Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe Muzeum Broni Pancernej nie ruszy w terminie?

Krzysztof M. Kaźmierczak
Wiele pojazdów z poznańskiej kolekcji to prawdziwe rarytasy militarne, a na dodatek sporo z nich jest na chodzie
Wiele pojazdów z poznańskiej kolekcji to prawdziwe rarytasy militarne, a na dodatek sporo z nich jest na chodzie Andrzej Szozda
Po znakiem zapytania stoi termin przenosin Muzeum Broni Pancernej na Ławicę. Zapowiedziano je na początku 2015 roku, ale prace dotąd nie ruszyły. Budowa jego siedziby ruszy najwcześniej w 2017 roku, a według planów wtedy muzeum miało już być otwarte.

Jako Wielkopolanie mamy powód do chluby - to właśnie w Poznaniu znajduje się jedna z najcenniejszych w Europie i największa w Polsce kolekcja czołgów i innych pojazdów pancernych. Niestety, niewiele z tego wynika. Ekspozycja, która ma potencjał być wielka militarną atrakcją turystyczną kraju był przez lata możliwa do obejrzenia tylko dla nielicznych, a obecnie jest całkowicie niedostępna. Ma tak być do czasu przenosin placówki na Ławice, ale chociaż ogłoszono taki plan w styczniu 2015 roku to sprawa zmiany lokalizacji i budowy siedziby stoi w miejscu.

Stłoczona na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych na Golęcinie kolekcja formalnie została wydzielona ze struktur wojska. Muzeum Broni Pancernej jest oddziałem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, ale próżno go szukać nawet na stronie tej instytucji. MBP jest obecnie papierowym tworem z kilkudziesięcioma wartymi wiele milionów pojazdami na stanie i zaledwie jednym pracownikiem na etacie. I tak jest już od prawie półtorej roku.

- Martwi nas bardzo ta sytuacja. Wiele ludzi włożyło swoje serca w to muzeum, a nie widać zmian na lepsze - tłumaczy Artur Zys z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej, którego wolontariusze wyremontowali wiele eksponatów.

- Ja zajmuje się obecnie załatwianiem różnych spraw formalnych oraz realizacją trwających renowacji naszych pojazdów pancernych - powiedział nam podpułkownik Tomasz Ogrodniczuk, szef MBP i odesłał po informacje do kierownictwa w Warszawie.

- Nie mi nie wiadomo o jakichkolwiek problemach. Jestem z Wielkopolski i sekunduję, by ta placówka jak najszybciej rozpoczęła swoją działalność - powiedział nam wczoraj Dariusz Matlak, zastępca dyrektora Muzeum Wojska Polskiego ds. inwestycyjnych.

Niestety, dobre intencje nie wystarczą. Jak dowiedzieliśmy się od zorientowanego w sprawie pracownika Ministerstwa Obrony (temu resortowi podlega warszawskie muzeum) w budżecie na 2016 rok nie przewidziano środków na rozpoczęcia budowy placówki muzealnej w Poznaniu. To oznacza, że przetarg zostanie ogłoszony najwcześniej dopiero w przyszłym roku, a tymczasem wtedy MBP miało być już otwarte. Nawet gdyby siedzibę zbudowano w ekspresowym tempie to przygotowanie nowoczesnej ekspozycji zajmie wiele miesięcy i start MBP może zostać przełożony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski