma Schoonmaker
Moneyball - Christopher Tellefsen
Spadkobiercy - Kevin Tent

Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz

Artysta - Laurence Bennett, Gregory S. Hooper
Czas wojny - Rick Carter, Lee Sandales
Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II - Stuart Craig, Stephenie McMillan
Hugo i jego wynalazek - Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo
O północy w Paryżu - Anne Seibel, Hélene Dubreuil

Najlepsze kostiumy

Anonimus - Lisy Christl
Artysta - Mark Bridges
Hugo i jego wynalazek - Sandy Powell
Jane Eyre - Michael O'Connor
W.E. - Arianne Phillips

Najlepsza charakteryzacja

Albert Nobbs
Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II
Żelazna dama
Najlepsza ścieżka dźwiękowa

Artysta - Ludovic Bource
Czas wojny - John Williams
Hugo i jego wynalazek - Howard Shore
Przygody Tintina - John Williams
Szpieg - Alberto Iglesias

Najlepsza piosenka

Muppety - Bret McKenzie("Man or Muppet")
Rio - Sergio Mendes, Carlinhos Brown, Siedah Garrett("Real in Rio")

Najlepszy dźwięk

Czas wojny
Dziewczyna z tatuażem
Hugo i jego wynalazek
Moneyball
Transformers 3

Najlepszy montaż dźwięku

Czas wojny
Drive
Dziewczyna z tatuażem
Hugo i jego wynalazek
Transformers 3

Najlepsze efekty specjalne

Geneza planety małp
Giganci ze stali
Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II
Hugo i jego wynalazek
Transformers 3
Najlepszy dokument pełnometrażowy

Hell and Back Again
If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front
Paradise Lost 3: Purgatory
Pina
Undefeated

Najlepszy dokument krótkometrażowy

God Is the Bigger Elvis
Incident in New Baghdad
Saving Face
The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement
The Tsunami and the Cherry Blossom

Najlepszy krótkometrażowy film animowany

A Morning Stroll - Grant Orchard, Sue Goffe
Dimanche - Patrick Doyon
La Luna - Enrico Casarosa
The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore - William Joyce, Brandon Oldenburg
Wild Life - Amanda Forbis, Wendy Tilby

Najlepszy krótkometrażowy film aktorski

Pentecost - Peter McDonald
Raju - Max Zähle, Stefan Gieren
The Shore - Terry George
Time Freak - Andrew Bowler, Gigi Causey
Tuba Atlantic - Hallvar Witzo

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski