Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa NASZA HISTORIA już w kioskach

Nasza Historia
Najnowszy, kwietniowy numer NASZEJ HISTORII jest już dostępny w kioskach. Nasz magazyn historyczny różni się od wszystkich innych obecnych na polskim rynku tym, że powstaje w aż dziewięciu niezależnych regionalnych wersjach. W każdej z nich znajdą Państwo zarówno materiały o charakterze ogólnopolskim, jak i zajmującą 30 stron sekcję lokalną. Oto, co dokładnie dla Państwa przygotowaliśmy w najnowszym numerze  poznańskiej NASZEJ HISTORII:

Chrzest Polski: milenijna walka o rząd dusz - Był czas gdy rząd z kościołem walczyli o tysiąclecie. Pierwsi chcieli czcić polską państwowość, a drudzy odwoływali się do chrześcijańskich korzeni. Pisze o tym Monika Kaczyńska.

Bezpieka inwigilowała uczestników uroczystości - W 1966 roku aparat bezpieczeństwa PRL-u został zmobilizowany do kontroli operacyjnej środowisk kościelnych. To w jaki sposób tajniacy działali w Gnieźnie i Poznaniu opisuje Krzysztof Kaźmierczak

Święty świętych czyli poznański Graal - Miecz świętego Piotra jest jedną z relikwii które do dziś budzą emocje wśród historyków. Czym naprawdę jest broń o najdłuższej pisanej historii w Polsce pisze Krzysztof Smura

Poznań czy Gniezno? - Poznań był dla Mieszka I bardzo ważny. To tu znajduje się mauzoleum pierwszych Piastów. Karolina Koziolek rozmawia z profesor Koćką Krenz o miejscu w którym dokonał się Chrzest Polski.

Mieszko ciągle żywy - Albert Kiszkurno nie dość, że stara się żyć jak książę Mieszko to jeszcze posiada swoją drużynę wojów i odtwarza rolę księcia w kolejnych produkcjach filmowych, a rozmawiał z nim Grzegorz Okoński.

MATERIAŁY OGÓLNOPOLSKIE

Śmierć konfidentom. Jak Armia Krajowa likwidowała największych zdrajców i kolaborantów. Kulisy działania “Zakładu Oczyszczania Miasta” i innych podziemnych struktur egzekucyjnych.

Kobiety cyngle.
Irena Bredel “Alina” i Elżbieta Ostrowska “Leta”. Jedyne kobiety, które wykonały wyrok na konfidencie.

Archiwum Ringelbluma. Tworzono je w pełnej konspiracji w warszawskim gettcie. Po wojnie wykopano dwie części tego bezcennego zbioru dokumentów. Trzeciej nie odnaleziono do dzisiaj.

Stefan Litauer. Człowiek, którym miał zwerbować dla Dwójki nawet Polę Negri, w trakcie wojny przeszedł na stronę Sowietów. Historia podwójnego agenta.

Grzegorz Żemek. Mózg “matki wszystkich afer”, czyli afery FOZZ. Zanim został szefem funduszu, był współpracownikiem wywiadu wojskowego PRL.

Jan Szczepanik - Polski Edison. Niezwykła historia wynalazcy, który zasłużył na globalną sławę.

Wszystko, czego nie wiemy o chrzcie Polski. Polityczna i religijna decyzja Mieszka I nadal nie jest całkowicie prześwietlona przez historyków.

Jak ulubieniec Hitlera stał się po wojnie wodzem nazistów. Otto Remer był szefem ochrony Fuhrera, a po zamachu w Wilczym Szańcu w 1944 r. otrzymał polecenie znalezienia winnych. Sposób, w jaki wywiązał się z tego zadania, sprawił, że stał się faworytem Hitlera. Sylwetkę Remera kreśli Sylwia Arlak.

Rzeź carskich niewiniątek. Wybitny brytyjski historyk Simon Sebag Montefiore opisuje ostatnie dni życia cara Mikołaja II i jego rodziny. A przy okazji otrzymujemy pasjonujący obraz Rosji ogarniętej szałem bolszewickiej rewolucji.

Ataman i sen o wolnej Ukrainie.
Symon Petlura - jak Józef Piłsudski - wsiadł do czerwonego tramwaju, ale wysiadł z niego na przystanku niepodległość. Tyle, że marzenia Petlury o suwerennej Ukrainie się nie ziściły za jego życia. Jego sylwetkę w 90. rocznicę śmierci przypomina dr hab. Jan Jacek Bruski.

Co łączy dyktatorów? Książki. Okazuje się, że większość krwawych przywódców, od Hitlera do Osamy bin Ladena, miała wielkie biblioteki pełne literatury faktu. Co czytali? Przybliża Ben McIntyre z “The Times”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski