18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe kierunki studiów na poznańskich uczelniach

Katarzyna Sklepik
Poznańskie uczelnie walczą o studentów poszerzając ofertę edukacyjną.
Poznańskie uczelnie walczą o studentów poszerzając ofertę edukacyjną.
Poznańskie uczelnie wyższe przygotowują się już do kolejnego roku akademickiego. By zachęcić studentów do wyboru ich uczelni - w świetle zbliżającego się niżu demograficznego - systematycznie uatrakcyjniają ofertę proponowanych kierunków i specjalności studiów.

Czytaj także:
Studentów i uczelnie czeka prawdziwa rewolucja
Poznań: Uczelnie na słabych pozycjach w rankingu "Rzeczpospolitej"

Od października, ciekawą propozycję dla studentów kierunku automatyka i robotyka, będzie miała Politechnika Poznańska. Uczelnia planuje uruchomienie tak zwanych studiów praktycznych.

- Będą one polegały na tym, że studenci automatyki i robotyki, wszystkie zajęcia laboratoryjne i warsztatowe, zamiast na uczelni będą odbywać w firmach: Phoenix Contact w Nowym Tomyślu i w poznańskim Volkswagenie - tłumaczy prof. Adam Hamrol, rektor Politechniki Poznańskiej. - To pomoże studentom skonfrontować wiedzę teoretyczną i praktyczną zdobytą podczas zajęć z konkretnymi zadaniami, jakie przed takimi specjalistami stawiają zakłady pracy.

Rozwinięta zostania także inżynieria biomedyczna - to nowy makrokierunek, który Politechnika prowadzi wspólnie z Uniwersytetem Medycznym.

- Od października rozpoczną się zajęcia z naukowcami z Uniwersytetu Medycznego, dzięki nim nasi studenci będą mogli lepiej poznać potrzeby rehabilitantów. To pomoże im w projektowaniu a w przyszłości i w budowaniu sprzętów medycznych i rehabilitacyjnych - dodaje prof. Adam Hamrol.

Uniwersytet Medyczny, też planuje uruchomienie nowego kierunku studiów - optiomeria. Maturzyści, którzy zdecydują się na naukę na tym kierunku będą m.in. zajmować się procesem widzenia, szczególnie ochroną, usprawnieniem, zachowaniem i rozwojem tego procesu.

- Będą to studia stacjonarne pierwszego stopnia, prowadzone na Wydziale Lekarskim II - mówi prof. Marek Ruchała, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego. - Kandydaci będą musieli wykazać się zdaniem egzaminu maturalnego z biologii na poziomie rozszerzonym i z fizyki na poziomie podstawowym.

Nie lada gratkę dla miłośników wojska szykuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Na kierunku historia - będzie można, w ramach nowej specjalności, zgłębić historię wojskowości na studiach pierwszego i drugiego stopnia. Na kierunku biologia, na studiach drugiego stopnia powstaje specjalność "nauczanie biologii". Wydział Teologiczny chce wprowadzić jednolite magisterskie studia "dialog i zaangażowanie społeczne".

Filologia też przygotowała kilka interesujących specjalności. Wśród nich znajdziemy filologię ukraińską i wietnamską, będzie też skandynawistyka.

- Interesującą wydaję się specjalność językoznawstwo komputerowe, którą oferuje filologia na studiach pierwszego stopnia - mówi dr Dominika Narożna, rzecznik prasowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Zwłaszcza, że wiele udogodnień, które towarzyszą nam na co dzień, zaprojektowano dzięki połączeniu wiedzy informatycznej i językoznawczej. To np. wyszukiwarki internetowe, narzędzia poprawiające pisownię w edytorach tekstu, a także nowoczesne narzędzia wspomagające pracę tłumacza.

Z kolei Akademia Wychowania Fizycznego chce poszerzyć ofertę dydaktyczną o kolejne kierunki: Taniec i Dietetykę. Uniwersytet Przyrodniczy planuje w kooperacji z innymi uczelniami stworzyć w ramach Wydziału Technologii Drewna kierunek związany z meblarstwem, designem i architekturą wnętrz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski