Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa w Muzeum Uzbrojenia. „Poznań 1945. Broń pancerna” powstała z okazji obchodów 77. rocznicy zakończenia walk o Poznań

OPRAC.:
Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Na wystawie jest jedna z pierwszych prac tzw. czołgowych Marcina Góreckiego, czyli obraz olejny na płótnie, przedstawiający zniszczoną "Panterę" przy rynku Wildeckim – mówi Krzysztof Jankowiak, kierownik Muzeum Uzbrojenia.
Na wystawie jest jedna z pierwszych prac tzw. czołgowych Marcina Góreckiego, czyli obraz olejny na płótnie, przedstawiający zniszczoną "Panterę" przy rynku Wildeckim – mówi Krzysztof Jankowiak, kierownik Muzeum Uzbrojenia. Adam Jastrzębowski
Muzeum Uzbrojenia przygotowało nową wystawę czasową. „Poznań 1945. Broń pancerna” przedstawia batalistyczną inspirację artysty-grafika, Marcina Góreckiego. Oglądać ją można od 23 lutego pod dachem muzeum na poznańskiej Cytadeli. To element obchodów 77. rocznicy zakończenia walk o Poznań.

„Poznań 1945. Broń pancerna”

Wojna inspiruje artystów od setek lat: bitwy, potyczki, kampanie wojenne stały się jednym z najczęstszych i najbardziej popularnych motywów wykorzystywanych przez malarzy. Polska sztuka nie stanowi wyjątku w tej dziedzinie. Obrazy i dzieła związane z wojną tworzyli m.in. Matejko, Kossak czy Brandt. To im Polacy zawdzięczają rozkwit polskiej batalistyki. Malarstwo historyczne ukazywało kraj wpływowym, silnym, rozsławiało wojennych bohaterów i krzepiło serca.

Czytaj też:

Motywy batalistyczne podejmują w swoich pracach, także artyści współcześni. Ich inspiracją stają się niejednokrotnie dramatyczne, ale też wzniosłe wydarzenia z polskiej przeszłości. Jednym z twórców, którzy kontynuują tematykę wojenną w sztuce, jest Marcin Górecki. Artysta-grafik, który od lat projektuje ilustracje o tematyce militarnej. Specjalizuje się w grafice boxartowej, wykonując projekty dla branży modelarskiej. W jego artystycznym dorobku znajdują się: okładki płytowe tworzone dla wykonawców z alternatywnej sceny muzycznej oraz okładki książek – m.in. dla serii wydawniczej Polskie Skrzydła.

Inspiracje lotnicze to nie jedyny motyw pojawiający się w pracach Marcina Góreckiego. Ostatnio stworzył serię prac, poświęconych pojazdom pancernym. Masywne czołgi stały się jego motywem przewodnim. Ważne okazały się też poznańskie wydarzenia sprzed 77 lat. 23 lutego 1945 r. wraz z kapitulacją ostatnich wojsk niemieckich na poznańskiej Cytadeli zakończyła się hitlerowska okupacja Poznania.

Czytaj też: 77. urodziny "Głosu Wielkopolskiego". Rozmowa o prasie lokalnej do 1989 r. Ekspert: Wielkopolanie traktowali dziennikarza jak "lekarza"

Dramatyczna w przebiegu Bitwa o Poznań znalazła odzwierciedlenie w obrazach Marcina Góreckiego. Serię dynamicznych, poświęconych poznańskim wydarzeniom, wykonanych współczesnymi technikami prac, uzupełniają obrazy stworzone przy użyciu tradycyjnych metod.

Marcin Górecki, jako poznaniak, rozpoczął proces przenoszenia spisanych historii i wspomnień na obrazy. Dotyczą one walk pancernych o Poznań. Na wystawie jest siedem obrazów wykonanych metodą grafiki komputerowej i jedna z jego pierwszych prac tzw. czołgowych, którą jest obraz olejny na płótnie, przedstawiający zniszczoną "Panterę" przy rynku Wildeckim

– mówi Krzysztof Jankowiak, kierownik Muzeum Uzbrojenia.

Czytaj też:

Prace Marcina Góreckiego można oglądać od 23 lutego w Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli. Wystawa potrwa do 31 marca. Prace Góreckiego prezentowane są w muzeum po raz drugi. W tym roku oprócz dotychczas prezentowanych obrazów pojawią się nowe: czołg średni T-34-85 nacierający wzdłuż Hali Zeppelinów oraz działo samobieżne SU-152 w okolicy gmachu Dyrekcji Kolei.

Od dzisiaj, z okazji 103. rocznicy Rozejmu w Trewirze, można podziwiać ekspozycje Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 nie wychodząc z domu!

Wirtualny spacer po Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-19...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski