Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe Horyzonty już w przyszłym tygodniu w Poznaniu

Kamil Babacz
F. Murray Abraham w nowym filmie Petera Greenawaya
F. Murray Abraham w nowym filmie Petera Greenawaya Materiały organizatora
Najlepsze, najczęściej nagradzane w konkursach filmy z wrocławskiego festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty już od 10 stycznia będzie można obejrzeć w kinie Muza.

Przegląd filmów z festiwalu potrwa tydzień. W ramach tournee Nowe Horyzonty zawitają do 27 polskich miejscowości. W każdej prezentowane będzie siedem filmów.

W Poznaniu jako pierwszy zobaczymy film „Shirley – Wizje rzeczywistości” Gustava Deutscha (10 i 14 stycznia). Reżyser ożywia na ekranie obrazy amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera, który portretował Amerykę od lat 30. do 60. - Film wychodzi od kilkunastu najbardziej znanych obrazów, które zostają zanimowane i tworzą spekulację na temat życia w Hopperowskiej Ameryce – zapowiadają organizatorzy.

W sobotę (a także w środę, 15 stycznia) zobaczymy film nagrodzony Grand Prix festiwalu Nowe Horyzonty – „Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków” w reżyserii Alexeya Fedorchenko. Reżyser wystawia pomnik wymierającym mniejszościom Federacji Rosyjskiej. W jego filmie erotyka przeplata się z maryjskim folklorem, rytuałami i wierzeniami, odsłaniając też mroczną stronę zabaw z magią i klątwami.

W te same dni pokazany zostanie także film „Chore ptaki umierają łatwo” Nicholasa Facklera – laureat Międzynarodowego Konkursu Filmy o Sztuce na 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Opowiada o grupie artystów, którzy ruszają do gabońskiej dżungli, by skosztować ibogi – mitycznej rośliny, zawierającej jedną z najsilniejszych substancji psychotropowych, która posiada moc uwalniania z wszelkich uzależnień.

„Camille Claudel 1915” z Juliette Binoche w roli głównej obejrzeć można w niedzielę lub w czwartek. Aktorka wciela się w rolę nadwrażliwej rzeźbiarki Camille Claudel, która miota się między paranoją a apatią, wściekłością i uduchowieniem. Kolejną propozycją jest „Kiedy umieram”- film Jamesa Franco na podstawie powieści Williama Faulknera. Franco pozostaje wierny powieści osadzonej w realiach Południa lat 30. Przedstawia wydarzenia z punktu widzenia kolejnych postaci, na podzielonym ekranie.

W Poznaniu zobaczymy także nowy film naczelnego filmowego postmodernisty - Petera Greenawaya, który w „Goltzius and the Pelican Company” (13 i 16 stycznia) po raz kolejny szuka połączeń między filmem i malarstwem. To druga część trylogii „Holenderscy mistrzowie”. Utalentowany malarz i rytownik, Hendrik Goltzius usiłuje przekonać margrabię Alzacji do sfinansowania drukarni, dzięki której mógłby wydać erotyczną, obrazkową wersję Starego Testamentu.

Siódmym filmem przeglądu będzie „Nieznajomy nad jeziorem” (14 i 17 stycznia). Film zdobył nagrodę Jury FIPRESCI na 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty oraz Queer Palm i nagrodę za reżyserię w sekcji Un Certain Regard podczas ostatniego festiwalu w Cannes. Młody mężczyzna spędza lato na gejowskiej plaży. Pewnego wieczora staje się świadkiem morderstwa. „Nieznajomy nad jeziorem” to thriller erotyczny, komedia romantyczna, horror i parodia w jednym.

Bilety na przegląd kosztują 15 i 18 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski