Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy na cmentarzach. Jeśli przegapisz termin, możesz stracić grób bliskiego

Angelika Sarna
Zgodnie z prawem miejsce pochówku jest własnością cmentarza, jednak stawiany grób kamienny należy do rodziny zmarłego.
Zgodnie z prawem miejsce pochówku jest własnością cmentarza, jednak stawiany grób kamienny należy do rodziny zmarłego. Wojciech Wojtkielewicz
1 marca 2023 roku zostanie wprowadzone nowe prawo, które zezwala na usuwanie grobu murowanego po 20 latach od ostatniego pochówku. Powodem decyzji jest wyrównanie dysproporcji między umową o groby ziemne i kamienne. Co to oznacza dla osób, opiekujących się grobami swoich bliskich?

Zgodnie z prawem miejsce pochówku jest własnością cmentarza, jednak stawiany grób kamienny należy do rodziny zmarłego. Do tej pory likwidacja grobu murowanego była więc praktycznie niemożliwa. To się ma jednak zmienić. Od 1 marca 2023 roku rząd wprowadza nową zasadę, zgodnie z którą po 20 latach od ostatniego pochówku będzie można zlikwidować nagrobek.

Decyzja spowodowana jest chęcią wyrównania dysproporcji między grobami ziemnymi - które są opłacane na 20 lat - i murowanymi, będącymi własnością rodziny. Chodzi też o zapewnienie bezpieczeństwa na cmentarzach. Niektóre starsze grobowce są w złym stanie i mogą stanowić zagrożenie dla odwiedzających, np. przez zapadające się nagrobki i płyty.

Informacja o podjęciu decyzji o likwidacji będzie wysyłana do rodziny zmarłego oraz zostawiana na grobie. Będzie można się od niej odwołać w przeciągu roku. W przypadku usunięcia nagrobka, cmentarz zobowiązany jest do przechowania płyty nagrobnej, po którą zgłosić się może rodzina.

Zmiana w prawie cmentarnym. Jaka jest sytuacja na poznańskich cmentarzach?

Na Cmentarzu Parafialnym Parafii p.w. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana nie ma obecnie problemu z zapomnianymi miejscami.

- My nie odczuwamy utrudnień na Nowinie, jednak jest dużo miejsc gdzie stoją nagrobki, które są nieopłacane. W takiej sytuacji staram się kontaktować z rodziną. Mam telefon albo adres i wysyłam list z informacją. Często wtedy ktoś sobie przypomina i opłaca dalej - powiedziała Monika Borzyszkowska, pracownica administracji cmentarza.

- Takie groby nie będą jednak zlikwidowane w pierwszej kolejności. Nie wiemy co zrobić z nagrobkami, po które nie zgłosi się rodzina. Teraz mamy dużo dostępnego miejsca, jednak nie wiadomo co będzie za 5 lub 10 lat

- dodaje.

Inaczej przedstawia się sytuacja na cmentarzach komunalnych. Nekropolie na Miłostowie i Junikowie w Poznaniu przyjmują opłaty za miejsce na 20 lat bez nagrobku oraz 100 lat z pomnikiem. Wszystko regulowane jest umową cywilno-prawną, dlatego wykupujący mogą mieć pewność, że z grobowcem nic się nie stanie.

- Osoby, które opłaciły wcześniej grobowiec mogą mieć pewność, że ustawa nie będzie ich dotyczyć. Obowiązuje ich umowa, która jest na okres 100 lat. Dopiero te zawierane po wejściu w życie ustawy będą na 20 lat

- zapewnił Mateusz Dzioba, który jest zarządcą usług komunalnych cmentarzy na Junikowie i Miłostowie.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski