Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa lista leków refundowanych: Znowu pominięto cukrzyków

Krystian Lurka
Nowa lista leków refundowanych: Znowu brak leków dla cukrzyków
Nowa lista leków refundowanych: Znowu brak leków dla cukrzyków archiwum Polskapresse
Nowa lista leków refundowanych zawiera 63 nowe produkty. Ale... po raz kolejny nie ma nowych leków, które pomogłyby chorym na cukrzycę.

O to od dawna upominają się pacjenci. A jak mówi profesor Danuta Pupek-Musialik, kierownik katedry i kliniki chorób wewnętrznych, zaburzeń metabolicznych i nadciśnienie tętniczego Akademii Medycznej w Poznaniu, jest ich coraz więcej. - Rozpoznanych chorych w Polsce jest ponad dwa miliony. Ich liczba ciągle rośnie.

Jeśli ta tendencja się utrzyma za 10 lat w Polsce będzie ich dwukrotnie więcej - mówi i przyznaje, że jeśli nadal leków refundowanych nie będzie, sytuacja chorych można stać się dramatyczna. Dlaczego? Bo cukrzycy to zazwyczaj starsi ludzie, których nie stać na kupowanie drogich preparatów z własnej kieszeni, a przez brak odpowiedniego leczenia coraz częściej dochodzi do powikłań.

W obronie pacjentów staje także Andrzej Bauman, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Prośby o uwzględnienie dodatkowych leków wysyła do resortu zdrowia już od kilku lat. - Bez efektu - dodaje. Mowa o sugestiach specjalistów, żeby resort zdrowia refundował "inkretyny". - To nowoczesne lekarstwa, które zwiększają wydzielanie insuliny. Są bardzo skuteczne, nie powodują, że chorzy tyją, a nawet po zażyciu chudną - dodaje prof. Danuta Pupek-Musialik.

Andrzej Bauman uważa, że cukrzycy mogą czuć się pomijani. - Sugestie innych są brane pod uwagę. W przypadku cukrzyków tak nie jest - mówi. Nie zaprzecza temu przedstawiciel resortu.- Minister zdrowia podejmuje działania mające na celu sukcesywne rozszerzanie wykazów leków refundowanych - mówi wymijająco Krzysztof Bąk, rzecznik resortu.

Nowy wykaz leków ma jednak też jasne strony

Pozytywna wiadomość dla pacjentów z chorobą płuc:
Nowa substancja na liście to bromek glikopironium, preparat stosowany w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc u osób od 18 roku życia. Objęcie tego leku refundacją zwiększy zakres dostępnych leków dla pacjentów z tą postępującą chorobą. Preparat ten łagodzi też objawy choroby zapobiegając zwężeniu dróg oddechowych.

Plus także dla chorych na stwardnienie rozsiane:
Chorzy, którym pomagało leczenie immunomodulujące, będą mogli teraz korzystać z nich bez ograniczeń czasowych. To ważne, bo dotychczas pacjenci ze stwardnieniem rozsianym mieli prawo do refundacji tej terapii tylko przez pięć lat. Według szacunków w Polsce leki immuno-modulujące przyznawane są tylko około 10 procent chorych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski