Nowe Muzeum Broni Pancernej nie ruszy w terminie?

  Nowe Muzeum Broni Pancernej nie ruszy w terminie?

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Wiele pojazdów z poznańskiej kolekcji to prawdziwe rarytasy militarne, a na dodatek sporo z nich jest na chodzie

  Wiele pojazdów z poznańskiej kolekcji to prawdziwe rarytasy militarne, a na dodatek sporo z nich jest na chodzie ©Andrzej Szozda

  Po znakiem zapytania stoi termin przenosin Muzeum Broni Pancernej na Ławicę. Zapowiedziano je na początku 2015 roku, ale prace dotąd nie ruszyły. Budowa jego siedziby ruszy najwcześniej w 2017 roku, a według planów wtedy muzeum miało już być otwarte.
  Wiele pojazdów z poznańskiej kolekcji to prawdziwe rarytasy militarne, a na dodatek sporo z nich jest na chodzie

  Wiele pojazdów z poznańskiej kolekcji to prawdziwe rarytasy militarne, a na dodatek sporo z nich jest na chodzie ©Andrzej Szozda

  Jako Wielkopolanie mamy powód do chluby - to właśnie w Poznaniu znajduje się jedna z najcenniejszych w Europie i największa w Polsce kolekcja czołgów i innych pojazdów pancernych. Niestety, niewiele z tego wynika. Ekspozycja, która ma potencjał być wielka militarną atrakcją turystyczną kraju był przez lata możliwa do obejrzenia tylko dla nielicznych, a obecnie jest całkowicie niedostępna. Ma tak być do czasu przenosin placówki na Ławice, ale chociaż ogłoszono taki plan w styczniu 2015 roku to sprawa zmiany lokalizacji i budowy siedziby stoi w miejscu.

  Stłoczona na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych na Golęcinie kolekcja formalnie została wydzielona ze struktur wojska. Muzeum Broni Pancernej jest oddziałem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, ale próżno go szukać nawet na stronie tej instytucji. MBP jest obecnie papierowym tworem z kilkudziesięcioma wartymi wiele milionów pojazdami na stanie i zaledwie jednym pracownikiem na etacie. I tak jest już od prawie półtorej roku.

  - Martwi nas bardzo ta sytuacja. Wiele ludzi włożyło swoje serca w to muzeum, a nie widać zmian na lepsze - tłumaczy Artur Zys z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej, którego wolontariusze wyremontowali wiele eksponatów.

  - Ja zajmuje się obecnie załatwianiem różnych spraw formalnych oraz realizacją trwających renowacji naszych pojazdów pancernych - powiedział nam podpułkownik Tomasz Ogrodniczuk, szef MBP i odesłał po informacje do kierownictwa w Warszawie.

  - Nie mi nie wiadomo o jakichkolwiek problemach. Jestem z Wielkopolski i sekunduję, by ta placówka jak najszybciej rozpoczęła swoją działalność - powiedział nam wczoraj Dariusz Matlak, zastępca dyrektora Muzeum Wojska Polskiego ds. inwestycyjnych.

  Niestety, dobre intencje nie wystarczą. Jak dowiedzieliśmy się od zorientowanego w sprawie pracownika Ministerstwa Obrony (temu resortowi podlega warszawskie muzeum) w budżecie na 2016 rok nie przewidziano środków na rozpoczęcia budowy placówki muzealnej w Poznaniu. To oznacza, że przetarg zostanie ogłoszony najwcześniej dopiero w przyszłym roku, a tymczasem wtedy MBP miało być już otwarte. Nawet gdyby siedzibę zbudowano w ekspresowym tempie to przygotowanie nowoczesnej ekspozycji zajmie wiele miesięcy i start MBP może zostać przełożony.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo