Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe ogrodzenie nie zawsze tylko według własnych upodobań. Sprawdź, kiedy musisz zgłosić jego zmianę, a kiedy wykonać projekt

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Wymiany ogrodzenia o wysokości nie przekraczającej 220 cm z reguły nie trzeba nigdzie zgłaszać. Wyjątkiem są obiekty zabytkowe.
Wymiany ogrodzenia o wysokości nie przekraczającej 220 cm z reguły nie trzeba nigdzie zgłaszać. Wyjątkiem są obiekty zabytkowe. Plast-Met,Systemy Ogrodzeniowe
Wybór ogrodzenia otaczającego działkę stanowi indywidualną decyzję inwestora. Są jednak sytuacje, kiedy własną inwencję ograniczają przepisy prawa. Niekiedy konieczne jest zgłoszenie do urzędu, są także sytuacje, gdy wymagany jest projekt.

Budowy ogrodzenia zwykle nie zgłasza się żadnemu organowi administracji architektoniczno--budowlanej. Są jednak wyjątki.
Obowiązku tego trzeba dopełnić kiedy chcemy zbudować ogrodzenie wyższe niż 2,20 m.

Należy też dowiedzieć się, czy działka znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków - jeżeli tak, wtedy trzeba przygotować projekt ogrodzenia. Jest to niezbędne do uzyskania pozwolenia konserwatorskiego, a kiedy je dostaniemy konieczne jest zgłoszenie robót budowlanych. Pozwolenie konserwatorskie należy też zdobyć, gdy budynek, przy którym stanie ogrodzenie jest wpisany do rejestru zabytków - co istotne wszystkie roboty wykonywane przy takim budynku wymagają pozwolenia na budowę.

Sprawdź też:

Przed budową ogrodzenia trzeba również zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który może określać kolor, formę i wysokość ogrodzenia. Przed jego budową warto też wytyczyć granice działki.

- Dokonując pomiarów na posesji inwestora nasi monterzy zwracają uwagę na położenie palików geodezyjnych wyznaczających granice działki. Tam, gdzie nie ma widocznych palików geodezyjnych nie wykonują montażu - mówi Jarosław Idźkowski z firmy PH-U Euro-MOT, dystrybutora ogrodzeń marki Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe.

- Wyjątkiem może być wymiana starego ogrodzenia na nowe. Wtedy jednak widzimy, że stało w określonym miejscu. Nasza rada dla inwestorów - od momentu zakupu działki budowlanej należy mieć baczenie na paliki geodezyjne.

Wybierając ogrodzenie, trzeba pamiętać, że ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Nie można też umieszczać na wysokości mniejszej niż 1,8 m ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów i materiałów.

Sprawdź też:

Warunki techniczne określają również zasady instalowania furtek i bram. Nie mogą one otwierać się na zewnątrz działki. Szerokość bramy powinna wynosić w świetle co najmniej 2,4 m, a furtki - nie mniej niż 0,9 m.

Wbrew obiegowemu przekonaniu przepisy prawa nie regulują sposobu budowy ogrodzenia między dwoma sąsiadującymi posesjami. Sąsiedzi muszą się dogadać.

ZOBACZ TEŻ:

Oto nowe mieszkanie prezydenta Andrzeja Dudy w Krakowie [ZDJĘCIA]

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski