Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa mieszkanka tureckich lasów potrzebuje imienia. Młodą samicę bielika niedługo będzie można wypatrywać na niebie

Marta Danielewicz
Młoda samica bielika ma zaledwie kilka tygodni, a zamieszkuje na czubku prawie 30. metrowej sosny. Para bielików, rodzice małej bohaterki, założyli gniazdo na najwyższej i najgrubszej w lesie, 109-letniej sośnie.
Młoda samica bielika ma zaledwie kilka tygodni, a zamieszkuje na czubku prawie 30. metrowej sosny. Para bielików, rodzice małej bohaterki, założyli gniazdo na najwyższej i najgrubszej w lesie, 109-letniej sośnie. Jerzy Sosiński, Nadleśnictwo Turek
W Nadleśnictwie Turek zaledwie kilka tygodni temu przyszła na świat samica bielika. Maleństwo zostało już zaobrączkowane, a niedługo będzie można podziwiać je w całej okazałości na niebie. Leśniczy poszukują imienia dla piękności ze srebrnym irokezem. Proszą o pomoc internautów.

Młoda samica bielika ma zaledwie kilka tygodni, a zamieszkuje na czubku prawie 30. metrowej sosny. Para bielików, rodzice małej bohaterki, założyli gniazdo na najwyższej i najgrubszej w lesie, 109-letniej sośnie.

Z trudem, ale nowo narodzone maleństwo udało się dojrzeć leśniczym z Nadleśnictwa Turek.

Zobacz: W wielkopolskich lasach pojawił się dawno niewidziany gość! W Puszczy Noteckiej sfotografowano rysia Paco

- Pojechaliśmy do lasu po południu. Gdy byliśmy już na miejscu, tzn. w okolicy gniazda bielików, rodzice naszej dzisiejszej bohaterki latali nad swoim gniazdem, nieco zaniepokojeni naszą obecnością. Na miejsce zanieśliśmy cały ekwipunek potrzebny do wspinaczki oraz do zaobrączkowania i zaewidencjonowania młodego bielika - opowiada Jerzy Sosiński z Nadleśnictwa Turek.

Sprawdź też:

Pierśnica tego drzewa, czyli średnica na wysokości 1,30 metra od ziemi, to 63 cm. Nie tak łatwo było więc wejść na drzewo, bez drabiny, zabrać młodego bielika do torby, przetransportować go na ziemię.

- Dokonać pomiarów jego ciała, spróbować określić płeć – co się udało, zaobrączkować, odstawić do gniazda i zjechać po linie na ziemię. Ale daliśmy radę - dodaje Dariusz Anderwald prezes Komitetu Ochrony Orłów.

Dlaczego obrączkowanie było tak ważne?

- Indywidualne znakowanie bielików umożliwia identyfikację ptaków bez potrzeby ich odławiania - opowiada Jerzy Sosiński.

Leśniczym pozostało poszukać imienia, które odpowiadałoby urodzie młodej samicy. Proszą o pomoc internautów. - Piszcie proszę w komentarzach, być może skorzystamy z Waszych pomysłów - apelują.

Bieliki to ptaki objęte ochroną ścisłą. Ochroną objęte są również miejsca ich gniazdowania.

- Nie pytajcie więc nas, gdzie ją można zobaczyć. Możemy powiedzieć tylko tyle – w lesie. Zapraszamy, więc do lasu. Indywidualny numer naszego bielika to PA42. Szukajcie jej niebawem na niebie - dodaje Sosiński.

Sprawdź też:

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu gniazdują 53 pary bielików, w 88 strefach. To ponad 3 tysiące hektarów lasów pod ścisłym ochronnym nadzorem, gwarantującym bielikom bezpieczeństwo.

ZOBACZ TEŻ:

Co robią zwierzęta po zmroku, albo gdy nie ma ludzi dookoła? Gdzie w upalne dni szukają ochłody? Czy ma je kto podrapać za uchem? Jak radzą sobie z drapieżnikami? Zobaczcie zdjęcia i filmy fantastycznych zwierząt żyjących w wielkopolskich lasach. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Wielkopolska: Fantastyczne zwierzęta w naszych lasach. Zobac...

Wilk to zwierzę owiane złą sławą, głównie przez znaną wszystkim baśń "Czerwony kapturek" spisaną przez Charles’a Perraulta, a następnie rozpowszechnioną przez braci Grimm. To gatunek, który coraz częściej można spotkać w Wielkopolskich lasach. Występuje w Puszczy Zielonce i Puszczy Noteckiej, a ostatnio został sfilmowany na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo w Pobiedziskach, w pobliżu ścieżek pieszo-rowerowych. Czy wilki faktycznie stanowią zagrożenie dla ludzi? Przejdź do następnego slajdu ----->

Wilki - fakty i mity. Widziano je w Pobiedziskach, są też w ...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski