Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe pomniki przyrody w Poznaniu. Kilka z nich znajduje się w centrum miasta

Alicja Durka
Alicja Durka
Kolejne pomniki przyrody będą otrzymywały nazwy od wybitnych fitosocjologów i dendrologów z Poznania.
Kolejne pomniki przyrody będą otrzymywały nazwy od wybitnych fitosocjologów i dendrologów z Poznania. Adam Jastrzębowski
Rada miasta zdecydowała o tym, że w Poznaniu będzie więcej pomników przyrody. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się ogromne platany na placu Wolności, które zostały posadzone w tym miejscu na początku XX wieku. Uznano, że rośliny mają wyjątkowe walory przyrodnicze, kulturowe, historyczne i krajobrazowe oraz są wizytówką miasta.

Pomniki przyrody w Poznaniu

Izabela Dutkowiak, zastępca dyrektora ds. ochrony zieleni i ocen oddziaływania tłumaczyła, że kolejne pomniki przyrody będą otrzymywały nazwy od wybitnych fitosocjologów i dendrologów z Poznania. Z tego względu, cztery platany na placu Wolności otrzymają nazwy: prof. Aliny Hejnowicz, prof. Konstantego Steckiego, prof. Józefa K. Paczoskiego i prof. Witolda Kuleszy.

Wszyscy radni zagłosowali za ustanowieniem pomników, ale radny Andrzej Rataj z klubu radnych Koalicji Obywatelskiej podkreślił jednak, że rada osiedla Stare Miasto proponowała, by nazwy platanów nawiązywało do postaci historycznych, np. takich, które zasłużyły się podczas powstania wielkopolskiego. Brano pod uwagę m.in. Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Taczaka czy posłanki Zofii Sokolnickiej.

Sprawdź też: Przedstawiciele aborygeńskiego plemienia przybyli do Poznania. Z jakiej okazji? Zobacz zdjęcia!

Radny Michał Grześ z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości zapytał Izabelę Dutkowiak o to, jak wyglądają prace pielęgnacyjne i w jaki sposób będzie zapewniona ochrona dla przechodniów. Dutkowiak zapewniła, że władztwo nad pomnikiem sprawuje rada miasta, a podcinanie gałęzi do 30 proc. objętości jest ujęte w przepisach. Dodatkowo, gdy drzewa mogą stanowić zagrożenie dla mieszkańców, możliwe jest zastosowanie różnego rodzaju wiązania gałęzi. Jeśli jednak stan drzewa, z różnych powodów, ulegnie pogorszeniu, przeprowadza się szczegółowy monitoring, w tym z wykorzystaniem tomografu dźwiękowego. Jeśli analiza wykaże, że drzewo zamiera, można wystąpić z projektem uchwały, który anuluje decyzję o ustanowieniu drzewa pomnikiem.

Radni podjęli także decyzję o ustanowieniu pomnikiem przyrody grupę czterech platanów klonolistnych w parku Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Pomnik otrzymał nazwę im. Karola Marcinkowskiego. W tym przypadku również radny Rataj przypomniał, że rada osiedla proponowała, by drzewa nazwać od imion osób znanych Marcinkowskiemu – lekarzy, medyków różnych narodowości, którzy leczyli pacjentów, bez względu na pochodzenie.

Ostatnim pomnikiem przyrody ustanowionym we wtorek została aleja 21 platanów rosnących na terenie parku Adama Mickiewicza. I tutaj, analogicznie do poprzedniej uchwały, nadano alei imię Adama Mickiewicza.

W trakcie Wiesław Rygielski z Komisji Ochrony Środowiska przypomniał, że obecnie ochrony najbardziej potrzebują drzewa na ul. 27 Grudnia. Konieczne jest zatem przyspieszenie procedur, bo dotychczas ustanowienie pomnika przyrody trwało ok. 4 lata.

Fotoreporter "Głosu Wielkopolskiego" odwiedził to wyjątkowe miejsce z aparatem. Zajrzyj do zielonego świata --->

Czy to najpiękniejsze podwórko w Poznaniu? Poznańska kamieni...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski