Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe centrum kardiologii

Marek Weiss
Nowoczesny ostrowski oddział ma znaleźć się na ministerialnej mapie potrzeb zdrowotnych. Przed szpitalem otwiera się szansa na lepszy kontrakt z NFZ i zwiększenie liczby przyjęć.

Ostrowska kardiologia ma duże szanse, by znaleźć się na opracowywanej przez Ministerstwo Zdrowia ogólnokrajowej mapie potrzeb zdrowotnych. Oznaczałoby to większe pieniądze, priorytet w ubieganiu się o kontrakty Narodowego Funduszu Zdrowia, a przede wszystkim możliwość przyjęcia większej liczby pacjentów.

- Jesteśmy na etapie wysyłania do Ministerstwa Zdrowia danych dotyczących regionalnej polityki zdrowotnej w dziedzinie kardiologii, onkologii i psychiatrii. W przypadku onkologii i psychiatrii priorytety będą znane do maja. Jeśli natomiast chodzi o kardiologię, mapy potrzeb już powstały, a teraz są uszczegółowianie. Południowa Wielkopolska jest dla nas bardzo ważna - powiedziała podczas wizyty w Ostrowie wicewojewoda Marlena Maląg.

Od dwóch lat ostrowski oddział kardiologii funkcjonuje w nowych pomieszczeniach, zajmując górną kondygnację nowej przyszpitalnej przychodni specjalistycznej. Obsługuje ponad 300-tysięczną populację z kilku powiatów. Jest jednym z najnowocześniejszych w regionie. Kosztował około 10 milionów złotych.

- W praktyce jest to centrum diagnostyczno - lecznicze chorób układu krążenia. Warunki nie odbiegają od bardzo dobrych klinik. Choroby serca są pierwszą przyczyną zgonów osób dorosłych, a powiat ostrowski jest drugim w Wielkopolsce co do wielkości. Taki oddział był tu więc bardzo potrzebny - mówi dyrektor ostrowskiego szpitala Dariusz Bierła.

Oddział dysponuje 35 miejscami, z czego dziesięć objętych jest intensywnym nadzorem kardiologicznym. Są tu pracownie elektrofizjologii, prób wysiłkowych i kontroli stymulatorów. Najważniejszą jednak rolę pełni pracownia hemodynamiki lecząca pacjentów zmagających się z ostrymi zespołami wieńcowymi.

Tym, co blokuje rozwój oddziału, jest stosunkowo niski kontrakt, nie odpowiadający zapotrzebowaniu. Stąd duże nadzieje, jakie wiąże się w Ostrowie z trwającymi właśnie konsultacjami.

- Ostateczna wersja mapy potrzeb zdrowotnych będzie gotowa jeszcze w tym roku. Ostrowska kardiologia jest na bardzo wysokim poziomie i dążymy do tego, aby znalazła się na tej mapie. Tu, na miejscu jest fachowa kadra. Nie trzeba jej ściągać z innych ośrodków. Ostrowski szpital powinien stać się specjalistycznym, regionalnym centrum kardiologicznym - podkreśliła Marlena Maląg.

Jeśli te zapowiedzi się spełnią, miejscowy szpital będzie mógł liczyć nie tylko na większy kontrakt, ale i na dofinansowanie. To o tyle ważne, że już od 30 czerwca br. wojewodowie będą opiniowali wszystkie inwestycje samorządów w służbie zdrowia, czuwając nad tym, aby były zgodne z priorytetami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski