Rolnik planuje kupić nowy sprzęt do swojego gospodarstwa. Zanim się zdecyduje na zakup, powinien poznać najnowocześniejsze rozwiązania.

Nie można prowadzić nowoczesnego gospodarstwa bez nowoczesnego sprzętu. A co roku na rynku pojawia się nowy, coraz nowocześniejszy sprzęt, który może bardzo ułatwić pracę. Może też spowodować, że rolnik przymniejszym nakładzie pracy i środków uzyska dużo lepsze efekty.

Lekki siewnik 

Szwedzka firma Vaderstad wyprodukowała lekki siewnik, a dokładnie - agregat uprawowo-siewny Spirit R 300-400S.  

- Jest to  zupełnie nowy model maszyny, zaprojektowanej od podstaw, przy wykorzystaniu sprawdzonych rozwiązań - mówi Jarosław Lewandowski ze spółki Agrokom w Kłosie pod Koszalinem. -  Chodzi o to, aby mogła pracować z ciągnikiem o  małej mocy.

Te siewniki były prezentowane na targach rolniczych w Hannoverze, a także w styczniu na poznańskiej Polagrze.

Ich seryjna produkcja rozpocznie się jesienią tego roku. Nowy model może być wyposażony w system E-Control oraz w unikatowe rozwiązanie jakim jest niewątpliwie SeedEye. Nowo opracowany agregat  zawiera wiele innowacji, wszystkie z przełomowymi rozwiązaniami technicznymi. M.in. jest wyposażony w system, który pozwala operatorowi łatwo, szybko i dokładnie ustawić ilości dozowanych nasion na metr kwadratowy bez potrzeby wykonywania standardowej kalibracji. Spirit R 300-400S jest dostępny w wersji trzy- i czterometrowej szerokości roboczej. Waży, dzięki m.in. zastosowaniu plastikowego zbiornika na nasiona, poniżej czterech ton.  

Kultywator do uprawy pasowej

Obecnie nowością i przebojem są kultywatory do uprawy pasowej, czyli uproszczonej, bezorkowej uprawy roli, brytyjskiej firmy McConnel. Zastępują pług i siewnik.

Dzięki pozostawieniu materiału organicznego napowierzchni, nie tylko zapewnia zachowanie zasobów wody glebowej, ale również ogranicza rozwój chwastów i chroni glebę przederozją oraz rozluźnia ją w rzędach bez ryzyka tworzenia podeszwy płużnej, co np. wpływa znacząco narozwój systemu korzeniowego roślin. Pozwala to znacznie obniżyć koszty związane z przygotowaniem ziemi pod zasiew i zaoszczędzić czas. 

W 2015 roku na rynku polskim pojawiły się pierwsze egzemplarze tej maszyny pracujące w gospodarstwach. Obecnie  zostały udoskonalone. Dłuta robocze  zabezpieczono siłownikami hydraulicznymi, powiększono zbiornik na ziarno do pojemności 1200 kg. Wyposażono siewnik w urządzenie do elektrycznego zamykania ścieżek. Wprowadzono dodatkową, cięższą bronę posiewną, zastosowano powiększoną osłonę wlotu powietrza do turbiny dmuchawy, co zapobiega ewentualnemu przytykaniu się tego wlotu resztkami pożniwnymi. 

Ładowacz i ciągniki

Wiele nowości wypuścił w ostatnim czasie Ursus. Nowa konstrukcja ładowacza TUR, w stosunku dopoprzedniej wersji, posiada następujące rozwiązania: hydraulika schowana w ramionach; wszystkie zawory (elektrozawór i zawór przelewowy) schowane zaosłoną; zakryte prostowody tylne; amortyzator podosłoną - wopcji.  

Ursus jest producentem całej gamy ciągników rolniczych. Modele C-382 i C-385 Power, to wchodzące obecnie na linie montażowe i do oferty stałej ciągniki. Oba z układem przeniesienia napędu Carraro. Ursus C-382 o mocy 82 KM i skrzynią przekładniową 12x12 z rewersem mechanicznym. C-385 Power, o mocy 85 KM z nową skrzynią przekładniową 24x12 z rewersem elektrohydraulicznym i wzmacniaczem momentu. Dodatkowo w tym modelu będzie spełniona już norma emisji spalin euro IIIB. Ursus C-392 i C-3102 to ciągniki odpowiednio o mocy 92 i 102 KM, turbodoładowane z chłodnicą powietrza, sprzęgło 12x12 w pełni zsynchronizowane z rewersem mechanicznym. To modele, które miały już swoją premierę. 

Ciągniki C-3110 i C-3110 Power mają moc 110 KM. Są już dobrze znane na polskim rynku pod inną nazwą 11054, a obecnie doczekały się swojej premiery w serii C. Dodatkowo model C-3110 Power o nowych parametrach wzmocni jej skład. Mniejsza pojemność silnika (3400 cm3), wielopłytkowe mokre sprzęgło, skrzynia przekładniowa 24x24 z rewersem elektrohydraulicznym, wzmacniaczem momentu i biegami pełzającymi stanowić będzie  rozwiązanie dla wymagających. 

Prasa zwijająca Z-597 marki Ursus przeznaczona jest dozbioru podsuszonej zielonki o wilgotności 40-60 procent. Sterowana jest elektronicznie, wyposażona w pięciobelkowy podbieracz i rotor z docinaczem. Prasa posiada w standardzie mechanizm obwiązywania siatką, jak również sygnalizację akustyczno-świetlną wypełnienia komory. Jest również w pełni przystosowana do poruszania się po drogach publicznych.