Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy BHP: W szkołach pojawią się szafki, a przerwy ustalą rodzice i samorząd uczniowski

NM
Fot. Arkadiusz Lawrywianiec/Polskapresse
Pod koniec listopada w życie wejdą nowe przepisy dotyczące BHP w szkołach. Co dokładnie się zmieni?

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 31 października 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach wejdzie w życie 28 listopada 2019 r.

[b]Czytaj:Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 października 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach[/b]

Rejestrowane wyjścia
Według nowych przepisów dyrektor szkoły będzie musiał prowadzić rejestr wyjść grupowych, które nie są wycieczkami. Rejestr ten będzie zawierał: datę, miejsce i godzinę wyjścia lub zbiórki uczniów, cel lub program wyjścia, miejsce i godzinę powrotu, imiona i nazwiska opiekunów, liczbę uczniów oraz podpisy opiekunów i dyrektora szkoły.

Szafki w każdej szkole?
Szkoła będzie musiała udostępnić uczniom miejsca na pozostawienie książek i przyborów szkolnych. Jak twierdzi MEN, zmniejszy to problemy z nadmiernym obciążeniem układu mięśniowo-szkieletowego negatywnie wpływającym na rozwój dziecka.

Zobacz też: Zadawanie uczniom zadań domowych to łamanie swobód obywatelskich?

Przerwy i lekcje zależne od rodziców i uczniów
Zadaniem dyrektora szkoły będzie ustalenie długości przerw, po wcześniejszym ustaleniu tej kwestii z rodzicami i samorządem uczniowskim. Przerwy mają być zorganizowane tak, żeby dzieci mogły zjeść posiłki.

W przypadku planu lekcji szkoła będzie musiała równomierne rozłożyć zajęcia w poszczególnych dniach tygodnia. Konieczne będzie także uwzględnienie możliwości psychofizycznych uczniów do podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia.

Dyrektorzy szkół na ustalenie długości przerw mają czas do 1 marca 2019 r.

Każdy pracownik będzie potrafił udzielić pomocy
W celu zwiększenia bezpieczeństwa dzieci podczas pobytu w szkole, wszyscy pracownicy szkół powinni być więc przygotowani do udzielania pierwszej pomocy. Szkoły i placówki muszą do 1 marca 2019 r. zapewnić stosowne przeszkolenie pracownikom niebędącym nauczycielami.

W rozporządzeniu pojawia się również lista dodatkowych miejsc, w których powinna znajdować się apteczka. Oprócz m.in. pokoju nauczycielskiego, laboratorium i kuchni apteczka wraz z instrukcją udzielania pierwszej pomocy będzie musiała znajdować się też w świetlicy.

POLECAMY:

Zobacz też: Nauczyciel, któremu się chce. Co postanowił zrobić dla uczniów?

(Źródło: TVN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski