Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Notariusz sprzedaż mieszkania

Milena Kochanowska
Notariusz sprzedaż mieszkania. Umowa sprzedaży domu musi mieć formę aktu notarialnego
Notariusz sprzedaż mieszkania. Umowa sprzedaży domu musi mieć formę aktu notarialnego 123 RF
Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym sprzedającym lub kupującym? Podpowiada Michał Wieczorek z Izby Notarialnej w Poznaniu. To warto wiedzieć!

Notariusz sprzedaż mieszkania
Czy umowa sprzedaży mieszkania musi być w formie aktu notarialnego i co powinna zawierać?
Tak, umowa powinna mieć formę aktu notarialnego. Powinno się w niej znaleźć: określenie stron; przedmiot umowy, czyli np. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub też lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, ze wskazaniem numeru księgi wieczystej, podstawy jego nabycia oraz stanu prawnego; oświadczenie stron o zawarciu umowy sprzedaży; cena przedmiotu umowy i sposób jej rozliczenia; termin przekazania mieszkania.

Notariusz sprzedaż mieszkania
Ile zapłacimy za zawarcie umowy nabycia lokalu?
Koszty ponoszone u notariusza zależą od wartości przedmiotu umowy i od tego, czy umowa dotyczy lokalu kupowanego na rynku pierwotnym – od dewelopera, czy też na rynku wtórnym – od osoby fizycznej. Gdy mieszkanie kupujemy na rynku wtórnym, notariusz musi pobrać w imieniu Skarbu Państwa podatek od czynności cywilnoprawnych od wartości przedmiotu umowy – 2 proc. Jeżeli mieszkanie ma księgę wieczystą, rejent pobiera należne opłaty sądowe za wpis w księdze. Prócz tego, nalicza taksę notarialną za dokonanie czynności, która uzależniona jest od wartości przedmiotu umowy oraz taksę za wypisy aktu notarialnego i za złożenie wniosku wieczystoksięgowego.

Notariusz sprzedaż mieszkania
Jak można się zabezpieczyć przed nieuczciwym sprzedającym?
Jeśli dla mieszkania jest prowadzona księga wieczysta, kupujący na podstawie umowy przedwstępnej, ale tylko tej zawartej w formie aktu notarialnego, może złożyć wniosek o wpisanie w księdze wieczystej tego mieszkania roszczenia o przeniesienie własności na swoją rzecz. Wówczas fakt zawarcia umowy przedwstępnej jest widoczny dla każdego i chroni dodatkowo kupującego.

Notariusz sprzedaż mieszkania
A jak zabezpieczyć płatność, jeśli kwota za mieszkanie nie będzie w całości płacona przy umowie?
Jeżeli przedmiotem umowy jest mieszkanie z księgą wieczystą, najprostszym sposobem jest ustanowienie na rzecz sprzedających hipoteki, która zabezpiecza zapłatę pozostałej kwoty. Gdy przedmiotem umowy jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, bez księgi wieczystej, możliwym sposobem zabezpieczenia jest np. oświadczenie o poddaniu się egzekucji wprost z aktu notarialnego w trybie art. 777 par. 1 pkt. 4 Kodeksu postępowania cywilnego co do zapłaty reszty kwoty. Stanowi to znaczące ułatwienie dla egzekwowania wierzytelności, bo unika się procesu sądowego, jednak skuteczność takiego zabezpieczenia uzależniona jest od wypłacalności dłużników. Można również zastosować poręczenie osób trzecich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski