NOWE ZASADY POSTĘPOWANIA Z ODPADAMI KOMUNALNYMI NA TERENIE ZM GOAP

Artykuł sponsorowany Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej
Już od 1 września 2020 r. na terenie gmin należących do Związku Międzygminnego GOAP zaczną obowiązywać nowe zasady postępowania z odpadami. Jest to pokłosie zmian, które jeszcze w ubiegłym roku zostały uchwalone przez Sejm (tj. nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach).

NIERUCHOMOŚCI ZAMIESZKANE – WSZYSCY MUSIMY SEGREGOWAĆ

Podstawowa zmiana wiąże się z faktem, że wszyscy, bez wyjątku, będą zobowiązani do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów, w podziale na: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady. Pozostałe odpady, które nie stanowią odpadów niebezpiecznych, powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Obowiązkowa segregacja dotyczy zarówno nieruchomości jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych, szczególnie w tym ostatnim obszarze należy zadbać o skrupulatność w prowadzeniu segregacji, gdyż niewłaściwe postępowanie z odpadami nawet przez jedną osobę, może rodzić konsekwencje dla pozostałych mieszkańców nieruchomości w postaci podwyższonej opłaty za gospodarowanie odpadami.

Jeżeli właściciel nieruchomości zamieszkanej deklarował nieselektywną zbiórkę odpadów komunalnych, do 1 września 2020 r. musi złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.


NIERUCHOMOŚCI NIEZAMIESZKANE – CZAS NA DECYZJĘ

Spore zmiany czekają także właścicieli nieruchomości niezamieszkanych. Zarządca takiej nieruchomości, np. sklepu, jednostki oświatowej, Rodzinnych Ogrodów Działkowych może przystąpić do systemu zorganizowanego przez Związek Międzygminny „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” albo zawrzeć umowę na odbiór i zagospodarowanie odpadów z podmiotem zewnętrznym.
Jeśli dana nieruchomość pozostanie w systemie Związku, jej właściciel będzie zobowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia o chęci przystąpienia do systemu oraz nowej deklaracji, a także do wyposażenia nieruchomości w pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych na wszystkie frakcje wskazane w deklaracji.
Co ważne, dotychczas właściciel nieruchomości niezamieszkanej wnosił opłatę tylko za pojemniki na odpady zmieszane. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek uiszczania opłaty także za pojemniki lub za worki służące do gromadzenia odpadów zbieranych selektywnie. Opłata zależna jest od wielkości pojemników i częstotliwości odbioru odpadów (te informacje trzeba zawrzeć w złożonej do ZM GOAP deklaracji).
Należy pamiętać, że od 1 września br. właściciele nieruchomości niezamieszkanych, którzy nie zdecydują się przystąpić do systemu zorganizowanego przez ZM GOAP sami muszą podpisać umowę z firmą zewnętrzną (wpisaną do Rejestru Działalności Regulowanej) na odbiór i zagospodarowanie odpadów, a także wyposażyć posesję w odpowiednią liczbę pojemników. Zawarte umowy podlegać będą kontroli ZM GOAP, podczas której właściciel nieruchomości będzie musiał okazać ich treść oraz dowody uiszczania opłat.

Warto pamiętać, że bez względu na to, czy właściciel nieruchomości niezamieszkanej przystąpi do systemu zorganizowanego przez ZM GOAP czy zawrze umowę z podmiotem zewnętrznym, nie jest zwolniony z obowiązku prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów w podziale na: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady. Pozostałe odpady, które nie stanowią odpadów niebezpiecznych powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane.


NIERUCHOMOŚCI MIESZANE – W SYSTEMIE ZM GOAP

Właściciele nieruchomości mieszanych (tj. w części zamieszkanych, a w części niezamieszkanych) pozostają w systemie Związku Międzygminnego GOAP. Koniecznie muszą pamiętać o złożeniu nowej deklaracji, obowiązującej od 1 września br., uwzględniającej nowe stawki opłat za pojemniki oraz zadeklarowanie pojemników dla każdej frakcji odpadów. Warto dodać, że właściciele tych nieruchomości, jak wszyscy nie są zwolnieni z selektywnego gromadzenia odpadów komunalnych.

Więcej informacji na temat zmian w systemie gospodarowania odpadami można znaleźć na stronie internetowej https://www.goap.org.pl/ w zakładce Zmiana systemu od 1 września 2020.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3