Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe dowody osobiste: Większe kolejki i opłaty za zaświadczenia

Magdalena Płokarz, Marcin Idczak
Wydłużył się czas oczekiwania na przyjęcie w okienku w urzędzie miasta w Poznaniu
Wydłużył się czas oczekiwania na przyjęcie w okienku w urzędzie miasta w Poznaniu Magdalena Płokarz
W nowych dowodach osobistych nie ma już adresu zameldowania. Dokument poświadczający adres zamieszkania wydadzą urzędnicy, jednak kosztuje ono 17 złotych.

Więcej komplikacji, dłuższy czas załatwiania sprawy lub dodatkowe wydatki – tak w urzędach wyglądał pierwszy dzień po wprowadzeniu nowych wzorów dowodów osobistych. Nie ma na nich między innymi rubryki o adresie zameldowania.

Zobacz też:

Te dane powinny zostać potwierdzone w centralnym rejestrze ewidencji ludności. Jednak w poniedziałek system nie działał tak jak powinien. Dochodziło do licznych zawieszeń. – Wszystkie nasze spostrzeżenia i uwagi zostały już zgłoszone administratorom odpowiedzialnym za kwestie informatyczne – mówi Katarzyna Wilk, dyrektor wydziału spraw obywatelskich urzędu miasta Poznania. Dodaje, że wydłużył się czas oczekiwania w kolejce na wydanie nowego dowodu osobistego.

Problemy miały także osoby, które otrzymały dokument i chciały załatwić sprawy w innych urzędach. Tak było w przypadku kobiety, która w biurze strefy płatnego parkowania w Poznaniu chciała otrzymać identyfikator mieszkańca.

Na miejscu usłyszała, że musi dostarczyć zaświadczenie potwierdzające zamieszkanie w strefie. Konieczne była jeszcze jedna wizyta urzędzie w którym kilka godzin wcześniej otrzymała dokument tożsamości. Tam dowiedziała się, że za wydanie pisma musi zapłacić 17 zł. Ostatecznie pani zrezygnowała z załatwienia formalności.
– Takie rozwiązanie jest stosowane w przypadku osób, które po raz pierwszy chcą wykupić identyfikator i mają nowy dowód osobisty – wyjaśnia Dorota Wesołowska, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu. Dodaje, że niedługo pracownicy biura strefy będą mogli korzystać z bazy danych ewidencji ludności.

Jednak, jeśli ktoś nie przyniesie zaświadczenia o zameldowaniu, będzie musiał czekać kilka dni na sprawdzenie danych i wydanie karty parkingowej. Konieczne będą dwie wizyty.

Zobacz też:

– Wracanie po zaświadczenie o zameldowaniu nie jest w porządku, ale nie mamy na to wpływu. Przecież nie będziemy strajkować jak górnicy – stwierdza Piotr Andrzejewski, który czekał w kolejce w urzędzie w Poznaniu.

W wydziale spraw obywatelskich wydano około 60 dokumentów o zameldowaniu.

W bankach generalnie nie będą ich wymagali przy braniu np.: pożyczki. – Jednak w uzasadnionych poprosimy o dostarczenie poświadczenia zameldowania – mówi Ewa Krawczyk z BZ WBK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski