Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe kierunki na uczelniach w Poznaniu

Monika Kaczyńska Katarzyna Sklepik
Informatykę coraz częściej studiują dziewczyny - to jeden z bardziej poszukiwanych obecnie zawodów
Informatykę coraz częściej studiują dziewczyny - to jeden z bardziej poszukiwanych obecnie zawodów Grzegorz Dembiński
Kandydaci na studia stoją już w blokach startowych. O tym, jakie mają szanse dostać się na wymarzone kierunki, w przypadku większości zdecydują wyniki, jakie uzyskali ma maturze, oni i ich konkurenci. Uczelnie przeliczają bowiem oceny na punkty. A to właśnie liczba uzyskanych decyduje o przyjęciu.

ZOBACZ TEŻ - NOWE KIERUNKI NA UAM

Miejsce na medycynie już za 170 punktów
Ile w tym roku potrzebnych będzie punktów, aby dostać się na najbardziej oblegany kierunek? Tego na razie dokładnie nie wiadomo. W ubiegłym roku, aby dostać się na medycynę, trzeba było uzyskać minimum 170 punktów na 200 możliwych. Aby marzyć o studiach na ekonomii, trzeba było zdobyć 209 punktów na 300, ale żeby studiować zarządzanie na Uniwersytecie Ekonomicznym wystarczyły zaledwie 184 punkty.

Na Uniwersytecie imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu najwyższą punktację musieli uzyskać kandydaci na filologię norweską: 81,9 punktu na 100. Na obleganą od lat psychologię wystarczało zaledwie 62,9 punktu, na turystykę i rekreację 52.

Jak będzie w tym roku? Dowiemy się po zamknięciu rekrutacji. Wystarczy bowiem kilku laureatów olimpiad (otrzymują maksymalną liczbę punktów z egzaminów maturalnych) więcej niż w ubiegłym roku, i próg punktów znacznie się podniesie.

Bezpieczeństwo narodowe i ekologia
W tym roku maturzyści mogą wybrać na UAM nowy kierunek: bezpieczeństwo narodowe. Będzie prowadził go Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.

- Absolwent bezpieczeństwa narodowego będzie znał i umiał stosować zasady prawne i procedury bezpieczeństwa oraz zarządzania kryzysowego w skali globalnej, regionalnej, narodowej i lokalnej - mówi prof. Tadeusz Walas, dziekan wydziału. - Z takimi umiejętnościami będzie mógł pracować w administracji publicznej czy zespołach reagowania kryzysowego - dodaje.

Interesujące propozycje dla maturzystów ma także wydział filologiczny. Po raz pierwszy odbywa się rekrutacja na studia licencjackie o specjalności filologia portugalska czy filologia angielska o specjalności południwoafrykańskiej.

Filologię portugalską można było studiować dotąd jedynie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z otwarcia tego kierunku w Poznaniu cieszy się tegoroczna maturzystka Agnieszka Stefańczak. - Od lat jestem zafascynowana Portugalią - mówi. - Na studia w Krakowie nie mogę sobie pozwolić, mam nadzieję, że się dostanę w Poznaniu i będę mogła spełnić swoje marzenie, nie wyjeżdżając z domu.

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

To jednak nie wszystkie nowości. W Poznaniu po raz pierwszy w tym roku zaczną studia przyszli weterynarze. Dotąd ten kierunek można było studiować jedynie na czterech uczelniach w kraju. Uniwersytet Przyrodniczy będzie piąty. Kandydatów na przygotowanych 60 miejsc nie zabraknie.

- Przeprowadzone przez nas badania ankietowe w wielkopolskich liceach ogólnokształcących świadczą, że uczniowie klas o profilu biologiczno-chemicznym wykazują ogromne zainteresowanie podjęciem studiów weterynaryjnych w Poznaniu. To sprawia, że nie musimy martwić się o dobrze przygotowanych kandydatów na tego rodzaju studia - wyjaśnia dr hab. Tomasz Szkudelski, prodziekan ds. studiów na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt. Studia weterynaryjne potrwają 5,5 roku.

Z kolei ofertę edukacyjną Uniwersytetu Ekonomicznego uzupełni w tym roku akademickim kierunek ekologia produktu. Program kształcenia na tym kierunku oparty jest o standardy z dwóch kierunków: towaroznawstwa i ochrony środowiska. Absolwenci znajdą zatrudnienie w firmach m.in. w działach badawczo-rozwojowych, działach ekozarządzania, ochrony środowiska itp.

Rekrutacja przez internet, ale płatna
Już od kilku lat rekrutacja na poznańskie wyższe uczelnie odbywa się za pośrednictwem internetu.
- Kandydat musi założyć swój login, wypełnić zgłoszenie i na podane konto przelać opłatę rekrutacyjną - tłumaczy dr Marek Sobczak, szef działu rekrutacji UAM.
Na jeden kierunek opłata wynosi najczęściej 85 zł (więcej tam, gdzie są przeprowadzane sprawdziany praktyczne). Kto więc zdecyduje się składać aplikacje na kilka uczelni bądź wydziałów, musi się liczyć z wydatkiem nawet kilkuset złotych.

Kolejne makrokierunki są przygotowane, ale nie wystartują w tym roku

Ekonofizykę i studia prawno-ekonomiczne przygotowały wspólnie Uniwersytet Adama Mickiewicza i Uniwersytet Ekonomiczny. Uczelnie nie otrzymały jednak jeszcze zgody na ich uruchomienie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dlatego w tym roku akademickim nie będzie na nie rekrutacji.
Studia prawno-ekonomiczne mają za zadanie wyposażyć absolwenta we wszechstronną wiedzę o ekonomiczno-prawnych aspektach funkcjonowania gospodarki rynkowej i przygotować do pracy na stanowiskach operacyjnych, analitycznych i menedżerskich w przedsiębiorstwach sektora prywatnego i publicznego, kancelariach radcowskich, organizacjach i instytucjach (publicznych i pozarządowych) w kraju i za granicą.
Ekonofizyka to studia magisterskie wyposażające studentów w umiejętności stosowania zaawansowanych metod i modeli matematyki i fizyki w ekonomii. Absolwent kierunku będzie przygotowany do pracy w charakterze zarządzającego funduszami finansowymi, analityka rynków finansowych oraz doradcy instytucji finansowych, jak i analityka procesów zachodzących w sferze realnej gospodarki. Będzie mógł podjąć pracę w bankach, firmach ubezpieczeniowych, dużych korporacjach.

BLOGI - NASI LUDZIE PISZĄ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski